Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
Сьогодні будівельна галузь в Україні переживає скрутні часи це і через відсутність коштів на ринку, нестачу будматеріалів, проблеми з енергопостачанням, обмеження на роботи в комендантську годину, а також - через дефіцит робочих рук.
За даними Конфедерації роботодавців України, будівельна галузь за понад два роки війни втратила понад 100 тисяч робітників. Ця цифра може бути значно більшою, адже вона відображає лише легальні дані, передає видання Delo.
Вітчизняні девелопери називають людський ресурс найуразливішим місцем будівельної галузі, зазначають, що найтяжче знайти заміну на робочі спеціальності, у яких чи не найчастіше мобілізують людей. Також є складнощі з пошуком інженерів та проєктувальників.
У будівельній компанії “Ковальська” кажуть, що інколи робітники не доїжджають до будмайданчиків і їм потрібна термінова заміна. Станом на сьогодні девелоперу потрібно терміново набрати 200 людей.
У нас траплялось, коли робітники приїжджали на об'єкти, а їх вже чекали представники ТЦК, вручали повістки і наступного дня не виходили цілі бригади, - розповіла директорка з маркетингу компанії DIM Дар'я Бедя.
Знайти заміну мобілізованим працівникам не просто, а щоб допустити до робіт, необхідно перевірити ліцензію, вийти на тендерну вартість, укласти угоду, пройти процедуру технічного нагляду і перевірити протокол безпеки.
За словами Дар’ї Беді, заміна бригади займає від двох тижнів до місяця. Найважче замінити працівників на монолітні роботи, адже бетон необхідно приймати і заливати безперервно.
Керівник проектів Perfect Group Олексій Коваль у своєму коментарі заявив, що навіть з урахуванням факту, що частина проектів у деяких забудовників зупинилася, в середньому строк закриття вакансії збільшився на 30-50%.
Найбільше труднощів виникає серед кваліфікованих робітників, як-от бетонщики, оператори машин та кранів. Очевидно, що навички цих людей дуже добре конвертуються в військову справу, і попит на них серед ТЦК та частин залишається високим, - наголосив Коваль.
Директорка з управління персоналом Alliance Novobud Олександра Качан називає кадрове питання в галузі безпрецедентним, а дослідження ринку праці свідчать про те, що у галузі вже перетнули кордон між ринком праці роботодавця та ринком праці кандидата.
Знаходити якісних спеціалістів стає все важче. При цьому "якість" кандидатів знижується, а очікування рівня оплати праці зростають. Саме кандидати сьогодні обирають роботодавців, а не навпаки. Найбільші сайти з працевлаштування заповнені резюме пошукачів. Але питання в тому, які кандидати й на які посади відгукуються, - додає Олександра Качан.
За її словами, є випадки коли на посаду бухгалтера відгукаються менеджери й навіть двірники.
Як подолати дефіцит кадрів на будівництві
Для уникнення зупинки будівельних робіт, девелопери ще на етапі тендерів “беруть на олівець” усіх учасників відбору, які не пройшли.
Також забудовники прописують запасні сценарії на випадок кадрової кризи. Наприклад, у “Ковальській” почали навчати студентів з 18-19 років, оскільки до 25 років вони не підпадають під мобілізацію.
У "Інтергал-Буді" вдаються до способу часткового заміщення фахівців, переукомплектування бригад, залучають до будівництва студентів та жінок.
Зокрема, жінки займаються оздобленням, працюють кранівницями тощо. Залучаємо молодих фахівців, які ще не досягли віку призову на військову службу. Однак ці заходи не здатні подолати дефіцит кадрів у галузі. Будівельників, мобілізованих до лав збройних сил, щодня все більше. Відтак, нестача людей на будмайданчиках лише посилюється, - розповіла комерційна директорка компанії Анна Лаєвська.
Про збільшення кількості жінок на будівництві заявила і компанія DIM, особливо на такі спеціальності, як електрики, штукатури. На оздоблювальних роботах вже 35% працівників - жінки, і їхня кількість продовжує збільшуватись. Загалом у компанії 10-12% з усіх будівельників - це жінки.
За словами Дар’ї Беді, у галузі вже з’являються пропозиції на залучення будівельних бригад з Азербайджану. Наразі цей сценарій практикують невеликі компанії, однак не виключено, що крупні девелопери з часом також змушені будуть до нього вдаватись.
Складаються передумови активного залучення до будівництва бригад з Азербайджану, Грузії, Туреччини. Таким чином наші хлопці будуть йти захищати країну, а іноземці приїжджатимуть, щоб будувати і заробляти кошти, - пояснила Бедя.
Читайте також: Мережа “Аврора” стане першим орендарем нового М10 Lviv Industrial Park
Олексій Коваль розповів, що у Perfect намагаються скоротити плинність кадрів через причини поза мобілізацією, тобто коли людина з певних причин звільняється або йде до іншого забудовника.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації