Ритейл в топі галузей з кадровою кризою – що спричиняє дефіцит працівників

У першому півріччі 2024 року рівень безробіття в Україні залишався високим, однак певні позитивні зміни все ж були.

За даними InfoSapiens, у травні 2024 року рівень безробіття становив 15,3%, що вище довоєнного показника у 10,3%, однак вже демонструє обнадійливу динаміку.

Національний банк України прогнозує, що у 2024 році рівень безробіття знизиться до 14,2%, а у 2025−2026 роках — до 10−12%, каже керівниця напряму OLX Робота Марія Абдулліна у колонці для NV.

Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше у своєму матеріалі.

Галузі із найбільшою кадровою кризою

Завдяки активізації економіки та адаптації до умов воєнного часу зайнятість населення покращується.

Так, за даними Мінекономіки, у квітні 2024 року економіка продовжувала відновлюватись завдяки рекордним обсягам експорту, зростанню попиту на будівельні послуги для відновлення інфраструктури та активізації споживчої активності. 

Стабільна робота морського коридору сприяла розвитку залізничних перевезень, виробництву металургійної продукції та видобуванню металевих руд. Позитивні зміни спостерігалися у транспортній галузі, промисловості, будівництві, сільському господарстві та внутрішній торгівлі.

Однак ці позитивні тенденції водночас висвітлили гостру кадрову кризу в багатьох секторах, особливо у виробничій, будівельній, логістичній сферах та роздрібній торгівлі. Дефіцит кваліфікованих кадрів, високі безпекові ризики та пошкодження енергетичних об'єктів продовжують негативно впливати на економіку та водночас створюють серйозні виклики для роботодавців, - додає Марія Абдулліна.

Що впливає на ринок праці?

Головним фактором впливу експертка називає наслідки війни, зокрема те, що чимало працівників залучені до воєнних дій або залишили країну через ризики.

Все це зменшує кількість робочих рук, підвищує конкуренцію за кваліфікованих фахівців і призводить до зростання заробітних плат. 

Також значно впливає міграція українців, що створює дефіцит робочої сили, особливо у професіях, що потребують високої кваліфікації.

Найбільше відчувають кадровий дефіцит виробнича, будівельна, логістична сфери та роздрібна торгівля

У виробництві не вистачає працівників через високу міграцію та мобілізацію, у будівництві через потребу в більшій кількості рук для відновлення інфраструктури. 

Ритейл же відчуває брак кадрів через збільшення споживчої активності та необхідність безперебійного постачання товарів.

За даними опитування OLX Робота серед українських роботодавців та HR-спеціалістів, переважна більшість (90%) наразі потребують кандидатів для закриття вакантних посад.

При цьому процес найму часто затягується: 59% респондентів витрачають понад місяць на заповнення однієї позиції, а 23% - від 2 до 4 тижнів.

Найбільше потреба в працівниках відчувається у сфері роздрібної торгівлі, продажів та закупівель (27% опитаних), а також у виробництві та серед робітничих спеціальностей (19%). Значний попит на кадри спостерігається також у логістиці, готельно-ресторанному бізнесі та будівництві, - каже експертка.

98% роботодавців зіткнулися з труднощами при пошуку відповідних кандидатів і останнім часом ця проблема загострилася.

Головними причинами кризи на ринку праці підприємці вважають мобілізацію (71% відповідей) та міграцію населення (61%). Невідповідність зарплати очікуванням кандидатів також відіграє роль, але меншу — їх назвали причиною 29% опитаних.

Читайте також: Алла Теліга, “Галя Балувана” та Wesoła Pani: про виклики війни, закордонні франшизи, нові проєкти та інше

Кадрову кризу можна пом’якшити за допомогою комплексного підходу. Зокрема, залучаючи жінок і пенсіонерів до традиційно чоловічих професій, а також через професійну підготовку та перекваліфікацію. Підтримка підприємництва, впровадження автоматизації та новітніх технологій, а також стимулювання повернення українців з-за кордону можуть бути корисними, як і залучення трудових мігрантів з інших країн, - вважає Марія Абдулліна.