Скільки українців планує виїхати у разі відкриття кордонів – соцопитування

Лише 20,7% українців розглядають еміграцію як варіант на майбутнє, тоді як 70% хочуть залишитися в Україні.

Решта 9% не дали однозначної відповіді, свідчать результати опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 листопада до 14 грудня 2024 року.

Головними причинами, які спонукають людей до виїзду за кордон, респонденти назвали:

  • відсутність можливостей для розвитку (30,5%);
  • загрозу життю внаслідок ведення бойових дій (29%);
  • недостатню соціальну підтримку з боку держави (29%);
  • бажання возз'єднатися з родичами (26%);
  • бажання вивезти рідних, які залежать від респондента (23%);
  • неможливість знайти роботу відповідно до вимог (21%).

Результати опитування показали значні регіональні відмінності у бажанні українців емігрувати. Так, серед мешканців східних областей, які до повномасштабного вторгнення проживали на цій території, 26,5% висловили готовність виїхати за кордон на постійне місце проживання. Трохи менша частка таких відповідей була отримана від мешканців західних областей - 23%. У центральних областях бажання емігрувати виявили 19% респондентів, а найменший відсоток таких відповідей був зафіксований серед мешканців південних областей - 12%.

Серед чоловіків бажання виїхати до іншої країни на постійне місце проживання виявили 25%, якщо кордони будуть відкриті для всіх категорій населення, тоді як серед жінок - 17%.

Згідно з даними дослідження, найбільше бажання виїхати за кордон для постійного проживання в разі відкриття кордонів виявили респонденти віком від 18 до 29 років (33%). Зі збільшенням віку ця тенденція демонструє спад: серед 30-39-річних таких бажаючих було 27%, 40-49-річних – 23%, 50-59-річних – 16%, а серед осіб віком від 60 років – лише 9%.

Читайте також: В Україні рекордно знизився рівень офіційного безробіття – деталі

Опитування було проведене серед 1518 респондентів віком від 18 років методом face-to-face на територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.

Вибірка дослідження репрезентативна для дорослого населення України станом на початок 2022 року, з урахуванням віку, статі та типу поселення. Теоретична похибка вибірки – до 2,6%, але можливі додаткові відхилення зумовлені наслідками російської агресії