Торгівля і будівництво другий місяць поспіль знижують оцінки своєї діяльності – індекс НБУ
У листопаді 2023 року український бізнес зберіг стримані оцінки результатів своєї діяльності.
Про це свідчить щомісячне опитування Національного Банку в рамках дослідження індексу очікувань ділової активності (ІОДА). У листопаді показник залишився нижче нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 49.1 пунктів порівняно з 49.6 у жовтні.
Воєнні дії та їх наслідки, посилення безпекових ризиків, розрив логістичних ланцюгів, певне обмеження пропозиції електроенергії та її здорожчання для бізнесу, податкові зміни, звуження інвестиційного попиту, а також брак кваліфікованих працівників продовжували стримувати економічну активність підприємств та негативно вплинули на їхні очікування, - пояснюють в НБУ.
Торгівля
Підприємства торгівлі залишаються єдиним сектором економіки, налаштованим оптимістично. Респонденти галузі прогнозують поліпшення результатів своєї діяльності завдяки уповільненню інфляції, сталому внутрішньому попиту та збільшенню пропозиції товарів.
У листопаді секторальний індекс становив 50.9 пунктів порівняно з 53.0 у жовтні. Це вище нейтрального рівня, однак все одно зниження, оскільки торговельні компанії погіршили оцінки щодо запасів/залишків цих товарів.
Також опитані представники галузі прогнозували зниження темпів здорожчання закупівельних цін та вартості товарів та були налаштовані на подальше зменшення маржі.
Будівництво
Підприємства у цій галузі оцінили економічні результати своєї діяльності найпесимістичніше з усіх секторів економіки. Секторальний індекс у листопаді знизився до 40.6 пунктів з 44.8 у жовтні.
Причинами стали:
- зростання виробничих витрат;
- звуження інвестиційного попиту;
- брак кваліфікованих кадрів;
- сезонні умови.
Респонденти очікували на подальше зменшення обсягів будівництва, нових замовлень, а також закупівлі сировини та матеріалів. Попри пом’якшення оцінок щодо вартості послуг підрядників, будівельники прогнозували зменшення закупівлі їхніх послуг та зберегли негативні оцінки щодо доступності підрядників, - додають в НБУ.
Будівельні компанії прогнозували незначне зниження цін на продукцію/послуги власного виробництва.
Інші галузі
Підприємства промисловості прогнозували погіршення результатів економічної діяльності через проблеми з експортом товарів, розрив логістичних ланцюгів та посилення бойових дій.
В останній місяць осені секторальний індекс становив 49.2 пунктів, переступивши нейтральний рівень.
Натомість підприємства сфери послуг дещо послабили песимістичні оцінки, секторальний індекс у листопаді становив 48.4 пунктів порівняно з 47.2 у жовтні.
Читайте також: Брак персоналу і нові ринки збуту: Mastercard дослідив український бізнес у 2023 році
На тлі подальшого зростання закупівельних цін учасники опитування очікують зростання цін / тарифів на власну продукцію / послуги. Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Керівники усіх секторів продовжують очікувати скорочення загальної чисельності працівників, найбільше – в секторі будівництва, - резюмували у Нацбанку.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації