Яким був 2023 рік для українського ритейлу і чого очікувати у 2024-му – аналітика
У першій половині 2023 року економічна активність в Україні стрімко відновлювалась, а у другому півріччі завантаження виробничих потужностей стабілізувалося та економіка вийшла на умовне плато.
Як за цей час змінилася споживча поведінка, який прогноз на 2024 рік та як світові тренди можуть вплинути на ритейл в Україні, розбиралося видання LIGA.net. Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.
Підсумки 2023-го
Серед перепон для ведення бізнесу цьогоріч підприємці найчастіше згадують про зростання цін на сировину, брак робочої сили та ускладнену логістику.
Втім, попри безпекові ризики та падіння доходів населення, конкуренція на ринку ритейлу тільки зростає – понад 98% магазинів відновили свою роботу.
За оцінкою компанії Pro-Consulting, український ритейл майже повернувся на довоєнний рівень. Очікується, що за результатами цього року приріст товарообігу з урахуванням інфляції складатиме 27%.
Беззаперечним лідером серед сегментів як за кількістю мереж, так і за виручкою, є FMCG, друге та третє місця за виручкою посідають DIY та Електроніка.
Щодо онлайн-шопінгу, тут також відзначається поступове відновлення купівельної активності, але частка покупців досі значно менша, ніж у 2021-му. За даними досліджень компанії CBR, вона становила 67% станом на квітень 2023 року, тоді як до початку повномасштабної війни цей показник був приблизно на рівні 80%.
Найбільш активною категорією онлайн-покупців є люди віком 26-45 років, що проживають у містах, мають дітей, вищу освіту, є власниками підприємств та спеціалістами.Але їх поменшало через міграцію населення за кордон.
В розрізі категорій товарів, єдиним сегментом, де онлайн-ритейл перевищив показник 2021 року (+40%) є продукти харчування.
Також помітно відрізнялися вподобання у купівлях переселенців та осіб, які не переїжджали через вторгнення.
Так, купівлі ВПО онлайн більше спрямовані на облаштування побуту на новому місці (техніка, дитячі товари) і трохи покупок "для душі" (замовлення готових страв).
Що чекає галузь у 2024-му?
За оцінками Dragon Capital, зростання реального ВВП у 2023 році сягне +5,2%, а у 2024-му становитиме близько +4,0%.
При цьому українська економіка залишиться приблизно на 22% нижче довоєнного рівня, очікуване відновлення поки не здатне компенсувати падіння на 29% у 2022 році.
Прогнозується, що інфляція наступного року прискориться на 8% через зростання внутрішніх цін на с/г товари та номінальних зарплат.
Щодо ритейлу, то Pro-Consulting очікує:
- зростання товарообігу на 10-12%;
- збільшення частки онлайн;
- зростання ринку на 90% завдяки найбільшим ритейлерам;
- зростання завдяки інноваціям буде менш істотним для ринку.
В Україні, як і в усьому світі, набиратиме обертів тренд на використання Big Data – збільшення персоналізованих пропозицій.
Сталий розвиток також є трендом, але вже не як альтернатива, а як стандарт для всього світу.
Також серед глобальних трендів у галузі ритейлу:
- Купівлі у прямому ефірі;
- Доставляння в один день;
- Оплата за QR-кодом.
Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) у листопаді сягнув найвищого рівня з початку війни
По суті, диджиталізація, персоналізація, швидкість та свідоме споживання стануть головними трендами 2024 року. Для споживачів – це цікавий та зручний досвід купівель, а для ритейлерів – якщо для глобальних, це вже вимога, то для українського ринку – це ще простір для посилення своїх конкурентних переваг, - резюмувало видання.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації