З ринку у гастрономічний хаб: яким відновлення Житнього бачить Євген Клопотенко

Житній ринок є найдавнішим у Києві, колись він був центром гастрономічного життя столиці. Люди приїжджали сюди з усіх куточків міста, але сьогодні все змінилося. Дах будівлі протікає під час кожного дощу, а кількість відвідувачів залишає бажати кращого.

Зараз Житній ринок отримав шанс на реновацію, за це взявся шеф-кухар Євген Клопотенко. УРТЦ пропонує найцікавіше з колонки експерта про плани на ринок та перший проведений на ньому гастрономічний поп-ап.

Історія

Житній ринок є одним із найстаріших ринків, що досі працює за призначенням.

Ще за часів Київської Русі наші предки проводили тут віче. А починаючи з XV століття Житній був головним торговим центром міста.

Сама будівля Житнього ринку досить молода, їй лише понад сорок років, розповідає Клопотенко.

Проте повну реконструкцію з 1980-го року тут жодного разу не проводили. Дискусії про стан ринку точаться вже не перший рік.

Знаю, що активісти кілька разів розробляли ідеї, як його оновити без втрати історичної цінності. Утім системних змін не відбулося – думаю, забракло консолідації всіх зацікавлених сторін. Тривалий час Житній ринок узагалі був під загрозою знесення через певні земельні питання. І з кожним роком приміщення занепадало дедалі більше: дах почав протікати, а кількість покупців і продавців відчутно зменшилася, - зазначає Євген Клопотенко.

За останні роки інвестицій у розвиток Житнього стало менше, які від держави, так і від міжнародних інвесторів.

За словами шеф-кухаря, він хвилюється за те, щоб Житній не спіткала доля Сінного ринку, тобто щоб його просто не знесли.

Я приходжу на Житній із самого дитинства і з кожним роком спостерігаю, як він занепадає. Мені лячно від усвідомлення, що одного дня його просто не буде. Тому я вирішив зробити все можливе, щоб цього уникнути, - пояснює Клопотенко.

2023 07 08 1240 | 1

Кому належить Житній?

Шеф вирішив з’ясувати, хто є власником будівлі ринку і виявилось, що вона є комунальною власністю.

Після цього активіст зустрівся з директором ринку і зрозумів, що той також не відновити ринок і позитивно налаштований до змін.

Згодом Клопотенко поговорив із переможцем тендеру на реновацію ринку, німецьким ресторатором Флоріаном Болленом.

Йому важлива експертиза людей, які люблять Житній, і, схоже, він готовий робити все, аби це місце було привабливим.

Житній ринок – це комунальна власність, власність громадськості. Тому громада має право говорити про своє бачення розвитку ринку. Оскільки я людина публічна, вирішив, що буду контролювати ці процеси від громадськості. Закликав усіх, хто вже раніше займався Житнім, ділитися думками та разом думати про його майбутнє.

2023 07 08 1116 | 2

Пошук рішення

Почати спроби відновлення ринку Євген Клопотенко вирішив за допомогою гастрофестивалю у будівлі Житнього.

Разом з командою Tsom Event Company погодили формат із усіма стейкхолдерами:

  • місцевою владою;
  • дирекцією ринку;
  • партнерами;
  • активістами.

Для заходу знайшли та запросили українських шефів, рестораторів, фермерів, крафтових виробників і майстрів. Згодом продумали програму.

Нам було важливо не просто привернути увагу до ринку і вселити в нього життя, а й зібрати кошти на відновлення. Тому фермери та представники закладів купували квитки на наш фестиваль і квадратні метри на ринку у цей день. Звісно, ми не забули подякувати ЗСУ, завдяки яким змогли провести цей фестиваль. Тому вирішили, що частину прибутку передамо у «Благодійний фонд Сергія Притули» для придбання дрона DJI Mavic 3 Fly More Combo.

Спочатку очікували 3-4 тисячі відвідувачів на заході, але отримали понад 6 тисяч.

Уся локація фестивалю «Кий. Шеф. Хорив» була поділена на кілька зон. Був регіон смачної їжі, місце видовищ із кулінарними батлами між шефами та зірковими гостями.

Також там розмістилося узбережжя, де були розкидані точки фермерів і крафтових виробників, був освітній острів із лекціями та майстер-класами.

Наші гості під час заходу багато говорили про басейни, які ми розмістили у Житньому. Річ у тім, що дах ринку наразі добряче протікає. Тому, щоб відвідувачам було комфортно, ми з командою "накреативили" таке рішення: поставили кілька басейнів, у які капала вода, - розповідає спікер.

2023 07 09 0641 scaled | 3
2023 07 08 1697 scaled | 4

Плани по відновленню

Загалом вдалося зібрати 700 тисяч гривень, які планують порівну розділити їх між фондом Притули й ініціативами з відродження Житнього.

Наразі команда консультується з керівництвом ринку та міською радою, щоб визначити конкретний проєкт, який зможуть профінансувати за ці кошти.

Варто розуміти, що я не маю фінансового стосунку до Житнього та не можу впливати на юридичну особу, яка виграла конкурс на оренду приміщення. Водночас готовий бути обличчям проєкту з відродження ринку, залучати додаткові інвестиції, контролювати реновацію та процес його переродження, - зауважив Клопотенко.

Наразі очікують на фінальні плани від Флоріана Боллена. Якщо він вирішить почати ремонт наступного року, команда Клопотенко до цього часу зможе відновлювати ринок своїми силами. Це буде можливо зокрема завдяки таким подіям як "Кий. Шеф. Хорив".

359822884 749627683831946 77680493264239881 n | 5

Читайте також: У Львові нежитлову будівлю на Замарстинівській вулиці перетворять у торгово-побутовий комплекс

Мені дуже хочеться, щоб Житній ринок став гастрономічним і культурним хабом міста. Він повинен бути прогресивним, сучасним і гарненьким. Уявіть, як було б добре, якби сюди приїжджали туристи і бачили, що наш Житній нічим не гірший за європейські ринки такого ж формату. Щоб іноземці колись приходили сюди так, як приходять, наприклад, на ринок Сан-Мігель у Мадриді, - резюмував шеф-кухар.

ШоТам