Зростання світового ритейлу: що глобальні прогнози значать для українського роздрібного ринку

Світовий ритейл розвивається досить динамічно і український ринок - не виняток. Україна хоча і має власні особливості й виклики, глобальні тенденції все одно впливають на наш ринок.

Власник мережі Ultramarket та Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков у колонці для “Інтерфакс-Україна” запропонував розглянути, як прогнозовані показники CAGR на світовому рівні можуть вплинути на роздрібний сектор України, зокрема на категорії товарів, що демонструють найбільше зростання.

В українського ринку своя історія, сповнена випробувань і злетів. Після початку повномасштабної війни, після багатьох років, коли роздрібна торгівля здавалася стабільною та передбачуваною, раптово все змінилося: і країна, і саме життя українців. Щораз, коли здається, що відкрита нова глава зростання, з'являються виклики, що випробовують стійкість ринку, бізнесу та людей, - зазначив експерт.

unnamed | 1

Як зростатимуть різні категорії ритейлу

Мода та одяг

  • Світовий прогноз: CAGR — 8,7%.
  • Прогноз для України: Попит на фешн товари зростатиме, проте темпи росту можуть бути дещо повільнішими ніж у світі через обмежену купівельну спроможність населення. Основним каналом збуту, на думку Вишнякова, стануть онлайн-платформи.

Локальні виробники моди можуть скористатися попитом на товари "Made in Ukraine" та розвивати експорт, оскільки українська мода стає все більш конкурентоспроможною на міжнародному ринку.

Електроніка та техніка

  • Світовий прогноз: 8,6% - друга за темпами зростання категорія.
  • Прогноз для України: Попит на українському ринку на цю категорії товарів залишиться стабільним, однак зростання сегменту може же бути обмеженим через економічні фактори. Основним попитом користуватимуться товари для зручної роботи та навчання з дому, а також електроніці для комфорту та безпеки.

Подальше зростання категорії можливе завдяки акценту на інноваціях, таких як "розумний дім", енергоефективність, а також товарах, які дозволяють економити ресурси.

Продукти харчування 

  • Світовий прогноз: 3,7% стабільне, але повільне зростання.
  • Прогноз для України: Попит на продукти, особливо місцевого виробництва, зростатиме. Українські ритейлери можуть розвивати локальне виробництво та робити акцент на екологічних та органічних продуктах для задоволення запитів споживачів на свідоме споживання.

Побутова техніка та меблі

  • Світовий прогноз: 6,4% - середній рівень зростання.
  • Прогноз для України: Попит на ці товари очікується стабільний, особливо серед покупців, які обирають товари тривалого користування з акцентом на якість.

Попит на енергоефективні та компактні товари, а також на меблі з еко-матеріалів, може дати нові можливості для локальних виробників.

Виклики для українського ринку

Невидимою загрозою ринку є економічна нестабільність. Після початку повномасштабної війни ціни почали змінюватися дуже швидко — зростають витрати, знецінюється гривня, знижується купівельна спроможність.

Ритейлерам, які раніше планували свої витрати на кілька років вперед, тепер змушені перебудовувати стратегії щомісяця, адаптуючи ціни та асортимент під реальні можливості покупців.

Ще однією складністю є логістичні перепони. Раніше товари могли безперешкодно мандрували Україною, але зараз шлях з Києва до Харкова чи Одеси став набагато важчим.

Постачання з-за кордону можуть затримуватися через перебої у ланцюгах поставок і навіть через замінування доріг. 

Логістика сьогодні — це справжній виклик, особливо в регіонах, де постраждала інфраструктура. Ритейлерам доводиться вигадувати нові шляхи та маршрути, розробляти альтернативні логістичні стратегії. Це, наче прокладати нові дороги крізь хащі, але іншого шляху просто немає, - додає Олег Вишняков.

Читайте також: RAU Summit 2024: про що говорили на підсумковій події українського ритейлу та девелопменту

Також експерт відзначив, що українці все частіше купують товари, звертаючи увагу на їхню якість та соціальну відповідальність бізнесу.

Українці не готові миритися з тим, що через низьку якість товарів доводиться купувати їх знову і знову.