Торкнеться JYSK та IKEA. Меблеві ритейлери можуть постраждати через блокаду кордону з Польщею
У лютому 2024 року блокада польсько-українського кордону створила чергу з понад 3000 вантажівок у бік України. Серед машин є і вантажівки JYSK та постачальника меблів з України в IKEA.
Через цю ситуацію популярні меблеві ритейлери змушені шукати альтернативні шляхи. Як криза створює додаткові збитки для компаній та як це може вплинути на кінцевого споживача, розбиралося видання Forbes.
Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.
Доставка за-за кордону
До перекриття польськими фермерами кордону, скандинавський ритейлер товарів для дому "JYSK Україна" витрачав на доставку замовлення покупця 36 годин.
Country Director JYSK в Україні Євген Іваниця зазначав, що стільки часу проходило від завантаження в логістичному центрі Радомсько в Польщі до відвантаження товару на складі магазину у Львові.
Тепер же це займає цілих три тижні і це ще оптимістичний орієнтовний час очікування. На сьогодні 150 вантажівок із товаром JYSK стоять у чергах на польському кордоні. З них орієнтовно 60 – це товари, закуплені JYSK в українських виробників для продажу в європейських магазинах.
Засновник мережі "МебельОк" Святослав Амелін впевнений, що для JYSK блокада кордону – це значна проблема.
Мережеві ритейлери не мають великих залишків товарів і переважно планують поставки за чітким графіком. Зрив поставок зриває продажі, - пояснює Амелін.
За словами Іваниці, у грудні 2023-го через блокаду кордону JYSK недоотримав в обороті понад 100 млн грн.
Що робить бізнес?
В мережі меблевих ТЦ "Аракс" кажуть, що більшість із їхніх 150 орендарів не постраждали, оскільки змогли швидко адаптувати логістичні ланцюжки, зокрема спрямувати їх через Румунію.
Основне навантаження для сезонних товарів меблевого ринку розпочнеться в березні, і ситуація стане більш критичною, – каже керуючий мережею меблевих ТЦ "Аракс" Микита Панін.
Амелін також розповідає, що є можливість розвертати фури та їхати на кордон із Румунією, Угорщиною чи Словаччиною, однак фактична затримка через черги може скласти до трьох тижнів, залежно від часу постановки в електронну чергу.
Альтернативна логістика через інші кордони збільшує вартість фрахту на 60–70%, – каже Олена Она, відповідальна за логістику та складське господарство виробника меблів «Морган».
“Морган” експортує дивани та інші мʼякі меблі до 24 країн, зокрема для ІKEA, Next, Mio, XXXLutz та інших ритейлерів. Компанія вже перенаправила логістичні маршрути через Румунію, але і тут є свої нюанси, адже якщо раніше черга на цьому кордоні була два дні, то тепер – п’ять.
До того ж кожен день затримок збільшує ціну перевезення. Так, спочатку вантажівка коштувала з Європи 2500 євро, а зараз це 4000 євро залежно від країни та маршруту, говорить Панін.
Бізнес взяв на себе додаткові збитки, – пише Іваниця, а збільшення вартості фрахтів для "JYSK Україна" він оцінює понад удвічі.
Утримання цін
Логістика становить певну частину в собівартості продукції, тому імпортери постали перед вибором: піднімати ціни або зменшувати прибуток.
Однак підняти ціни для покупців можуть лише ритейлери в Україні. Виробники, які експортують свою продукцію до ЄС, не можуть собі цього дозволити, оскільки вартість фіксована на певний період часу і переглядаєтся в певні проміжки.
Подорожчання логістики не єдина проблема блокади, це також зриває терміни поставки, що веде до штрафів, може погіршити репутацію виробника і вплинути на подальші замовлення.
Читайте також: Торговельна нерухомість 2023: тренди, складнощі та майбутні перспективи
Членкиня правління Української Асоціації Меблевиків (УАМ) Оксана Донска каже, що через порушення ланцюгів і нерегулярність постачання сировини в Україні може вирости вартість меблів.
Але оскільки імпортні меблі становлять до 20% частки ринку меблів Україні, то споживач несильно відчує вплив , якщо все закінчиться скоро.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації