Тенденції на ринку оренди нерухомості під час війни

Власники квадратних метрів готові йти на поступки, щоб утримати орендаря чи знайти нового. Однак у деяких містах оренда подорожчала через високий попит.

Як повідомляє журнал Фокус, через війну з росією попит на оренду комерційних площ відчутно знизився в містах, а тому помітно спорожніли через міграцію населення до безпечних регіонів або за кордон. Такі регіони помітно спорожніли через міграцію населення до безпечних областей або за кордон. Наслідком цих процесів стало зниження попиту нерухомість, зокрема на комерційні площі, а ставки оренди було знижено.

“Значна кількість орендодавців у Києві та Харкові погоджуються знизити розмір орендної плати на 40-90% або вимагають платити лише витрати на комунальні послуги”, – зазначає Микола Максимов, адвокат ЮК RIYAKO&PARTNERS.

За його інформацією, ринок оренди нерухомості в Києві та Харкові значно просів, відповідно більшість орендодавців готові обговорювати умови.

62ac7d0b0a783 u kharkovi vidkryvsya naybil shyy trts u misti 1 | 2
ТРЦ Nikolsky у Харкові

Директор компанії UTG Євгенія Локтіонова додає, що у Києві та Харкові оренда нерухомості для бізнесу подешевшала, а у Львові, Івано-Франківську, Ужгороді та Тернополі зросла в ціні.

«На Західній Україні попит на торгові приміщення у ТЦ зріс. Там збереглася базова орендна плата та відсоток товарообігу, а в деяких об’єктах відбулося зростання на 10-15%. У Києві ТЦ почали частково працювати з квітня, а деякі – з травня та червня. В таких умовах базова орендна плата зараз становить 20-30% від контрактної з відсотком від товарообігу або сплачується лише відсоток від товарообігу», – розповіла Локтіонова.

За словами директора UTG, під час війни знижки на оренду надаються в регіонах, де бізнес не міг працювати, і відбулася значна міграція населення. Зокрема, орендодавці у ТЦ пропонують партнерські відносини – сплату відсотка від товарообігу.

Ірина Луханіна, директор АН Best & Seller, додає, що у Києві орендні канікули з оплатою або навіть без оплати комунальних платежів тривали з березня по квітень включно, а з травня орендарям запропоновано нові умови на 3-6 місяців. Вона уточнює, що нові умови фігурують у 75% пропозицій на ринку. Йдеться про зниження орендної ставки, додавання комунальних платежів у вартість оренди або паритетну оплату комунальних платежів з орендодавцем.

За інформацією експерта ринку нерухомості Вікторії Берещак, у Києві дисконт сягає 8-15%, а вільні лоти без ремонту, щоб залучити бізнес до підписання договору, активно пропонують із орендними канікулами до 2-3 місяців.

Читайте також: Які галузі ритейлу та які компанії втратили найбільше з початку російського вторгнення?