Співзасновник EVA та Varus Руслан Шостак розповів про роботу під час війни та плани на 2023 рік

Співвласник мереж EVA та Varus, а також учасник списку Forbes Руслан Шостак розповів у інтерв’ю, як його компанії пережили рік війни, навіщо йому з партнером конфісковане у росіян виробництво "Вінницяпобутхім" та чому вони заморозили експансію.

Зараз Шостак повністю занурився у свій благодійний проєкт, в рамках якого відправляє на відпочинок до Туреччини українських дітей-сиріт із зон бойових дій та купує машини для оборони країни.

Бізнесмен може дозволити собі повністю пірнути у гуманітарну сферу, оскільки його бізнесом уже кілька років управляє менеджерська команда.

Нагадаємо, що до повномасштабної війни у Varus було 113 магазинів, у EVA – 1150, а станом на березень 2023-го EVA скоротилася до 990, Varus – до 103 магазинів.

d98b68056d1b85801f16e629ac6dbc3d | 1

Вплив війни

За словами Руслана Шостака, у його групі до війни було 35 тисяч співробітників, а товарообіг становив близько 2 млрд доларів на рік. Наразі залишилося 27 тисяч співробітників, а товарообіг за результатами 2022 року склав 1,3 млрд доларів.

Я вважаю, що з урахуванням війни ми маємо непогані показники. Товарообіг у гривні за результатами 2022 року можна порівняти з показниками 2021 року. При тому, що 20% мереж EVA та Varus не працювали на початку воєнних дій, - зазначає співзасновник мереж.

Наразі у EVA не працює близько 16% магазинів, у Varus менше. Не всі торгові точки EVA відновили роботу у Херсоні, але їх відкривають у міру поліпшення ситуації. Також рітейлер нарощує присутність в інших регіонах країни, на заході та в столиці було відкрито 26 нових магазинів EVA, до мережі Varus додалося вісім точок.

Це означає, що корпорація прибуткова, але прибуток за 2022 рік вона спрямувала на соціальні проєкти та розвиток бізнесу в Україні.

На початку війни ми ставили собі за мету зберегти бізнес і людей. Із цим завданням ми впоралися. Багато наших співробітників із зони активних бойових дій нині продовжують працювати в компанії в інших містах України та за кордоном. Ми провели низку релокаційних заходів для них. Надаємо соціальну та психологічну допомогу. Тепер наше завдання – підтримка економіки України. Саме тому ми переглянули свої проєкти, спрямовані на вихід на міжнародні ринки. Нині завдання інвестувати в Україну, - сказав Руслан Шостак.

Найбільший втрачений актив

Найбільший актив, який компанія втратила під час війни - розподільчий центр під Києвом. У ньому залишались запаси холодної продукції і, на думку, підприємця, це була спланована російською владою операція зі знищення продовольчих запасів столиці.

Внаслідок ворожої атаки за один день згоріли тисячі тонн продовольства, і Київщина та Київ могли залишитись без запасів продуктів.

Але план агресора провалився, оскільки рітейлери досить швидко поповнили продовольчі запаси за рахунок організованої та оперативної роботи. Досягти цього вдалося завдяки спільній роботі із київською адміністрацією та Міністерством економіки.

Стосунки з постачальниками та зупинка інвестпроєктів

Шостак розповів, що на початку повномасштабного вторгнення було повністю розірвано логістичні ланцюжки. Через це домовленості порушувались як з боку постачальників, так і з боку торгових мереж.

Уже до травня ми досягли домовленостей з усіма постачальниками – виробили нові умови співпраці, які влаштовували всіх. Вважаємо, що з цим кейсом ми впоралися успішно – всі конфліктні ситуації вирішили максимально оперативно, - розповідає співвласник EVA та Varus.

На початку війни група свідомо зупинила вихід бізнесу на міжнародні ринки і вирішила акумулювати інвестиції на батьківщині.

На думку Шостака, розвиток в середині країни принесе їй набагато більше, ніж міжнародна експансія. Підприємець хоче підтримувати економіку, створювати нові робочі місця, наповнювати та розвивати ринок.

Наприклад, на початку війни було заморожено будівництво великого логістичного хабу під Одесою, але було відновлене вже за три місяці.

Цей проєкт є одним з найбільших логістичних хабів в Україні і робота над ним закінчиться вже на початку 2024 року. Обсяги інвестицій у першу чергу будівництва становитимуть приблизно 40 млн доларів.

Це буде перший склад південного регіону для мережі EVA із загальною площею 100 000 кв. м. Ми віримо у нашу перемогу та впевнені, що весь південний регіон залишиться українським. Після перемоги наш Крим звідти обслуговуватимемо, - зазначає Руслан Шостак.

Також у планах будівництво, ремонт та модернізація наявних складів.

Арешт ТРЦ Lake Plaza

За кілька років до початку повномасштабної війни корпорація купила на відкритому ринку ТРЦ Lake Plaza.

Під час купівлі було проведено аудит усіх документів і причин, які б обмежували цей процес не знайшли.

В середині минулого року було закінчено реконструкцію, яка розпочалася ще у 2021 році. 

Факт арешту викликає подив у нашої команди. Угода відбулася кілька років тому, була й залишається абсолютно прозорою. Тим паче що ми ніколи не спілкувалися й не мали спільних інтересів, бізнесів із колишніми власниками – ні до угоди, ні після. У свою чергу ми відкриті та чекаємо, коли прокуратура завершить свою роботу, - пояснює Руслан Шостак.

image 2023 03 21 14 40 35 | 2

Управління “Вінницяпобутхім”

Компанія Шостака виграла конкурс АРМА на управителя компанії “Вінницяпобутхім”, яка випускала миючі засоби "Ушастый нянь".

Бізнесмен зазначає, що вирішив піти на це через те, що Україні серйозно бракує власного виробництва товарів соціальної групи. Внаслідок залежності від імпорту, кожен на початку війни відчув дефіцит цих товарів.

Ми впевнені, що наш бізнес може впоратися з цим проєктом. Насамперед на користь наших покупців, щоб дефіцит соціально значущих товарів більше їх не торкнувся.

Підприємство досі не працює, тривають бюрократичні процедури. “Вінницяпобутхім” керують партнери, тож поки планів змінювати менеджмент немає.

Вироблятись на фабриці будуть і нові, і старі марки, орієнтуватись будуть на потреби ринку.

Про бізнес-партнера Валерія Кіптика

Спікер зазначає, що пов’язує їх 30 років дружби. Кіптик займається девелопментом і дистрибуцією, а Шостак проєктами, які стосуються роздрібу.

Торік я хворів на ковід, місяць пролежав у реанімації з 90%-ним ураженням легень. На межі життя і смерті я багато про що думав, переживав за різні речі. Але єдине, в чому я був впевнений, – це в бізнесі та своєму партнері. Я знав, що, щоб зі мною не трапилося, мій друг продовжить захищати інтереси мої та моєї родини, - розповів співзасновник EVA.

Плани на 2023 рік

Цьогоріч компанія планує розвивати мережі Varus та EVA, відкривати нові магазини і врешті вийти на довоєнні показники.

Також продовжаться інвестиції у важливий для нас ринок онлайн-торгівлі і будівництво нових об’єктів у логістиці та сфері ТРЦ.

Незабаром Руслан Шостак пообіцяв анонсувати багато нових проєктів. Він збирається вивести за кордон офлайн і онлайн магазини EVA, але в умовах війни не можуть цього зробити.

Джерело: Forbes

Читайте також: Fozzy Group планує вивести “Сільпо” на польський ринок