“Смарт-Холдинг” втратив на окупованій території п’ять торгових центрів

Компанія тимчасово не контролює роботу ТЦ Амстор у Мелітополі та Бердянську, будівлі торгових центрів у Маріуполі та Сєвєродонецьку майже повністю зруйновані. 27 червня російська ракета зруйнувала один із найбільших ТЦ у Кременчуці, внаслідок чого загинула 21 особа.

У своєму інтерв’ю для Forbes.ua новий гендиректор «Смарт-Холдинг» Юлія Кір’янова, про призначення якого було оголошено 26 серпня 2021 року, розповіла, як мала підготувати інвестиційну стратегію «Смарт-Холдинг», а тепер шукає можливості для компанії під час війни.

Про трагедію в Кременчуці та девелоперський бізнес

«Ми працюємо у рамках встановлених для ТРЦ нормативів. Наразі триває розслідування», — коментує СЕО «Смарт-Холдинг».

За словами Юлії Кир’янової, одна з інструкцій Держспоживслужби забороняє виганяти людей із торговельного центру під час повітряної тривоги. Але для тих, хто хотів залишити будівлю, було забезпечено максимальний евакуаційний потік. Завдяки злагодженим діям усіх служб та відповідальних осіб масштаб трагедії вдалося суттєво знизити.

Зазнані втрати

Після окупації частини Донбасу у 2014 році на непідконтрольній Україні території залишилося 11 торгових центрів, їх доля невідома. На контрольованій — 15. З 2014 року у процесі діяльності чотири ТЦ було продано партнерам.

Після 24 лютого зруйновано два ТЦ у Маріуполі та один у Сєвєродонецьку. Бердянський та Мелітопольський в окупації їх «націоналізували». Краматорський зупинив роботу після лінії бойових дій, що наближається. Наразі ТЦ працюють лише у Запоріжжі.

749 | 2
ТЦ Амстор у Кременчуці
Плани з продажу ТЦ

«Лише Запоріжжя, Кременчук та Краматорськ мали більш менш нормальний грошовий потік. Решта балансували. Я вважала за доцільне продати всі ТЦ, крім запорізьких. Їх збиралися переформатувати та розвивати як комерційну нерухомість. Три ТЦ хотіли купити локальні гравці. Вже була оцінка, але зараз усі вони стоять за нуль», — зазначає Юлія Кір’янова.

Вона додає, що зараз, на жаль, немає дієвого механізму отримання компенсації. Тому «Смарт-Холдинг» з партнерами фіксують та класифікують збитки (зруйновані, окуповані, зупинені тощо), а також формують метод оцінки завданих збитків. На цій базі можна буде зводити юридичні кейси.

Читайте також: Тренди на ринку торговельної нерухомості України: Зниження орендних ставок та повернення ручного управління