У 2021 році ринок торговельної нерухомості столиці поповнився найбільшим обсягом квадратних метрів

2021 порівняно з попереднім періодом пройшов легше для ритейлерів саме завдяки розумінню, як діяти в режимі посилених карантинних обмежень. Усі процеси переходу в онлайн та виходу з локдауну у більшості гравців вже відпрацьовані або перебувають у процесі налагодження. У період відсутності жорстких карантинних обмежень трафік у ТРЦ поступово стабілізувався та практично повернувся до показників докарантинного періоду. Покупці не перейшли повністю онлайн і не стали менше відвідувати ТРЦ, як очікувалося спочатку.

Девелоперська активність

На темпи реалізації вже запланованих проектів та девелоперської активності загалом пандемія вплинула не критично.

Нова пропозиція становить ~201 000 кв. м і є найбільшим на ринку торговельної нерухомості. Такий обсяг включає: Respublika Park (GLA 135 000 кв. м), Blockbuster Mall 3 черга (GLA 50 000 кв. м), XIT Mall (GLA 9 600 кв. м) та 2 черга Piramida (GLA 7 500 кв. м) .

k1 | 2

Станом на кінець 2021 року загальна пропозиція якісних торгових приміщень склала 1780000 кв. м.

Читайте також: Які ТРЦ з’являться в Україні у 2022 році?

Вакантність

В результаті пандемії оператори оптимізували свої витрати, відповідно вакантність у деяких ТРЦ зростала. Однак найчастіше це були дрібні локальні ритейлери, які не пережили локдаун і вийшли з проектів.

До кінця 2021 року показник вакантності без урахування ТРЦ Respublika Park та Blockbuster Mall дещо знизився з 5% до 4,9% порівняно з 2020 роком.

Незважаючи на відкриття нових великих проектів, не спостерігалося драматичного зростання показника вакантності. Наприклад, показник заповнюваності ТРЦ Respublika Park на момент відкриття становив 61% відкритих магазинів. А до кінця року досяг показника 76%. У свою чергу, заповнюваність Blockbuster Mall (2 черга) з огляду на підписані угоди на кінець року склала ~79%, а Blockbuster Mall (3 черга) ~55%.

Відповідно, загальний показник вакантності з урахуванням ТРЦ Respublika Park та Blockbuster Mall становить 9,2%.

k2 | 3
Індекс споживчих настроїв

За 2021 рік індекс споживчих настроїв збільшився на 6,5 пунктів. Станом на кінець року показник становив 67,2 пункту.

На відміну від попередніх криз, протягом року індекс не падав нижче 60 пунктів. Незважаючи на суттєве зниження індексу з початком пандемії, споживачі відчували себе впевненіше, ніж в інші кризові періоди через попереднє зростання доходів і наявність заощаджень у зв’язку з більшою готовністю до карантинних обмежень.

Ритейлери

За показниками продажів 2021 був більш продуктивним для ритейлерів. Порівняно з 2020 роком, споживачі охоче витрачали заощадження з чітким розумінням, що обмеження є тимчасовими.

У містах, де було введено «червону» зону, падіння трафіку в цілому було не таким критичним, оскільки відвідування ТРЦ було можливе за наявності зеленого COVID-сертифіката, негативного результату ПЛР або експрес-тестування або сертифіката про одужання.

Найбільш постраждалі оператори в період локдаунів 2020 року – розважальний напрямок та фуд-сегмент. У 2021 році відбулося усунення акцентів фуд-операторами у бік стріт-ритейлу. У міру відновлення трафіку в ТРЦ у фуд-ритейлерів обороти поступово стабілізувалися.

Стосовно сегменту розваг, частина операторів на тлі досвіду 2020 року вже активно використовують певні моделі роботи при карантинних обмеженнях.

Найяскравіший вихід на ринок не лише 2021-го, а й останні кілька років, — це IKEA. Також цього року вийшли такі бренди як Carter’s, Kiko Milano, Off-White, BORK, Bimba Y Lola, Love Stories і повернувся MEXX.

Орендні ставки

У період пандемії керуючі команди ТРЦ працювали на утримання операторів і були готові узгоджувати більш лояльні умови співпраці з орендарями.

В даний час у багатьох орендних договорах є карантинний пункт, що регулює взаємини між ТРЦ і орендарями в цей період.

Читайте також: Орендні відносини у 2022 році: ставки, COVID, комунальні платежі, OPEX

Порівняно з 2020 роком спостерігається помірне зростання ставки у найкращих ТЦ/ТРЦ та зниження орендних ставок на головних торгових вулицях.

Високі орендні ставки у найкращих ТЦ/ТРЦ міста Києва на площі форматом 100-200 кв. м зупинилися на рівні $62/кв. м/місяць. До кінця 2020 року показник був на рівні $60/кв. м/місяць. Орендні ставки на головних торгових вулицях становили $60/кв. м/місяць. 2020 року – $65/м кв. м/місяць.

Джерело