Роздрібна торгівля у країнах Європи 2023/2024: дослідження GFK

Споживачі в Європі продовжують страждати від різних криз. Після піку інфляції у 2022 році 2023 рік характеризувався коригуванням зростання вартості життя.

Крім того, численні глобальні кризи та втрата купівельної спроможності викликали невизначеність, що призвело до занепокоєння та зміни поведінки споживачів, про це йдеться у дослідженні ритейлу від GFK, передає Across Magazine.

Частка приватного споживання, яке йде в роздрібну торгівлю і не витрачається на заощадження, послуги чи відпочинок, повільно повертається до рівня до пандемії в Європейському Союзі.

У 2023 році спад був зафіксований другий рік поспіль, і тепер громадяни ЄС витрачають лише 33,9% своїх грошей у роздрібній торгівлі. Найбільша частка в Угорщині, де кожен другий євро витрачається в роздрібній торгівлі.

Після того, як у 2020 і 2021 роках через пандемію частка роздрібних витрат приватних споживачів зросла, за останні два роки вона знову впала. У 2023 році громадяни ЄС витратили на 0,5% менше грошей у роздрібній торгівлі, ніж у попередньому році, незважаючи на зростання купівельної спроможності та роздрібного товарообігу на 5,5% відповідно.

Однак роздрібна частка приватного споживання значно відрізняється від країни до країни. У багатьох країнах Східної Європи майже кожен другий євро витрачається на роздрібну торгівлю, особливо в Угорщині (50%), Болгарії (49%) і Хорватії (47%). Останнє місце в ЄС посідає Німеччина, де лише трохи менше 27% споживчих витрат спрямовується на сектор роздрібної торгівлі.

Купівельна спроможність

Після того, як купівельна спроможність громадян ЄС зросла на 7% у 2022 році, чистий наявний дохід знову значно зріс у 2023 році. 

В ЄС купівельна спроможність на душу населення в середньому становила 19 786 євро, що відповідає номінальному зростанню на 5,5%. Загалом жителі 27 держав-членів мали у своєму розпорядженні близько 8,9 трильйонів євро купівельної спроможності, які могли бути використані на їжу, житло, послуги, витрати на енергію, приватні пенсії, страхування, відпустку та мобільність.

Роздрібний обіг

Як і купівельна спроможність, роздрібний обіг у 27 країнах-членах ЄС зріс на 5,5%. Однак це номінальне збільшення товарообігу розглядається в перспективі з огляду на високі споживчі ціни, які зумовлені постійно високими цінами на енергію, добрива та корми для тварин, а також геополітичною невизначеністю. 

Найвищі темпи зростання в ЄС спостерігалися в країнах Східної Європи, таких як Болгарія (+18%), Румунія (+14%) і Хорватія (+14%), але більші ринки, такі як Іспанія та Польща, також зафіксували темпи зростання понад 12%.

retail turnover | 1

Інфляція

Незважаючи на те, що інфляція в 27 країнах ЄС уже впала в 2023 році, рівень залишався досить високим і становив 6,4%. Прогноз на 2024 рік – 2,7%. Це означає, що ціль Європейського центрального банку в 2% ще не буде досягнута, але зростання цін все одно буде набагато помірнішим, ніж у 2022 і 2023 роках. Бельгія є єдиною країною, де очікується, що інфляція в 2024 році буде вищою, ніж у попередньому році.

Страхи європейських споживачів і стратегії адаптації

Різні кризи мали тривалий вплив на життя людей. Турботи європейського населення змінилися, і споживачі відповідно адаптували свою поведінку щодо витрат. Поширеним заходом економії є купівля приватних торгових марок, хоча це більш поширене в країнах з більшою купівельною спроможністю, ніж у країнах Східної Європи.

Читайте також: Товарообіг між ЄС та росією впав нижче 5 млрд євро вперше з 1999 року

У таких країнах, як Іспанія, Нідерланди, Сполучене Королівство та Німеччина, частка приватних торгових марок товарів широкого вжитку, тобто продуктів харчування та аптек, становить понад 40 відсотків, при цьому Іспанія лідирує з показником 47 відсотків.

retail share of private consumption | 2