ТРЦ та готель під одним дахом: вимушена співпраця чи справжнє партнерство

Забудовникам нерухомості, інвесторам, роздрібним торговцям і власникам готелів вигідно досліджувати потенціал співпраці між роздрібною торгівлею та готельним сектором, пояснює Ларс Єніхен, генеральний директор IPH Group у інтерв’ю Across Magazine.

Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне у своєму матеріалі.

Симбіоз комерційної нерухомості

Деякі гравці вже показали, як один може отримати вигоду від зростання іншого. Das Gerber у Штутгарті є чудовим прикладом успішної ревіталізації колишнього старомодного ТЦ, який тепер об’єднує 11 різних типів використання під одним дахом, зокрема готель.

Роздрібна торгівля Німеччини та готельна індустрія мають одну спільну рису: жоден сектор не повернувся до рівня останнього 2019 року, що передував коронавірусу, відзначив Єніхен.

Однак повернення йде повним ходом як у готельному, так і в звичайному секторах роздрібної торгівлі. У сфері ритейлу нові захоплюючі концепції входять у центри міст, зокрема бренди класу люкс і нові концептуальні магазини, а також такі виробники, як LEGO та M&M's, які самі по собі стали роздрібними торговцями. 

У готельній індустрії Федеральне статистичне управління зафіксувало зростання на 8,1% порівняно з 2022 роком і падіння на 1,7% порівняно з 2019 роком. Крім того, тріумф дизайн-готелів і бутик-готелів, який був очевидний до пандемії, продовжується.

Тому розробникам нерухомості, інвесторам, роздрібним торговцям і власникам готелів корисно досліджувати потенціал співпраці між роздрібною торгівлею та готельною індустрією, щоб переконатися, що одна може отримати вигоду від зростання іншої. 

Спільні цільові групи – спільна інфраструктура

На думку експерта, ключем до такого симбіозу є звернення до однієї цільової групи – наприклад, гостей міста чи бізнес-мандрівників. Зокрема, для цих двох цільових груп поєднання магазинів, доповнених ресторанами та готелями, є ідеальним, причому найбільший потенціал полягає в центральних районах міста. У той час як готель займає приміщення на верхніх поверхах, які стає все важче здавати в оренду торговим орендарям, гості готелю створюють додаткові продажі для роздрібних торговців на першому поверсі.

Одним із найважливіших сполучних елементів є гастрономія. Щойно відкриті готелі все рідше мають власні ресторани, крім зон для сніданків. Це дає можливість гостям готелю пообідати або повечеряти в ресторанах, розташованих в центрі, що, в свою чергу, збільшує тривалість перебування у відповідному торговому центрі. Для рестораторів у центрах це ідеальна можливість пообідати ввечері та ефективний засіб боротьби з досить низьким рівнем заповнюваності після 18:00, - відзначає спікер.

Що стосується ключових факторів розташування, існує також ряд подібностей між роздрібною торгівлею та готельним використанням: 

  • хороша доступність пішки;
  • привабливі варіанти дозвілля;
  • інші роздрібні магазини та ресторани поблизу;
  • хороше сполучення громадським транспортом;
  • хороша доступність приватним транспортом.

Для того, щоб успішно поєднати роздрібну торгівлю та готельний сектори з операційної сторони, єдиний зовнішній імідж має особливе значення. Надзвичайно важливу роль у цьому відіграє керівництво центру, наголошує Ларс Єніхен.

Також ідеально, якщо готель розглядає себе як частину торгового центру або всього району міста. Якщо це так, то є ідеальні можливості для спільних кампаній і співпраці на місцях. Це може початися з відкриття в готелі конференц-залів для внутрішніх тренінгів та інших бізнес-зустрічей для роздрібних продавців. Спільні зони подій також створюють додаткову цінність для всіх сторін. Для готелів, орієнтованих на туризм, також можливо відкрити туристичний інформаційний центр або сувенірний магазин, до якого можна буде дістатися як з центру, так і з готелю.

Управління проектами

Однак потрібне ретельне планування та успішне управління проектом. Наприклад, власну інфраструктуру готелю потрібно розумно врахувати. 

Завдяки своїй особливій природі та використанню він значно відрізняється від інфраструктури гастрономічних об’єктів центру та інших зон у центрі, тож спільне використання не є життєздатним варіантом. 

Також важливо забезпечити окремі можливості доступу до центру та готелю, зокрема цілодобовий доступ із гаража до готелю. Це має йти паралельно з безперервною роботою паркінгу, яка має бути технічно та економічно забезпечена.

Приклади

Приклади показують, що симбіоз концепцій роздрібної торгівлі та готелю має сенс не лише в теорії, але й може бути успішним на практиці. Серед них Motel One у торговому центрі «Mall of Berlin», Ruby, який є частиною «KöGalerie Düsseldorf», а також концепції готелів у «Ring Center Berlin», «Galerie Rostocker Hof» і Dorint Esplanade на Гете Галерея Єна.

Читайте також: Японський супермаркет запустив “надповільну” касу і різко наростив продажі

У Bikini концептуальний торговий центр з альтернативним фуд-кортом доповнюється «25 Hours Hotel Berlin», включаючи знаменитий німецький Monkey Bar, де завжди формуються черги, особливо в літні місяці.