Закрилося 120 закладів за рік. Що відбувається на ресторанному ринку Києва

У Києві протягом року закрилося 120 ресторанів та кафе через війну та відсутність клієнтів.

Як пояснює експертка ресторанного бізнесу та аналітикиня ринку HoReCa Ольга Насонова, платоспроможність населення падає і людей з грошима просто не вистачає на всі заклади.

За словами Насонової, передусім масово закриваються нові заклади, які не встигли розкрутитися через брак грошей та часу. 

Також банкрутують заклади з неправильною концепцією та ціновою політикою та "старі заклади", що не знайшли коштів на ребрендинг. Деяки місця можуть ставати проблемними для ресторанного бізнесу.

Не тому, що там пороблено чи чорні коти бігають, а ось наприклад: ТЦ, з яких виганяють під час тривог, місця де поряд прилітало, або бізнес-центри, де люди так і не з'явились, - пояснила вона.

Прогнози

Навіть зовні успішні заклади, які мають багато відвідувачів та широку аудиторію у соцмережах, насправді ледь виживають, через те, що оренду та податки підвищують, комунальні платежі та продукти дорожчають кожного тижня. 

Ну і зовнішні фактори, як то відключення електрики, тривоги, мобілізація, ну і взагалі війна. Платоспроможність падає, і людей з грошима на всі заклади не вистачає. Тому найкращі гості залишаються найуспішнішим. Але таких везунчиків в Києві близько 15% ринку. Не хочеться думати, що залишаться лише оці 15%. А таке ж було, 20 ресторанів на все місто..., - підсумувала Насонова.

Читайте також: Перший у Ковелі. McDonald’s відкрив новий заклад на трасі Київ-Варшава

Раніше про схожі проблеми на ринку гостинності Львова повідомляв один з засновників відомого ресторанного холдингу !FEST Юрій Назарук, детальніше розповідаємо тут.