Торговельна нерухомість України розвивається в умовах жорсткої економії – думка
Ринок комерційної нерухомості України кардинально змінився в усіх сегментах за коронавірусні роки та продовжує подальшу трансформацію під час війни.
Про це у колонці для “Інтерфакс-Україна” розповів засновник та президент UTG Вадим Непоседов.
За його словами, ритейл відчуває кардинальну зміну споживчих уподобань, зі зменшенням кількості споживачів, падінням добробуту значної частини громадян і суттєвим зростанням доходів військових.
Про падіння доходів заявляють 53% громадян, а у 67% значно збільшились витрати, передусім на комунальні послуги, продукти, охорону товарів та транспорт. Зростання демонструють дві категорії - військові товари та системи життєзабезпечення (сонячні панелі, зарядні станції, генератори, автономний інтернет, ліхтарики, буржуйки, радіатори, акумулятори).
Вимушена міграція за кордон (біля 5 млн наших співвітчизників) викликала скорочення частки торгової мережі – мова не лише про закриття магазинів luxury-сегменту (Chanel, Cartier), але й скорочення орієнтованого на дітей сервісу (дитячі розваги, освіту, спорт, товари та іграшки). Війна в цілому ужала сегмент, орієнтований на дозвілля дорослих. Наприклад, сьогодні доцільність купівлі вечірнього одягу край низька. Дуже стримано працюють оператори розваг (кінотеатрів, ДРЦ, боулінгів), спорту та закладів харчування, - зазначає експерт.
Також з початком повномасштабної війни завершився тотальний вихід з українського ринку російських ритейлерів. У той же час були тимчасово закриті магазини інтернаціональних мереж, втім, флагмани, H&M та бренди Inditex, оцінивши баланс ризиків за спросу, повернулись.
Тим часом вітчизняні бренди розвиваються попри обмежені можливості, відсутність резервів для стрімкої експансії та масштабування, дефіцит прийнятних механізмів кредитування.
На думку Вадима Непоседова, найбільш активними гравцями є Goldi, Vovk, Solmar, Stimma, Wear Me, Maritel та ін. Магазини “Всі свої” відкриваються в ключових ТРЦ і займають площі, які дають можливість називати їх якорями.
Втім, для сталого розвитку внутрішнього попиту для українських мереж цього недостатньо. Через війну частина з них була вимушена закритись, частина перепрофілювалась на продукцію "military", вийти на міжнародні маркетплейси (Etsy), частина змінила пріоритет на розвиток в європейських країнах та ін.
Загальний тренд мереж, як вітчизняних, так і міжнародних брендів - оптимізація. З огляду на доходи приймається рішення щодо кількості магазинів (зосередження виключно на прибуткових об'єктах, закриття збиткових) та витрат (скорочуються на рекламу, маркетинг, тотальна економія комунальних платежів, опалення, кондиціювання, електроенергії, води), - пояснює президент UTG.
Фактором ризику є розширення онлайн-комерції, яка, з одного боку, загострює падіння відвідуваності фізичних точок роздробу, з іншого - збільшує конверсію.
Торговельна нерухомість
Наразі, за словами експерта, в торговельній нерухомості України панує ринок орендаря.
Оператори уповільнюють експансію, відмовляються від інвестицій, скорочують витрати на ремонтні роботи та переносять ризики на девелопера (оплата % РТО)
При цьому активний девелопмент ритейлу попередніх років привів до насичення ринку торговельними площами. І сьогодні на фоні зниження споживчих настроїв ми бачимо розсередження відвідуваності, зростання вакантності, падіння орендних ставок, збільшення ОРЕХ, - додає Непоседов.
Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) у квітні 2024 року сягнув максимуму з початку повномасштабної війни
Через війну, яка тягне за собою відповідні міграційні процеси, знищення ТРЦ та релокацію операторів зі сходу / півдня на захід, фокус уваги в девелоперів зміщений не лише на нові регіони, але й нові сегменти, альтернативні галузі.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації