Вимоги українських бізнесів до складської нерухомості змінилися. Аналітика ринку та тренди розвитку на 2025

Повномасштабна війна сильно вдарила по логістиці та складській нерухомості компаній, зокрема і ритейлерів. Багато мереж втратили свої склади та розподільчі комплекси, тож попит на оренду цієї нерухомості чималий.

Якщо пошукати на Olx склад під купівлю чи оренду, можна знайти чимало пропозицій оренди складів серед радянських промзон за доволі невелику плату. Але такі склади часто є занедбаними та неавтономними. Що стає критичним питанням для багатьох бізнесів в умовах постійних відключень електроенергії, повітряних тривог та аномальних кліматичних змін.

Про те, як змінились вимоги бізнесу до складської нерухомості і як сучасні складські об’єкти адаптують до нових викликів, УРТЦ поспілкувалися з девелоперською компанією Alterra Group.

Стан ринку та основні тренди

Наразі ринок складської нерухомості почав активніше розвиватись, особливо після періоду падіння на початку повномасштабної війни. 

З початку 2023 року об'єм ринку у Києві зріс на 35 тис. кв. м. Через релокацію попит на такого роду приміщення в області зріс на 20%. У Києві вакантність поступово наближається до 3%. Цьогоріч буде введено в експлуатацію близько 150 тис м². За статистикою II кварталу 2024р. середня ставка оренди на сухий склад класу А у столиці піднялась приблизно до $4,83 за кв.м. Разом з тим, є склади і вищої якості, які здають в оренду за $6-7 за кв.м.

У Львові ситуація дещо інша: там додалося втричі більше сучасних складів — 93 тис кв.м. Але все ще наразі місто може запропонувати лише один об’єкт класу А — логістичний центр PORT. Середня орендна ставка по Львову на сьогодні складає $6,4 за кв. м без ПДВ та ОРЕХ. Разом з тим, попит у Львові впав у 2,5 рази. 

Також протягом останнього півріччя на українському ринку сформувалися нові тенденції:

  • Ситуація на фронті спровокувала нову хвилю релокації зі сходу та півдня;
  • Збільшилась кількість запитів на купівлю складської нерухомості у Львові та Києві – як під власне користування, так і в якості інвестиції;
  • У столиці клієнти, з міркувань безпеки, найбільше зацікавлені в об’єктах, розташованих на південно-західному напрямку;
  • З’явився кадровий голод, що, у свою чергу, призвело до зростання конкуренції за фахівців між орендарями складських приміщень;;
  • 80% потенційних клієнтів мають запит на будівництво укриттів;
  • Багато компаній запустили R&D-відділи.

Зважаючи на ці всі зміни, запити бізнесів щодо будівництва власних виробничих та складських приміщень також трансформувались. Тепер при виборі складів компанії перш за все звертають увагу на такі фактори, як-от автономність, наявність укриття, страхування від військових ризиків, енергоефективність тощо. Зокрема, для компаній, що займаються виробництвом або дистрибуцією ліків та продуктів харчування, важливо мати безперебійне живлення, - відзначають в Alterra Group.

Чи відповідають сучасні склади запитам бізнесу?

На жаль, в Україні ще не так багато автономних складів, які б задовольняли всі потреби сучасного бізнесу. 

Тому часто компанії самотужки намагаються проблеми з відключеннями світла та води. Проте все ж є кілька прикладів автономних складських приміщень, зокрема JOULe на Київщині.

Цей комплекс забезпечує повну автономність приміщень, має власний потужний генератор, свердловину та систему фільтрації для водопостачання, пелетну котельню для опалення. Також він обладнаний сучасними системами безпеки, включаючи відеоспостереження, системи пожежогасіння, датчики руху та диму. Всі системи працюють цілодобово, незалежно від зовнішніх обставин. Додатково резиденти можуть встановити сонячні батареї або збільшити власну “автономну потужність”

Враховуючи ріст запитів на технологічність, для керування складом у JOULe створили застосунок, тож усі експлуатаційні послуги та статус по об'єкту доступні зі смартфону. 

Можна створити заявку на заїзд транспорту гостей, забронювати паркомісце, побачити, хто з відвідувачів коли заїхав і виїхав з території комплексу. Це дозволяє оптимізувати логістику та, як результат, заощаджувати кошти.

Важливо відзначити й те, що перед складськими приміщеннями наразі постає вимога й щодо екологічності. Більше того, наразі бізнес має запит не лише просто на купівлю чи оренду приміщення, а й на супроводжуючі послуги. Тож, наприклад, керуюча компанія в JOULe самостійно займається вивезенням сміття клієнтів та обслуговуванням приміщень, допомагає з логістикою та іншими питаннями.

Читайте також: Попит на будматеріали різко сповільнився після стрибка 2023 року – деталі

Таким чином, ринок складської нерухомості в Україні активно трансформується, відповідаючи на нові виклики та потреби бізнесу. Автономність, технологічність та екологічність стають головними критеріями для бізнесу при виборі складських приміщень. І попри те, що рішень, які б відповідали цим вимогам, ще на ринку не так багато, попит на них зростає постійно. Разом з цим, девелоперські компанії намагаються надавати більше пропозицій, що відповідали б сучасним вимогам бізнесу, - резюмували в компанії.