Українські книжкові ритейлери розповіли про вплив заборони імпорту з рф на прибутки

Українські мережі книгарень “Книголенд”, “Книгарня Є”, Yakaboo та “КСД” запевняють, що заборона імпорту книг з рф та Білорусі не принесла їм збитків, хоча мала б позбавити ритейлерів частки обороту та клієнтів.

За словами засновника видавництва “Лабораторія” Антона Мартинова, до 2012 року продукція російських видавців та дистриб’юторів заповнювала до 90% ринку.

В обороті великих продавців книг російські видання займали 50-70%, зазначали у “Книгарні Є” в 2020 році. 

Директор “Видавництва Ранок” Віктор Круглов підрахував, що разом із “сірими” схемами обсяг російського імпорту до 24 лютого 2022 року становив близько 100 млн доларів на рік.

Відмова від російських книг

Початок повномасштабної війни пришвидшив відмову українських книгарень від російських книжок. Видання з країни агресорки зникли з полиць та сайту мереж “Книголенд”, “Книгарня Є”, Yakaboo, “КСД” одразу після 24 лютого.

На початку 2022-го близько 20% залишків товару в харківській мережі "Книголенд" припадало на літературу з рф. А вже 25 лютого ритейлер першим заявив про припинення продажу книг російських видавництв.

Директор “Книголенду” Ігор Зарудко зазначив, що з 12-13% клієнтів, що купували в мережі книги російською, приблизно 10% перейшли на український продукт.

У “Книгарні Є” відсоток проданих книг російською мовою щороку був на рівні близько 5%, а наразі показник становить всього 0,3%, каже директорка зі стратегічного розвитку мережі Лариса Гужвинська.

Читайте також: Товарообіг України зріс на 4% за перше півріччя 2023-го

На Yakaboo частка проданих російськомовних книг за останній рік склала 4% і постійно скорочується.

Лариса Гужвинська зазначила, що тепер споживач підтримує заміщення російськомовних книжок україномовними. Виторг "Книгарні Є" у 2022 році зріс на 108 млн грн — до 418 млн грн, а "Книголенду" — майже на 1,5 млн грн — до 52 млн грн.

Forbes