Як блокада кордону з Польщею впливає на українську торгівлю (інфографіка)

9 лютого 2024 року розпочалася друга хвиля блокади україно-польського кордону, а 20 лютого польський незалежний самоврядний профспілковий союз індивідуальних фермерів "Солідарність" пообіцяв заблокувати усі прикордонні переходи між Польщею та Україною, а також дороги до залізничних станцій і морських портів.

Перша хвиля блокади розпочалася у жовтні 2023 року, її ініціювали польські перевізники, тепер їм на зміну прийшли і фермери. Також до поляків приєдналися їхні угорські, словацькі та румунські колеги.

"Економічна Правда" проаналізувала дані державного сервісу e-cherga та митної служби і пояснює, як блокада західного кордону вплинула на торгівлю України. Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.

Перетин кордону

Згідно з даними, кількість перетинів кордону вантажним транспортом не впала так критично, як очікувалось.

У листопаді показник скоротився на 30% до 60-65 тис перетинів, однак це не єдина проблема блокади.

1 | 1

Більшої шкоди завдає суттєве зростання простою автомобілів та часу на проходження кордону, які тягнуть за собою супутні втрати. Середній час на перетин кордону однією вантажівкою зріс майже у 2,5 разу до 165 годин.

Віце-президент Асоціації міжнародних автоперевізників Володимир Балін зазначає, що один день простою на кордоні коштує 300-350 євро за кожну фуру.

Втім, у грудні 2023 року експорт та імпорт товарів зросли порівняно з жовтнем, коли поляки тільки почали блокувати пункти пропуску.

Логістичний шок у листопаді був подоланий і обсяги ввезення в Україну товарів встановили рекорд з початку 2022 року.

Місячний імпорт в грудні минулого року перетнув позначку 6,2 млрд дол, а експорт зріс до понад 3,2 млрд дол. Причини цих явищ - різні, експорт зріс завдяки початку роботи нового тимчасового морського коридору. У той же час експорт іншої продукції (машинобудування, металургія) впав.

Щодо імпорту, то у грудні рекордно зросли показники ввезення в Україну “секретних" товарів, імовірно йдеться про товари подвійного призначення, військову техніку і компоненти, зброю. Також найбільше зростав імпорт електроніки, оптики, складових для виробництва дронів і самих дронів.

2 | 2

Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) у січні різко знизився через часті тривоги та обстріли

Видання припускає, що критичний імпорт не сильно постраждав, оскільки він спирається не на автомобільні шляхи, а на залізничні.