Орендарі ТРЦ втратять 12-15 млрд грн за локдаун вихідного дня
На жаль, ми продовжуємо спостерігати ситуацію, коли вся боротьба із COVID в Україні зводиться до заборон. Звичайно, легше заборонити працювати рітейлу, ресторанам та кінотеатрам, ніж побудувати мобільні шпиталі, протестувати населення та ізолювати хворих, закупити апарати ШВЛ, забезпечити киснем лікарні, підняти зарплату лікарям, змусити людей носити маски нарешті. Окреме питання: чому це все не було зроблено за 8 місяців, при тому що гроші були. Чому в Словаччині за одні вихідні тестують більше половини населення країни, а у нас, щоб зробити безкоштовний тест, треба півдня простояти в черзі серед заражених, а потім тиждень чекати на результат? Чому система побудована так, що хворі повинні пересуватися містом у громадському транспорті, щоб потрапити до лікаря, а здорові повинні сидіти вдома та не мати змоги прогодувати сім'ю? Чому в Китаї за 2 тижні можна побудувати кілька госпіталів на 10 тисяч місць, а у нас за 8 місяців не побудували жодного? Чому гроші, які передбачені на боротьбу з COVID, витрачаються на дороги?
Думка: Максим Гаврюшин, голова Української Ради Торгових Центрів, операційний директор Budhouse Group.
І чому страждати від такої непродуманої політики має насамперед саме ритейл?
Проблема рішення про карантин вихідного дня полягає в тому, що за ним немає жодної аналітики, немає експертних оцінок. Обмеження стосуються торгівлі - діяльності, яка несе найменше ризиків з погляду поширення інфекції. У магазинах контакти короткочасні, а за дотримання заходів безпеки з боку покупців та продавців, ризик зараження зводиться до мінімуму. Чому можна їздити в метро, маршрутках, а до торгових центрів не можна? Чому літнім людям із групи ризику можна відвідувати церкви та цілувати ікони, а, наприклад, меблевим магазинам у Дрімтауні чи Домосфері, де за годину добре, якщо буде кілька відвідувачів, працювати не можна? Або чому не можна до театру чи кіно, де люди сидять на пристойній відстані один від одного? При тому, що роздрібна торгівля, як показує статистика, цього року поки що єдиний драйвер економіки. Усі основні макропоказники впевнено мінусують - і транспорт, і промисловість, і сільське господарство, лише роздріб поки що в плюсі.
Чи буде користь від локдауну?
Очевидно, такі заходи не вплинуть на кількість заражених. Основні місця зараження продовжать функціонувати, у будні вірус також не відпочиває. Можна переглянути статистику числа заражених під час весняного локдауну. У березні перед карантином кількість заражених на день становила 4-6 осіб, у квітні, коли вже діяли обмеження, 300-400 осіб, а у травні доходило до 500. Після того, як усім дозволили працювати, кількість заражених навіть знизилася до 200-300 людина, а потім знову поступово почала рости.Тобто як показала практика, закриття торгівлі на статистику не впливає.
Що в результаті?
Якщо локдаун вихідного дня триватиме місяць, орендарі торгових центрів втратять 12-15 млрд. гривень оборотів. І це лише орендарі 300 з невеликим українським ТЦ. У країні роздрібний товарообіг може скоротитися на 30-40%. Найважливіший сезон у році буде зірвано. А це ставить під загрозу підготовку до наступного сезону для більшості мереж. Крім того, коригуються плани розвитку та відкриття нових магазинів, девелопери недоотримують орендну плату і не будують нові об'єкти. Чи знизиться кількість заражених - очевидно, що ні. Перед новим роком ми опинимося з ще більшим числом хворих. Люди похилого віку продовжуватимуть їздити в метро та маршрутках, а люди, які мають автомобілі, замість того, щоб підтримати економіку, сидітимуть удома.
Недавні записи
- Nike презентував свої перші кросівки, надруковані на 3D-принтері (відео)
- Власник Lidl і Kaufland починає стратегічне партнерство з Google
- Українці отримали втричі більше “Нацкешбеку” за жовтень – середня виплата на людину
- Китайський власник e-commerce платформи Temu не виправдав очікування аналітиків
- Вдвічі більше ніж торік. Українці здійснили вже 3 млрд оплат через ПРРО у 2024-му