Торгівля дала найпесимістичніші прогнози з усіх галузей бізнесу – індекс НБУ

У липні 2024 року індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 44,4 з 43,6 у червні. Втім, погіршення безпекової ситуації та дефіцит кадрів стримують активність бізнесу, тож очікування залишаються негативними.

Про це свідчить щомісячне дослідження Національного банку.

На незначне зростання індексу вплинули адаптивність до проблем із енергопостачанням, стабільна робота морського коридору, стійкі інфляційні очікування, пом’якшення валютних обмежень. Стримуючими чинниками традиційно виступили: ризик терактів проти критичної інфраструктури, погіршення курсових очікувань та дефіцит кадрів.

photo 2024 08 01 12 54 49 | 1

Будівництво

Підприємства у цій галузі значно покращили стримані оцінки своїх економічних результатів завдяки сезонному пожвавленню діяльності і наблизилися до нейтральної відмітки на шкалі, секторальний індекс у липні становив 49,6 порівняно з 43,0 у червні.

Цьому також сприяли будівництво та відновлення житла, інфраструктури, доріг та автострад.

Торгівля

Підприємства торгівлі дещо погіршили очікування під впливом тривалих відключень електроенергії та посилення курсових очікувань: секторальний індекс у липні становив 44.7 (у червні – 46.4). Ці оцінки є найнижчими серед усіх підприємств.

Торговельні компанії спрогнозували подальше зменшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу, втретє поспіль надали негативні оцінки щодо запасів / залишків товарів для продажу, посиливши очікування щодо збільшення їх вартості, а також були налаштовані на подальше зниження торговельної маржі, - пояснили в НБУ.

Інші галузі

Підприємства промисловості зберегли стримані очікування через дефіцит електроенергії, посилення бойових дій та нестачу кваліфікованих працівників: секторальний індекс у липні становив 45,8 (у червні – 45,5).

Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) залишився незмінним у червні 2024-го – дослідження

Підприємства сфери послуг пом'якшили негативні оцінки, попри значні перебої з енергопостачанням, зниження попиту та збільшення видатків бізнесу: секторальний індекс підвищився до 42,5 у липні з 39,7 у червні.