Що буде з ТРЦ Ocean Plaza: думки експертів

Держава має зробити все, щоб закритий ТРЦ Ocean Plaza запрацював та не допустити знецінення одного із найуспішніших торгових центрів України.

Про це заявив директор департаменту оцінки CBRE Ukraine Станіслав Іванов у ході дискусійної панелі КБУ “Аналітика українського ринку нерухомості в умовах війни”.

Закриття ТРЦ Ocean Plaza: що відомо

Про закриття торгового центру стало відомо на цьому тижні. За даними Асоціації рітейлерів України, з початком повномасштабної агресії Росії ТРЦ Ocean Plaza був повністю закритий, за винятком гіпермаркету «Ашан», який якийсь час працював на нульовому поверсі.

Найбільш правдоподібною причиною закриття Ocean Plaza є проблеми з власниками: контрольний пакет у ТРЦ офіційно належав росіянам — сім’ї та партнерам Аркадія Ротенберга, олігарха та друга путіна. На думку експертів, найімовірніше об’єкт підлягає націоналізації.

Раніше гендиректор компанії NAI Ukraine, СЕО проектного бюро Urban Experts Віталій Бойко заявив про те, що держава обов’язково забере ТРЦ — власність Ротенберг у центрі Києва.

«Ocean Plaza – ТРЦ номер один в Україні та дуже дорогий об’єкт. Він був фіналістом конкурсу на найкращий торговий центр світу у 2016 році. Він дуже якісний як бізнес, а головне є стартовим майданчиком для нових брендів. З погляду бренду та бізнесу він має дуже важливий вплив на весь ринок в Україні», — зазначив Бойко.

Стоятиме чи працюватиме: що робити державі з ТРЦ Ocean Plaza

На переконання Станіслава Іванова, держава має зробити все, щоб якнайшвидше вирішити питання власності та запустити ТРЦ у роботу.

«Не можна допустити простою. Актив має працювати. Змінився власник – забрали та правильно зробили. Цей актив переходить державі. Але держава має максимально зробити все для того, щоби актив продовжував працювати в економіці. А що для цього потрібно зробити? Просто виставити на продаж і продати іншому власнику», – наголосив експерт.

Фахівець рекомендує на момент продажу, який краще перенести на повоєнний час, передати ТРЦ в управління компанії, водночас власником може й надалі залишатися держава.

Великою помилкою буде залишити цей об’єкт простоювати як нерухомість із порожніми залами — від цього надуспішний ТРЦ просто втратить у ціні.

«Коли ТРЦ Ocean Plaza купували у 2012 році, йшлося про $250 млн. Минулого року ми намагалися оцінити цей об’єкт (він пропонувався іншому інвестору) — оцінка склала $300 млн. Це досить великі гроші. Якщо ми зробимо його просто набором конструктивних елементів, то він швидко і дуже впаде в ціні», – наголосив експерт.

8754 | 2

Вадим Непосєдов, засновник та президент Української торгової гільдії, зазначив, що ТРЦ Ocean Plaza генерував 700 млн грн на місяць, тому він має продовжувати працювати на економіку України.

Він додав, що цей проект повністю створено українськими компаніями: UDP, “К.А.Н.Девелопмент”, UTG. А у складі орендарів ТРЦ — понад 500 компаній із багатьох країн світу та України.

«Наразі понад 5 000 співробітників, задіяних у роботі ТРЦ, залишаються без роботи, а понад 700 млн грн доходу на місяць залишаються за кадром наших владних інститутів та фінансових інтересів країни», – зазначив Непосєдов.

Керівник напряму консультативних послуг у сфері нерухомості EY Ростислав Хома також зазначив, що такі успішні об’єкти, як Ocean Plaza, мають працювати, генерувати дохід та сплачувати податки.

«У держави буде два сценарії. Перший — націоналізувати об’єкт та керувати ним. Другий — націоналізувати та приватизувати з подальшим продажем. Але тут потрібно знайти виважений підхід, оскільки зараз можна націоналізувати, але продати пізніше, після війни, коли ціна ТРЦ буде оптимальною», – наголосив Хома.

За його словами, сьогодні велике питання: чи поточна ціна Ocean Plaza буде ринковою. Під час війни, вона, швидше за все, буде нижчою.

Читайте також: Суд заарештував частину ТЦ «Мармелад» у Києві