З анонсованих на 2024 рік великих ТРЦ може не відкритись жоден – думки девелоперів

2024-й рік може стати першим за тривалий час, коли в Україні не відкриють жодного нового торговельного центру. Серед причин: зростання витрат на будівництво, нестача робочої сили та новий етап блекаутів, що затримує введення обʼєктів в експлуатацію.

Про те, яким девелоперам і чому довелося перенести свої плани з відкриття і чого загалом можна очікувати від 2024 року, дізнався Forbes.

Зазначається, що у переліку перспективних об’єктів Києва - 22 майбутніх ТРЦ, чимало проєктів очікується і в інших містах. Зокрема, на 2024 рік до вводу в експлуатацію були заявлені понад 10 торгово-розважальних центрів площею від 10 000 кв. м. Однак тепер девелопери змушені переносити їхнє відкриття.

Про які ТРЦ йдеться?

Найбільший з анонсованих на цей рік ТРЦ - столичний Ocean Mall, відкриття якого планувалось на 1 вересня 2024 року.

Однак запуск перенесли на зиму 2024–2025, але без уточнення дати, розповів у кулуарах RAU Expo у червні Віталій Бойко, CEO NAI Ukraine. Наразі брокери шукають орендарів у проєкт.

Компанія RDA ще у квітні анонсувала відкриття трьох торговельних центрів на заході України на 2024 рік – ТРЦ Ukraine в Ужгороді, А7 в Івано-Франківську та «Росвигів» у Мукачеві.

Втім, жоден з них не відкриється цього року, розповів CEO RDA Андрій Лотоцький і зазначив, що нова попередня дата відкриття - березень 2025 рік.

Деякі обіцяні ТРЦ переносяться девелоперами з року в рік, так, серед анонсованих на цей рік проєктів залишаються ТРЦ “Лук’янівська”, White Lines, April Mall у Києві. В Одесі серед перспективних проєктів – ТРЦ “Акварель”, у Дніпрі – Terra-Nova і “Січ", у Хмельницькому – Sport City і “Темп”, в Ужгороді – Korona. 

За даними UTG, заморожені або залишаються на рівні концепції – ще 36 торговельно-розважальних центрів.

Чому відкриття ТРЦ масово переносять?

Ужгородський ТРЦ Ukraine планували запустити у грудні 2024-го, але після травня терміни змістились, розповів Лотоцький.

Головний виклик – це зменшення кількості працівників на 40%, які можуть будувати, – сказав він.

При цьому Лотоцький відзначив, що проблем з інвестиціями чи орендарями немає і практично всі локації у майбутніх ТРЦ вже зайняті.

Основні проблеми у галузі комерційної нерухомості такі ж, як і в решті галузей, за словами менеджера проєктів комерційної нерухомості RDA Олега Клопова, 80% опитаних підприємців вказали ключовими викликами в роботі зростання витрат на будівництво та експлуатацію, 67% – брак енергоресурсів, 48% – нестачу кадрів, 40% – безпеку бізнесу.

Без людей не можна будувати проєкти, без електроенергії – підтримувати бажану працездатність, а загроза руйнувань сповільнює інвестиції та тримає наявних власників бізнесу в постійній напрузі, – зазначив Клопов.

Консультант на ринку комерційної нерухомості, який поспілкувався з Forbes на умовах анонімності, запевняє, що у 2024 році не відкриється жоден ТРЦ.

Навіть якщо підписані усі орендарі і є дата на цей рік, то ще ж є другий етап – ремонтні роботи, на які не кожен готовий іти, - зазначив він.

Операційний директор мережі ТРЦ від “Епіцентру” Максим Шеремет заявив, що з двох заявлених на цей рік об’єктів відкрити можуть лише один – ТРЦ Green Gallery у Чабанах.

Без офіційного перенесення дат про відкриття на 2024 рік залишаються Itown в Одесі, «Темп» у Хмельницькому та кілька ТЦ площею до 10 000 кв. м.

Читайте також: Наталія Непеіна, ТРЦ “City Center”: показники відвідуваності майже одразу сягнули рівня “до початку вторгнення”

Однак девелопери й брокери, з якими поспілкувався Forbes, скептично ставляться до шансів, що вони почнуть роботу цього року.