Розрив між очікуванням та пропозицією. Яких фахівців шукає на роботу ритейл та на які умови

Ринок праці в Україні відновлюється за різними напрямами, а ритейл є одним з найбільш активних, вважає СЕО robota.ua Валерій Решетяк.

За його словами, ця галузь охоплює великий пласт спеціальностей — від продавців консультантів та адміністраторів до IT-спеціалістів. У колонці для NV експерт поділився результатами спільного дослідження Асоціації ритейлерів України та Robota.ua щодо поточної ситуації у сфері та розповів, які зміни відбулися за два останні роки.

Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.

Відновлення ринку праці

Найбільш активний приріст вакансій почався у 2023 році, однак навіть у перші дні повномасштабної війни максимальне падіння ринку не відбулося.

Кількість вакансій у ритейлі зменшилась на 42%, так, у квітні 2022 року пропозицій було усього 17% від довоєнного рівня.

Період стабільного зростання кількості вакансій на сайті robota.ua — це січень 2023 року. Загалом, впродовж минулого року кількість пропозицій виросла до 94% від довоєнного стану.

На початок 2024 року сформувався топ з п’яти міст за кількістю вакансій:

  • Київ 33,5% усіх пропозицій;
  • Одеса — 6,0%.
  • Львів — 5,3%.
  • Дніпро — 4,5%.
  • Харків — 3,3%.

Вакансії та кандидати

Наразі, за словами Решетяка, кандидатів все ще помітно більше у порівнянні з вакансіями.

Станом на грудень 2023 у Київській області було розміщено 33 тис. вакансій, а от резюме — 56 тис. 

Здебільшого шукають працівників у трьох ритейл сферах:

  • продуктовій;
  • сфері побутової техніки та електроніки;
  • аптечно-фармацевтичній сфері.

Є і сфери, що навпаки просідають, зокрема напрям одягу та взуття, товарів для тварин та меблів.

Гострий дефіцит претендентів спостерігається серед продавців-консультантів. Окрім продавців-консультантів серед вакансій, що мають максимальний попит зараз касири, керівники магазинів та їх заступники, а також охоронці, - каже експерт.

Війна і зарплати у ритейлі

Спочатку війна різко вплинула на прибуток компаній, що потягнуло за собою і заробіток працівників.

Наразі головною особливістю є різниця між пропозицією від роботодавців та бажанням пошукачів, які помітно зросли.

На початку 2022 року середня зарплата, яку пропонували роботодавці знизилась та складала майже 15,5 тис. грн. На цьому етапі розрив між пропозицією роботодавців і зарплатними очікуваннями кандидатів був не надто великим — до тисячі гривень. Проте далі розрив збільшувався, не дивлячись на те, що зарплати все ж зростали. Наприклад, у середині 2022 року роботодавці пропонували вже близько 17 тис. грн, проте бажаний заробіток спеціалістів був мінімум на 2 тис. більшим, - розповідає СЕО robota.ua.

Тенденція до збільшення зарплат триває і зараз, середня цифра у галузі ритейлу становить 18,5 тис. грн. Втім, на початку цього року різниця між запитом і пропозицією зросла майже на 3 тис. грн.

Інвестиції у персонал

З 2022 року кожен український бізнес зіткнувся зі складними економічними викликами, однак попри втрати та невизначеність, компанії продовжують розвиток і інвестиції.

Наприкінці 2023 року команда robota.ua провела велике опитування серед компаній, які звертаються до сервісу.

Згідно з дослідженням, понад 58% опитуваних планують інвестувати у нові проєкти, 41% хочуть інвестувати у розширення штату, по 32% у навчання співробітників та в автоматизацію робочих процесів.

Минулого року 87% роботодавців підвищували працівників заробітні плати на 5−10%. Цьогоріч підвищення планує вже майже 90% роботодавців. 15% компаній навіть готові збільшити зарплату на 11−20%.

Читайте також: Потреба у будівельниках зростає. Кого шукає український бізнес на ринку зайнятості

Ще один позитивний момент для шукачів - плани бізнесу розширювати штат. Так, 21% хочуть збільшити команду на понад 5 людей.