Відновлення попиту та демографічна проблема: тренди торговельної нерухомості України

Цьогоріч в Україні зростає попит на невеликі торговельні площі під магазини, а от попит на оренду офісів залишається досить низьким.

Про те, якими є головні причини цього тренду та які ще тенденції спостерігаються в різних регіонах, експерти ринку розповіли в статті Delo.ua. Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.

Тренди у столиці

Фахівець з нерухомості Олексій Мурін каже, що в Києві спостерігається бум на оренду торговельної нерухомості невеликої площі.

Основною причиною експерт називає велику кількість переселенців, які переїхали до столиці та вирішили зайнятися тут бізнесом, який мали у рідних містах. Водночас, попит на великі торговельні площі набагато нижчий.

Олексій Мурін вважає головним трендом на ринку торговельної нерухомості столиці - переміщення попиту з центру міста до спальних районів, оскільки саме там більша концентрація платоспроможного населення.

Тим часом попит на офісну нерухомість у Києві залишається низьким.

Центр обезлюднів ще більше ніж було до війни. Офісної нерухомості зараз дуже багато пропозицій по ринку. Цей сегмент в жахливому стані. Минулої зими офіси намагалися здавати просто за комунальні послуги, щоб хоч якось утримувати ці активи власним коштом. Зараз тут вже трошки краще, але слово “трошки” тут ключове, - розповів він.

Інші регіони

Власник львівської агенції нерухомості Malinka Real Estate Валерій Малінка констатує, що вартість оренди комерційної нерухомості у Львові повернулась на довоєнний рівень. У той же час попит на площі знизився навіть попри те, що до міста приїхало багато переселенців.

У Дніпрі активність орендарів в сегменті невеликої комерційної нерухомості також повернулась на рівень до 24 лютого 2022 року. У той же час офісна нерухомість продовжує падіння.

Фахівець з нерухомості компанії “Материк” В'ячеслав Козаченко відзначає, що тенденція на повернення бізнесу у Дніпро із західних регіонів відчувається дуже слабо. У той же час купівля та продаж комерційної нерухомості дуже активізувались.

Настрої у бізнесу в Дніпрі двоякі. Активним є сегмент продажу комерційної нерухомості. Частина бізнесменів концентрує капітал, бо бачить себе в Україні й скуповує за хорошою ціною все те, що продають ті, хто налаштований песимістично. Зараз за привабливою ціною можна купити такі об’єкти, які до війни навіть ніхто не думав продавати, - каже експерт.

Проблема поганої демографії

Саме цю проблему гравці ринку називають ключовою для сектору нерухомості в країні.

З початком повномасштабного вторгнення мільйони українців виїхали за кордон або до відносно безпечних регіонів країни.

Читайте також: Опалювальний сезон 2023/2024: чого українські ритейлери очікують від прийдешньої зими

Це є викликом для ринку житлової нерухомості в Україні, водночас помірне відновлення економіки після провального 2022 року сприяє і відновленню ділової активності в країні та може стимулювати попит на окремі сегменти комерційної нерухомості.