Важкий рік для ТРЦ: як змінилася вакантність у секторі торговельної нерухомості у 2022-му
2022-ий видався надзвичайно складним для українських торгових центрів. На кінець року середня вакантність в українських ТРЦ становила близько 15-20%, але є не лише вільні лоти, а й магазини, що вимушені призупинити роботу.
Детальну аналітику за допомогою експертів зробило видання Commercial Property.
За даними консалтингової компанії Colliers Ukraine, у довоєнні часи показник вільних площ у ТРЦ міг варіюватись від 2-3% до 10-11%.
Але у конкретних локаціях частка вакантності може разюче відрізнятися від середнього значення, є об’єкти з мінімальною кількістю вакантних площ, а є поодинокі приклади із вакантністю понад 30%.
У Colliers Ukraine також наголошують, що їх аналіз не враховує закритих об’єктів, пошкоджених чи тих, які працюють лише частково.
Що сприяло збільшенню вакантності?
Зростання показнику вакантності обумовлене як закриттям багатьох магазинів російських брендів (Gloria Jeans, BeFree, O’STIN, Оodji), так і припинення роботи в Україні турецької компанії Fiba Retail. Ця компанія розвивала за франшизою бренди GAP і Marks & Spencer.
Крім цього, через війну скоротити присутність вимушені були і українські бренди.
Орендодавці зазначають. що знайти нових орендарів на свої лоти стає все важче.
Директор з розвитку тернопільського ТРЦ Подоляни Тетяна Чубак розповіла, що минулого року вдалося залучити до торгового центру такі бренди, як Bembi, brabrabra, Срібна Країна, Redi, тож вакантність на об’єкті збереглася на рівні усього 1%.
А от у ТРЦ King Cross Leopolis у Львові припинили роботу одразу шість орендарів – O’STIN, Respect, Marks & Spencer, Milano, Fox Lingerie та Kredens Cafe, але відкрилися такі магазини та заклади:
- ARGO;
- GOLDI;
- Feminista;
- OZI.S Fashion;
- Lviv Croissants;
- Вероніка.
Завдяки відкриттю нових точок, King Cross Leopolis вдалося зберегти вакантність на рівні 0,5%.
Оренда на паузі
Через війну деякі орендарі не відновили роботу, але й не розірвали договір оренди. Така ситуація характерна для багатьох українських ТРЦ і стосується здебільшого міжнародних рітейлерів, як от Zara, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti, Pull & Bear, Zara Home.
“Нині вони закриті й нічого не дають торговому центру ні в грошовому еквіваленті, ні з погляду трафіка”, – пояснює провідний експерт компанії Colliers Ukraine у сегменті торговельної нерухомості Ігор Заболоцький.
Також “на паузі” H&M та IKEA.
Читайте також: Рівень вакантності у столичних ТРЦ досяг 21,5%