Скандал із PepsiCo: чому компанія ігнорує тему війни в Україні і чи будуть за це наслідки

Восени 2023 року міжнародна корпорація PepsiCo шукала нове рекламне агентство в Україні і для потенційного партнера висунула декілька основних вимог. Серед них була і заборона згадувати у рекламі війну, руйнування, а також підтримку України та її Збройних Сил. Також не можна використовувати будь-яку інформацію, що має "негативне забарвлення й створює відчуття небезпеки".

До цього компанія вже була внесена у список міжнародних спонсорів війни НАЗК, але її продукція досі вільно продається в українських супермаркетах. Як скандал із згадками про війну може вплинути на діяльність PepsiCo і чому фірма обрала таку політику, розбиралось видання Forbes.

Підхід до комунікації

Топ-менеджер міжнародної компанії, яка працює у FMCG-сегменті та має представництво в Україні на правах анонімності розповів, що компанія намагається одночасно не втратити російський ринок та зберегти – український.

Продовжуючи роботу в рф, PepsiCo боїться, що комунікація про підтримку України завадить її бізнесу у країні агресорці.

Компанія намагається всидіти на двох стільцях – не виходить з російського ринку, але й залишається – на українському, – каже CEO креативного агентства Grape Юрій Гладкий. 

Зі звітностей виробника випливає, що виторг у рф приблизно у 10 разів вищий за український, також, додав невідомий топ-менеджер, асоціація з війною та стражданнями ще ніколи не йшла на користь бренду, тому PepsiCo уникає цих тем.

Наразі офіційного коментаря з цього приводу PepsiCo не надала.

Консультантка зі стратегічних комунікацій Ярина Ключковська каже, що такими заборонами PepsiCo намагається мінімізувати свої репутаційні ризики. За її словами, аналітики інвесткомпаній, які формують "фінансову погоду" для публічних компаній, мають спеціальні алгоритми, які аналізують простір на наявність різних ризиків, серед яких корупція, злочинність, крадіжки, тероризм, диктатура і війна.

Бізнес PepsiCo в Україні

Виробник культового напою є однією з найбільших компаній у світі, PepsiCo представлена у 200 країнах, а у 2023-му її виторг сягнув 86,3 млрд доларів.

Після початку повномасштабної війни компанія оголосила про призупинення виробництва і продажів в рф, однак через 11 місяців не зробила жодних суттєвих кроків для виходу з ринку агресора.

В останні 15 років PepsiCo має тенденцію створювати один маркетинг-департамент у head-office для роботи на декілька ринків, каже невідомий топ-менеджер однією з міжнародних компаній.

Слабка сторона цього – маркетолог, який сидить у Женеві, не має жодного уявлення про те, чим живуть і дихають українці, – додає він.

Юрій Гладкий з Grape каже, що зазвичай такі бренди мають контракти з мережевими агенціями.

Чи можуть бути наслідки?

Якщо найближчим часом не буде динаміки розвитку цього скандалу, він стане просто черговим “вихлопом”, впевнений анонімний топ-менеджер.

Щоб компанія відчула репутаційні ризики на власній кишені має бути масовий бойкот, впевнена Ключковська, однак, на її думку, в Україні масових бойкотів, які призводили б до таких результатів ще не було.

Читайте також: “Щотижня вносимо нову компанію”. Скільки бізнесів вже опинилися у списку спонсорів війни НАЗК

Значно болючіше буде, якщо компанію у своїй промові згадає важливий стейкхолдер – наприклад, Зеленський, який закликав Nestle залишити росію.

А Юрій Гладкий з креативного агентства Grape пропонує до реклами брендів, які продовжують працювати у рф додавати відповідний дисклеймер.