Як правильно оформити рішення про відновлення роботи пошкодженого ТРЦ чи магазину

Адвокат, кандидат юридичних наук і керуючий партнер компанії TOTUM Юрій Хапко виступив на Workshop “Ринок торговельної нерухомості під час війни”. Експерт розповів про основні кроки, які має зробити власник пошкодженої або зруйнованої комерційної нерухомості, щоб правильно зафіксувати збитки і претендувати на компенсацію. 

Оцінка втрат

Протягом минулого року багатьом рітейлерам довелося ухвалювати складні рішення щодо подальшої роботи пошкоджених точок. Незалежно від того, чи буде відновлено повністю пошкоджену будівлю, потрібно все правильно оформити, наголошує Хапко.

За словами адвоката, лояльне ставлення влади до бізнесу може припинитися у будь-який момент і чинних норм законодавства ніхто не скасовував.

Експерт виділив 10 основних кроків, які треба зробити, щоб правильно зафіксувати пошкодження і отримати можливість претендувати на компенсацію.

1 2 | 1

2 2 | 2

Але є випадки, коли кошторис на відновлення зруйнованого перевищує витрати на якісну фіксацію руйнувань всього у два-три рази. У такому випадку власник часто вирішує не робити цього, це більш характерно для невеликих об’єктів.

Буває, десь із розбитого об’єкту зробили місце для екскурсій іноземних партнерів, десь спрацювали інші фактори. Але загалом практично на всіх об’єктах площею більше 10 000 кв. м запрошувалися спеціалісти для фіксації руйнувань, - зазначив Юрій Хапко.

Але фіксація збитків - лише половина справи, спеціальна процедура компенсації поки існує лише у вигляді проєкту. Наразі держава декларує фінансову допомогу тільки тим, хто втратив житло.

Що робити далі?

Наразі підприємці розділились на дві частини, одні чекають майбутньої перемоги і відповідного порядку компенсації, а інші вже зараз намагаються знайти за кордоном російське майно, на яке можна накласти стягнення.

Звісно, є і ті, хто нічого не хоче робити навіть коли певні інвестиційні фонди пропонують за 30% суми майбутньої компенсації зробити все самостійно.

Експерт розповідає, що вже були випадки, коли компанії отримували авансом 10-20% від суми майбутньої компенсації “живими грошима” від таких фондів.

Власники ТРЦ здебільшого йдуть найпростішим шляхом і відновлюють, якщо це можливо, роботу непошкодженої частини будівлі.

Але дуже важливо правильно оформити усю документацію для контролюючих органів, адже перевірки почастішали, у зв’язку зі збільшенням трафіку торгових центрів.

Юрист розповідає, що у таких випадках, замість однієї будівлі ТРЦ оформлюється дві, одна з яких визнається непридатною для експлуатації. Але перед тим, як робити будь-які кроки, потрібно зважити все і продумати наперед - чи не зашкодить це у майбутньому. Технічні паспорти БТІ тепер фіксуються в електронному вигляді у відповідному реєстрі і потім повернути все назад буває складно.

Законодавство покладає відповідальність за прийняття рішення про роботу частково зруйнованого об’єкту на будівельного експерта та власника об’єкту, тож від рішення власника залежить усі подальша робота.

Як “поділити” ТРЦ?

Юрій Хапро зазначає, що якщо будівля в іпотеці, знадобиться згода на відповідні дії від банку, щоб не отримати звинувачень у махінаціях.

Варто також врахувати, яку саме назву дати цим роботам - реконструкція, відновлення чи капітальний ремонт. 

Всі ці види робіт вимагають отримання дозволу.

Часто-густо будівельні експерти користуються шаблонами текстів без урахування особливостей конкретного об’єкту, зазвичай це трапляється з малими будівлями, тому варто уважно перечитувати подібні звіти, які потім будуть заноситися в електронну базу, - попереджає Юрій Хапко.

Адвокат пояснює, що роботи з відновлення підпадають під визначення капітального ремонту, тож називати це реконструкцією не варто. Реконструкція це більш складний вид робіт, він вимагає більшої кількості погоджень та дозволів.

Робити реконструкцію варто тільки тоді, коли є потреба переобладнати приміщення магазину, наприклад, під склад.

В іншому випадку - це капітальний ремонт, навіть якщо йдеться про зведення стін, але не змінюються розміри та функціонал.

На такі роботи потрібен лише дозвіл, без видачі містобудівних умов та обмежень, що економить і час і кошти. Але зауважте, що всі подібні рішення варто ухвалювати на старті.

На що звернути увагу?

З початку року почав діяти закон "Про надання будівельної продукції на ринку", який, серед іншого, унеможливлює проведення робіт із незрозумілих матеріалів без відповідних сертифікатів якості.

Він був прийнятий ще два роки тому і тепер, коли вступив в дію, система не допустить введення в експлуатацію будівлі без такого документального підтвердження.

З 10 жовтня 2022 року також діє закон №2518 "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому". Він запроваджує нові поняття спеціального майнового права.

Але поки немає ні ПЗ, ні підзаконних актів і це стосується лише дозволів, які видавалися після 10 жовтня минулого року. Всі інші можуть працювати за старими правилами.

На підписі у президента з кінця 2022 року лежить скандальний законопроєкт №5655. Він передбачає суттєві зміни системи видачі дозвільної документації, тому варто враховувати нові строки проходження всіх бюрократичних етапів будівництва.

Джерело: Асоціація рітейлерів України

Читайте також: Dragon Capital може взяти участь у аукціоні з продажу конфіскованих активів Ocean Plaza