Робота біля лінії фронту: як ритейлу запускати нові магазини і чого потребують українці (досвід Rozetka)
З початку повномасштабного вторгнення Rozetka змогла відкрити 13 нових магазинів у прифронтовій зоні, наразі це вже 39 точок, де працює 171 людина.
Директорка мережі офлайн-магазинів Rozetka Олена Заболотна пояснює, що хоча на перший погляд, може здатися, що новина про відкриття магазинів не більше ніж піар-крок - це не так.
У колонці для NV Заболотна розповіла, чому бізнесу так важливо працювати у прифронтовій зоні, на що є попит у цих регіонах і як це робити у викликах сьогодення. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.
Як працюють магазини у прифронтових областях?
З початком повномасштабної війни Rozetka втратила чотири свої точки. Три з них — у Маріуполі, звідки, на щастя, встигли евакуюватися співробітники, одну - в Бахмуті.
Крім цього, вимушені були призупинити роботу у Покровську. Співробітники тамтешнього магазину наразі влаштовуються в Києві та Харкові.
Нові магазини почали відкриватися майже за рік після початку великої війни, бо ми відчули попит. Першим став магазин у Словʼянську. Далі, у липні 2023-го, Rozetka запрацювала у Краматорську, згодом — у Костянтинівці та Дружківці. На роботу, звісно, взяли місцевих жителів. Зросла кількість магазинів і в Харкові, активно відкриваємося у Дніпрі, - каже Олена Заболотна.
За словами директорки напряму, люди на прифронтових територіях завжди радісно сприймають відкриття нового магазину. Так, у Херсоні, попри потужні обстріли, місцеві жителі дуже просили ритейлера відкритися.
Що купують на прифронтових територіях?
Запити клієнтів на прифронтових територіях відрізняються від інших міст України, там покупці орієнтуються на товари для безпеки й комфорту у складних умовах. Купують одразу багато позицій, більше цікавляться павербанками та зарядними станціями, набагато активніше купують з вітрин.
Наприклад, у Львові в ТОП-10 товарів входять: паперові рушники, зубна паста, віскі, подушки для сну, швабра для миття вікон, товари для посудомийних машин. Павербанк лише сьомий в ТОПі.
У той же час на Харківщині список очолюють відразу п’ять павербанків, а також кабель для живлення роутера від павербанку, газовий балон, джерело безперебійного живлення, світлодіодна лампа з акумулятором та реле напруги.
До топу покупок належать мобільні телефони, напої (кава, мінеральна вода, солодка вода, енергетики), доглядова косметика, їжа швидкого приготування, консерви, батончики, зоотовари. Часто замовляють побутову техніку, разом з нею купують гарантійні сервіси.
Клієнти прифронтових магазинів стали більш обачними у витратах: зменшилася частка імпульсивних покупок. Частіше за все складають списки необхідного та намагаються уникати непередбачених витрат. Тому більше орієнтуються на акції та знижки, готові чекати на вигідні пропозиції та шукати альтернативні варіанти, що дозволяють заощадити. На цьому фоні маркетингові стратегії, орієнтовані на знижки та бонуси, стають ефективнішими для залучення та утримання клієнтів, - розповідає Заболотна.
Крім цього, споживачі більше звертають увагу на якість товарів, їхній склад та походження.
Виклики для ритейлу у прифронтових регіонах
У прифронтових містах Rozetka намагається працювати у найжвавіших локаціях, такі як базари або вокзали.
Найбільший виклик — зробити все для безпеки покупців та працівників, тож у Харкові компанія планує не закривати магазини, а переносити їх у більш безпечні місця.
На Донеччині у менш ніж хвилинній доступності до магазинів з допомогою місцевої влади облаштували бетонні укриття.
На перший погляд здається, що через близькість до фронту знайти працівників стає важче. Але ми побачили зворотню тенденцію. Наприклад, у Донецькій області та у Харкові люди активніше відгукуються на вакансії, ніж деінде. Причин може бути кілька. Наприклад, багато людей повернулися додому після евакуації на початку повномасштабного вторгнення. А на фоні релокації бізнесів на захід України в прифронтових залишилося менше робочих місць”, - розповідає Олена Заболотна.
Читайте також: “АТБ” змушене зачинити останній магазин у ще одному прифронтовому місті
Директорка мережі запевнила, що компанія продовжить відкривати нові магазини, орієнтуючись на зміни лінії фронту та повернення українських міст з окупації.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації