Забудовники скаржаться на брак кадрів: що відбувається на ринку праці у будівництві
Станом на 1 вересня 2023 року кількість вакансій в будівельній галузі перевищувала чисельність зареєстрованих безробітних, свідчать дані Державної служби зайнятості. Про брак будівельників виданню Property Times говорять і представники найбільших столичних забудовників.
УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу про те, яка ситуація утворилася на ринку праці у цій галузі і чим вона зумовлена.
Ситуація до повномасштабної війни
Перша відчутна хвиля кадрового голоду пройшла ще у 2017 році, коли набув чинності безвізовий режим України з ЄС. Це нововведення спростило виїзд українців за кордон і саме відтік кадрів до європейських країн став однією з головних причин нестачі робочих рук на будмайданчиках.
Друга глобальна причина браку робочої сили — це непопулярність такої роботи серед молоді.
Поглиблення дефіциту працівників відчувалося аж до початку повномасштабного вторгнення, а з його початком будівельні майданчики стали на паузу, а кількість вакансій різко скоротилася.
Після 24 лютого кількість вакансій у будівельній сфері зменшилась на 5%. Якщо у 2021 році на платформі OLX Робота кількість пропозицій про роботу у цій сфері становила 14,3 тисячі, то після початку повномасштабної війни скоротилась до 8,2 тисяч.
Ситуація сьогодні
Після відновлення роботи на будівельних майданчиках і з початком відбудови на звільнених територіях, попит на будівельників почав відновлюватися.
За даними OLX Робота, кількість вакансій становить 13,6 тисячі, тобто майже дорівнює показникам довоєнного 2021-го.
Ситуація на ринку праці залежить від регіону. В Києві спостерігається поступове зростання кількості вакансій у 2023 році (в 3 рази порівняно з 2022 роком), але навіть ця кількість становить лише 40% від довоєнного рівня. Кількість кандидатів зменшилась вдвічі. У Львові активне збільшення кількості вакансій, дефіцит кадрів середнього та менеджерського рівня. В Харкові збільшується кількість вакансій малого бізнесу та державного сектору, залученого до відбудови, при цьому суттєво зменшилася кількість активних кандидатів, — каже Ольга Райкова, talent advisor ULPM school, Каски JOB.
Експертка з ринку праці Тетяна Пашкіна зазначає, що будівництво є досить активною професійною сферою із пропорційним балансом вакансій-резюме.
Поточна пропорція виглядає так: на 1 вакансію 1 зареєстрований безробітний, тож можна прогнозувати, що дефіцит кадрів лише зростатиме. Тенденцію до посилення кадрового голоду підтверджують і гравці ринку.
Однак тепер причиною нестачі працівників є не відтік робочої сили за кордон, а мобілізація
Чималий відсоток кваліфікованих будівельників наразі захищають Україну в лавах ЗСУ, причому за час повномасштабного вторгнення вже було кілька хвиль, за які компанії вимушено прощались зі своїми співробітниками, які пішли захищати Батьківщину. Висококваліфікованих кадрів дійсно не вистачає. Подекуди по ринку дефіцит в компаніях сягає 40%, що суттєво б’є по галузі. Це спричиняє певне навантаження на будівельну сферу і змушує конкурувати за кадри: фінансовими умовами праці, соціальним пакетом, додатковими способами мотивації, - зазначає Олександр Насіковський, співзасновник та керівний партнер групи компаній DIM.
Комерційна директорка "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська каже, що дефіцит внаслідок мобілізації у компанії відчули одразу. Однак шляхом перекомплектації будівельних бригад минулого року вдалося вирішити це питання на певний час.
Якщо говорити про поточну ситуацію, то десь з травня місяця ми спостерігаємо посилення нестачі робочих рук. Наразі основні тенденції ринку праці — дефіцит будівельників, посилення конкуренції за наявних фахівців та зростання оплати праці. Щодо останнього, лише з травня оплата виросла на 20%, - вважає вона.
Після тимчасового зниження зарплат минулого року, наразі спостерігається поступове зростання.
За даними OLX Робота, до повномасштабного вторгнення, станом на серпень 2021 року, медіанна заробітна плата складала 18 тисяч гривень, через рік, тобто у 2022 відбулось зниження до 13 500 гривень. Наразі медіанна заробітна плата становить 21 тисячу гривень.
Вартість будівельно-монтажних робіт від початку року вже зросла на понад 35%, що пов’язано і з інфляцією, і з браком кадрів. У подальшому, гадаю, до кінця року ще бачитимемо зростання щонайменше на 5-7% по цій категорії, — додає Олександр Насіковський.
Яких фахівців бракує?
Найбільш затребувані у галузі будівництва професії різноробочого, будівельника, маляра, фасадника та плиточника.
Також попит мають мулярі, монтажники, штукатури, зварювальники та сантехніки.
Експерти прогнозують посилення дефіциту кадрів у короткостроковій та довгостроковій перспективі.
Дефіцит спеціалістів будівельної сфери продовжуватиме зростати, й це одна з найбільших проблематик ринку. Будівництво — здебільшого чоловіча сфера, хоча на тлі складної ситуації з пошуком працівників та із загальною економічною ситуацією в країні, маємо й деякий ріст зацікавленості в роботі на будмайданчиках з боку жінок. Найчастіше це професії, пов’язані з малярством, оздобленням приміщень. Є і професійні кранівниці, — додає директорка з управління персоналом Alliance Novobud Олександра Качан.
Олександр Насіковський наголошує, що брак кваліфікованих будівельників — це загальнонаціональний виклик, адже Україна потребує робочих рук для відновлення вже сьогодні.
Читайте також: Олександр Оверчук, ТРЦ “Злата Плаза”: про проєкт СЕС, інклюзивність, умови для орендарів та інше
По закінченню війни країна потребуватиме ще більше будівельників, тож для розв’язання проблеми з кадрами нам потрібна система мотивації на державному рівні, яка б стимулювала молодь вчитись на виробничі спеціальності.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації