Ринок орієнтується на кандидатів. Як ритейлерам боротися з кадровою кризою? (досвід VARUS)

Ситуація на ринку праці України залишається складною, так, за даними Центру економічної стратегії, понад 5 млн українців працездатного віку все ще перебувають за кордоном, а близько 1 млн людей залучені до служби в ЗСУ або мобілізовані за контрактом.

Тим часом український бізнес продовжує відновлюватись та навіть розвиватися, однак гострий дефіцит кадрів стає дедалі відчутнішим. Стикнувся з цим і вітчизняний ритейл, тож як мотивувати працівників змінювати професійну сферу та забезпечити бізнес компетентними кадрами через перекваліфікацію, у колонці для The Page розповів Фелікс Матюшин, керівник відділу з управління персоналом мережі супермаркетів VARUS.

Дефіцит персоналу

За словами Матюшина, якщо у 2022 році на кожну вакансію у VARUS відгукувалися в середньому 10 кандидатів, то сьогодні цей показник скоротився до двох, що означає п’ятикратне зменшення потоку кандидатів.

При цьому на ринку фіксується саме нестача кваліфікованих фахівців, тоді як частка молоді з мінімальним або відсутнім досвідом зростає.

Крім браку навичок, спостерігається невідповідність між очікуваннями кандидатів та можливостями компаній. Рівень очікуваної зарплати значно підвищився порівняно з довоєнним періодом. Ринок праці дедалі більше стає «ринком кандидатів», де фахівці мають змогу обирати з кількох пропозицій. Сьогодні випробувальний період важливий не лише для працівників, а й для компаній, - каже представник ритейлера.

Часто роботодавці витрачають значні ресурси на адаптацію новачків, не звертаючи належної уваги на наявних працівників. Тому основними причинами зміни роботи залишаються відсутність перегляду заробітної плати та можливості кар'єрного зростання, хоча на ринку для подібних посад зарплати вже вищі.

Як знайти перспективних фахівців?

Мобілізація та відтік кадрів за кордон створюють дефіцит висококваліфікованих фахівців. Ті, які залишаються в Україні, мають стабільну й добре оплачувану роботу.

Такі люди рідко шукають нову роботу, тому рекрутеру потрібно не лише знайти такого кандидата, а й зацікавити його настільки, щоб він розглянув нову пропозицію. При цьому мотивація виходить далеко за межі фінансового фактора — важливі також можливості розвитку, корпоративна культура компанії та баланс між роботою й особистим життям, зауважує керівник відділу з управління персоналом VARUS.

Найгостріший дефіцит, з яким стикається мережа VARUS, — це нестача лінійного персоналу. Протягом останніх півтора року кількість відгуків на вакансії касирів, пекарів і вантажників суттєво скоротилася. Щоб розв'язати проблему, у компанії запровадили програми перекваліфікації та активно працюють із кандидатами без досвіду, - ділиться досвідом ритейлера спікер.

Така нестача кадрів змушує бізнес ставати гнучкішим, розглядати працевлаштування студентів, випускників та людей, які змінюють професію.

Жіночий потенціал

Під час війни жінки стали дуже важливим кадром ресурсом, вони активно освоюють професії, які колись вважалися суто чоловічими і наявність профільної освіти більше не є обов'язковою умовою для успішного працевлаштування.

У мережі VARUS сьогодні 35 жінок займають позиції, які раніше вважалися суто чоловічими, такими як охоронці та фахівці з обробки м’яса. Відсутність профільної освіти не є бар'єром для їхнього працевлаштування: компанія інвестує в навчання і перекваліфікацію. Зрозуміло, що ці професії є не лише фізично, а й морально вимогливими, але наші працівники успішно справляються, а компанія забезпечує їм максимальну підтримку, - розповідає Фелікс Матюшин.

Цей тренд має всі шанси продовжитися, адже роль жінок у різних професіях стає дедалі важливішою. Бо жінки — це потужний кадровий потенціал під час війни.

Крім цього, бізнес має відігравати ключову роль у створенні нових робочих місць та працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також підтримувати соціалізацію ветеранів.

Читайте також: Ольга Румянцева, MAUDAU: ритейлерам доведеться задовольняти попит на знижки та акції

Проте і від держави компанії чекають підтримки у цьому питанні, наголошує експерт. На його думку, лише спільними зусиллями можна забезпечити стабільний розвиток і соціальну інтеграцію в умовах нинішніх складнощів.