Співвласник EVA і Varus Руслан Шостак створює мережу логістичних хабів на 1 млн кв. м – чи знайде він інвесторів
Холдинг співвласника мереж EVA та Varus Руслана Шостака у листопаді цього року залучив так звану “інвест-няню” для будівництва логістичних хабів у чотирьох областях на 1 млн кв. м.
За прогнозами бізнесмена, інвестиції у проєкт становитимуть 700-800 млн доларів, шукати кошти на будівництво допоможе держава. Наразі триває будівництво складу під Одесою площею 50 тис. кв. м, вже стоїть каркас, підведені комунікації.
Ми збудуємо цілу екосистему з готелями, хостелами, заправними та ремонтними станціями, - каже Шостак.
Планується, що більшу частину новостворених площ корпорація “Тервін”, створена підприємцем, використовуватиме для власних потреб, а решту - здаватиме в оренду.
Мета дуже амбітна, тим паче під час війни, а чи є у проєкту шанси на успіх, розбиралися Forbes. Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.
Пошук інвесторів
Для залучення коштів “Тервін” підписала меморандум з Офісом із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest, сума угоди становить понад 500 млн доларів з можливістю розширення до мільярда.
На думку Шостака, має вистачити 700-800 млн доларів.
UkraineInvest допомагає нам вести перемовини з інвесторами. У них великий пул і потужна інформаційна база, якою ми користуємося, – пояснює він.
На питання, чи планує бізнесмен вкладати власні кошти, у корпорації відповіли, що частину грошей вкладатимуть активами.
Партнер-засновник інвестиційно-банківської компанії FinPoint Сергій Будкін вважає, що зі стратегічної точки зору Руслан Шостак робить все правильно, втім, до кінця війни отримати велике фінансування буде непросто.
Будкін нагадує, що ЄБРР інвестувало у будівництво комплексу Томаша Фіали Lviv Industrial Park 24,5 млн доларів, тож Шостак гіпотетично може отримати від банку приблизно 10-15 млн доларів.
Потреби ринку
У Horizon Capital говорять про нестачу якісних складських приміщень за нормальними цінами, особливо у західних регіонах країни. Компанія також проінвестувала у компанії "Аврора", Liki24, Makeup, Rozetka.
У розрахунку на 1 долар ВВП, складських площ в Україні менше у 2-2,5 рази, ніж у наших сусідів у Польщі, Румунії, Угорщині чи Словаччині. З урахуванням того, що країна у нас набагато більша за територією, коефіцієнт розриву ще суттєвіший. Тому склади потрібні, а з відновленням країни потрібні будуть ще більше, – розповів старший партнер Horizon Capital Василь Тофан.
Директор консалтингової компанії Watermelon Development Федір Арбузов зазначає, що після закінчення війни потреба у складах виникне, наприклад, у Києві, Одесі та Львові.
Найбільша потреба у великих складах залишатиметься на Київщині, наразі площі там будує компанія Alfa Development Group. Цей регіон є найзахищенішим і тут відзначається попит.
Директорка департаменту логістичної та промислової нерухомості CBRE Ukraine Наталія Сокирко каже, що війна змусила релокуватись чимало підприємств, що створило додатковий запит на складські приміщення саме у західних областях.
На ринку вже спостерігається певне формування відкладеного попиту на великі площі (понад 10 000 кв. м) з боку ключових гравців ринку. Проте через нестабільність, пов’язану з війною, та високі ризики визначити потреби компаній у складських площах надзвичайно складне завдання, – зазначає Сокирко.
Партнер і генеральний директор компанії Chicago Atlantic Метью Тейлор каже, що такі логістичні проєкти матимуть важливе значення для України.
Компанія, в управлінні якої активи вартістю 2 млрд доларів, за даними The Wall street Journal, готується інвестувати в Україну 250 млн доларів.
Протягом останнього року орендні ставки у складській нерухомості підвищилися на 15%,, так, у Києві орендна ставка для класу А становить 4 доллара за 1 кв. м за місяць, а у Львові – 6 доларів за 1 кв. м.
Читайте також: Mastercard з українським банком запускають послугу швидкого зарахування коштів для підприємців
Тож якщо Руслан Шостак збудує запланований мільйон складської нерухомості, він займе близько 26,3% ринку від того об’єму, що є сьогодні, вважає менеджер з продажу Alterra Group Геннадій Гриненко.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації