Споживацькі настрої змінились: що відбувається на ринку торгових площ в ТРЦ, ЖК та інших

Протягом минулого року галузь торговельної нерухомості понесла значні втрати. Це і пошкодження, і відтік клієнтів і втрата великої кількості робочих рук, тощо. Однак вже восени 2022-го ринок почав відновлюватись, підприємці шукають торгові точки, тож можна говорити про зростання вартості торговельної нерухомості.

Про те, у якому стані ринок комерційних площ зараз і чого очікувати у майбутньому, розповіли керуючий партнер CBRE Ukraine Радомир Цуркан, оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак та комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.

Настрої на ринку

Попри пошкодження великої кількості ТРЦ, за даними Української Ради Торгових Центрів, 76% торговельних центрів по всій Україні перевідкрилися вже до кінця 2022 року, нагадав Радомир Цуркан.

Ритейлери й орендарі протягом минулого року також швидкими темпами відновлювали свою активність у міру стабілізації ситуації на фронті. Вже до кінця року відвідуваність торгових центрів подекуди сягала довоєнних показників і продовжує зростати, — зазначив експерт.

За словами Вікторії Берещак, можна констатувати зміну споживчих очікувань на ринку торговельної нерухомості. Зокрема, розмір площ, які цікавлять орендарів, скоротився.

Якщо до війни найбільше цікавили ритейл, HoReCa та сервісні бізнеси лоти на 120-150 кв.м, то зараз — 80-120 кв.м. Доволі часто шукають і формати в 60-80 метрів: скажімо, для магазинчиків чи кав’ярень помітне суттєве скорочення орендованої площі, — розповіла оглядачка.

Ставки

У 2023 році попит на оренду торговельних площ демонструє поступове відновлення в усіх великих містах. Попри це, досі помітно, що у Львові та Ужгороді ставки зростають, а у Києві орендодавці все ще пропонують суттєві знижки.

У західних областях через ажіотажний попит орендні ставки на торговельні площі зросли на 15%, у Києві, навпаки, бачимо дисконти до 10-15% і так звану воєнну ставку для орендарів, а також додаткові умови (фіксацію курсу долара, орендні канікули на період ремонту, оплата відсотку від товарообігу), — пояснює Вікторія Берещак.

Ставки на оренду комерційних площ у столиці зараз доволі вигідні, можна знайти приміщення площею 50 квадратних метрів вартістю 15 тис. грн за місяць. На території нещодавно побудованих ЖК пропонують приміщення площею 20,6 метра за 14 тис. грн.

Вакантні місця є і у ТРЦ Києва, орендувати можна як невеликий острівець, так і приміщення на понад тисячу квадратів. 

Ставка, залежно від розташування та характеристик, може становити як 100-300 грн за метр, так і 400-1000 грн за квадрат площі.

Для кав'ярень доступні варіанти як окремо розташованих кіосків, так і острівців у середині торговельних центрів, або невеликі приміщення на першому поверсі житлової забудови.

Локації у нових ЖК

Площі на території нещодавно заселених житлових комплексів наразі є дуже популярними для торгівлі та закладів сфери послуг.

Експерти наголошують, що їх не лише активно шукають орендарі, а й компанії, що хочуть придбати власне приміщення.

Високим попитом користується комерція в житлових комплексах. Це приміщення під продаж продовольчих чи промислових товарів, сервісних закладів. Бізнес, який купує чи орендує таку площу, має стабільний потік клієнтів серед мешканців ЖК і людей, які живуть поблизу, — каже Анна Лаєвська.

Читайте також: Найбільше – у торгівлі: українці у червні відкрили рекордну кількість нових ФОПів

Під час пошуку такого приміщення у Києві варто орієнтуватись на вартість 1500-2700 доларів за квадратний метр у заселеному ЖК в гарній ходовій локації. Але ціни помітно зростають вже зараз і продовжать зростати у 2024 році.

Фокус