RAU Summit 2024: про що говорили на підсумковій події українського ритейлу та девелопменту

У столиці 4 грудня пройшов RAU Summit 2024 - велика підсумкова подія для ринків ритейлу та торговельної нерухомості.

Тема цьогорічного, одинадцятого саміту - інвестиції в ефективність та розвиток. Топ-менеджери десятків бізнесів розповідали та обговорювали особливості роботи протягом 2024-го, інвестиції у енергонезалежність, нові технології, маркетинг стратегії, перспективи розвитку у 2025 році та інше.

Журналістка Української Ради Торгових Центрів відвідала захід, тож ми зібрали в одному матеріалі головне з RAU Summit 2024.

Традиційно із вітальним словом виступив голова та співзасновник Асоціації ритейлерів України Андрій Жук. Він також поділився основними результатами діяльності спілки протягом року.

zhuk | 1

Сесія №1 Динаміка розвитку галузі 2024

Перша сесія була присвячена результатами, складнощам та надбанням року, що закінчується. 

Керівниця відділу аналітики Асоціації ритейлерів України Яна Єрмакова представила велике дослідження RAU про динаміку розвитку ритейлу протягом 10 місяців 2024 року.

Так, з початку року додалося понад 270 нових магазинів у мережах членах Асоціації, а 731 торгова точка - зачинилася. ТОП-3 сегменти за найбільшою кількістю відкритих об’єктів це аптечний ритейл, non food drogerie dollar store та food-ритейл.

85n 4348 | 2

За словами Яни Єрмакової та експерта з бізнес-розвідки YouControl Максима Зінченко, за перші три квартали року товарообіг ритейлу вже сягнув 1123,7 млрд грн, а враховуючи динаміку можна спрогнозувати, що за підсумками року цей показник сягне 1810,3 млрд грн. Минулого року загальний товарооборот ритейлерів сягнув 1539,6 млрд грн.

Заступниця Міністра економіки України Надія Бігун розповіла про результати перших кількох місяців роботи програми “Національний кешбек”. 

Міністерство економіки багато говорить про розвиток регіональних виробників. Чому ми робимо такий фокус на цьому? Торгівля - це безумовно рушійна сила економіки, але якщо говорити про ВВП, наші статки, рівень життя - це напряму залежить від того, чи ми купуємо своє чи імпортуємо і продаємо імпортне, - пояснила Бігун.

85n 4427 | 3

З початком повномасштабної війни ставлення українських покупців до вітчизняних товарів змінилася, однак все одно у багатьох побутує радянський стереотип про те, що “імпортне завжди краще”. Україні потрібно закріпити це позитивне сприйняття та побудувати власний бренд для своїх споживачів, а потім і для закордонних ринків.

Отже, за перші три місяці роботи програми сума нарахованого кешбеку сягнула 444,6 млн грн, активними користувачами програми вже є 2,8 млн людей, а загалом картки відкрили 5,7 млн українців. У переліку товарів, за які нараховуються виплати - понад 300 тис. найменувань. Планується, що програма працюватиме до кінця 2025 року, додала Бігун.

Завершив сесію Co-founder та CEO Num8erz Андрій Шевчук, який представив спільне із RAU дослідження купівельної поведінки українців. Основні зміни такі:

  • покупців стало на 2% більше;
  • при цьому українці стали ходити в магазин рідше;
  • споживачі почали активніше використовувати промо програми.

Сесія №2 Перспективні вектори для інвестицій

Сесію розпочали Іван Бондарчук, партнер, керівник практики Energy & Projects LCF Law Group та Олена Зубченко, заступниця Голови Правління Sense Bank.

Експерти розповіли про інвестиції в енергетику та можливості для бізнесу, з цим пов’язані.

Головною подією сесії стала панельна дискусія під модерацією Ольги Тадай, підприємиці, імпакт-інвесторки, керівниці проектів розвитку “Агромат”. 

85n 4784 | 4

Експерти почали з обговорення макропрогнозів на 2025 рік. Томаш Фіала, CEO Dragon Capital наголосив, що Україну очікує досить передбачуване майбутнє з точки зору макроекономічних показників. Цьому сприяє передбачуваність фінансування дефіциту бюджету.

Попри високу поточну інфляцію, експерт очікує що у наступному році вона почне знижуватися завдяки інструментами регуляції Нацбанку.

Споживання у поточному році повернулося на рівень 2021 року. Це єдиний сектор економіки, який повністю повернувся на довоєнний рівень і в наступному році буде далі зростати, навіть попри те, що споживачів стало менше, - зауважив він.

Сергій Наумов, голова правління Ощадбанку погодився з основними прогнозами Dragon Capital та розповів про програми розвитку бізнесу від фінустанови, передусім це:

  • фінансування розвитку мереж в регіонах;
  • фінансування енергетичних проєктів;
  • випуск цінних паперів для бізнесу;
  • надання оборотного капіталу;
  • різноманітні грантові програми із залученням міжнародних партнерів.

Ми маємо ризик апетит, ми хочемо зростати, від цього залежать наші прибутки та стабільність банківської системи. Тож відмова компанії просто так компанії (у наданні кредиту, тощо - Ред.) - неможлива, вона може бути тільки якщо фінансова звітність не дуже гарна або ми не бачимо прозорості, -наголосив Наумов.

Сергій Войцеховський, член ради директорів BGV Group Management поділився планами компанії щодо інвестицій та розвитку держави. 

Ми також стримано позитивні і оптимістично налаштовані. У нас чотири ключові сектори, куди ми інвестуємо, перше - це ритейл…В ритейлі ми в першу чергу сфокусовані не експансіному зростанні, а на проєктах, які покращують нашу ефективність, - зазначив Войцеховський.

Решта секторів, у які ризикує інвестувати компанія, це девелопмент, інфраструктура та енергетика, і критичні матеріали.

85n 4906 | 5

Василь Даниляк, CEO групи компаній ОККО підсумував панельну дискусію та розповів про фактичну відсутність страхування воєнних ризиків для великих компаній.

Сесія №3 Технології та рішення

Першим спікером сесії став CPO eSputnik Олег Лєсов. Експерт підкреслив надзвичайну зростання інвестицій у нейромережі, які з кожним роком лише зростають.

Все швидше і швидше ШІ набуває тих можливостей, які мають люди. На сьогодні штучний інтелект правильно вирішує вже до 50% завдань і я думаю, що в наступному році ця цифра досягне 100%, - пояснив експерт.

85n 5136 | 6

В ритейлі та маркетингу можна активно застосовувати цей інструмент, наприклад сефора дає можливість приміряти той чи інший мейкап за допомогою спеціального сервісу. 

Наступним був виступ експертки з HR та організаційного розвитку, партнерки svoe.agency Олени Скляренко та керівника відділу автоматизації бізнес-процесів Consulting for Retail Ігоря Федорюка. Експерти розкрили одну з найболючіших тем для українського ритейлу - критичний дефіцит кадрів. 

Бізнесу доводиться змінювати HR підходи, щоб якось компенсувати нестачу працівників, а саме:

  • надавати можливість гнучкого графіку; 
  • можливість вільного обміну змінами; 
  • автоматизовувати планування для зниження навантаження на керівників.

85n 5194 | 7

Директор з операцій і розвитку "Антошка" Іван Чивкін та керівник програмного сервісу для бізнесу "Вчасно.Каса" Євген Кушнірчук поділилися досвідом впровадження ПРРО. 

Наразі мережа дитячих магазинів замінила вже 70% старих "залізних" РРО і прагне повністю перейти на ПРРО.

Це дозволяє “Антошка” зменшувати вплив на навколишнє середовище, оптимізувати час та витрати, мінімізувати технічні проблеми, а головне - забезпечити безперебійну роботу компанії. 

Щорічна економія для мережі сягає 1 млн грн, тепер “Антошка” розглядає можливість впровадження віддаленого контролю за касами. 

Олексій Миропольський, комерційний директор платіжного сервісу RozetkaPay та Андрій Сухов, співзасновник та CEO Checkbox, Dubidoc, Navkolo також говорили про фіскалізацію та свій новий спільний сервіс для бізнесу.

85n 5454 | 8

Business Development Manager Uklon Delivery Микита Йожиков говорив про важливість швидкої доставки у ритейл бізнесі. Так, за останні півроку користувачі значно наростили кількість покупок онлайн, особливо у категоріях продуктів, одягу та взуття, ювелірних виробів та електроніки. 

На сьогодні 80% покупців в онлайні очікують отримати товар день в день, ще 61% хоче отримати товар якомога швидше. Фактично швидка доставка стає важливою конкурентною перевагою для підприємця.

85n 5549 | 9

Сесія №4 Ринок торговельної нерухомості

Першими під час сесії співзасновник WR Group Петро Пуняк та CEO WR Group Ольга Яремчук представили презентацію “Комфорт та інфраструктура замість масштабу: зміна тенденцій”.

Так, цього року компанія розірвала стосунки з великим інвестором, щоб сфокусуватися на власних інвестиціях. Наразі WR Group працює з новими типами ТЦ, які вже незабаром мають вийти на ринок.

До війни ТРЦ розвивалися у великому форматі біля великих міст. Зараза такі проєкти поставлені на стоп, тож зараз у фокусі нашої компанії реалізація невеликих торгових центрах у маленьких містах та районах, - зазначив Пуняк.

85n 5581 | 10

Нещодавно компанія реалізувала проєкт ТЦ Locus у СМТ Рудне із населенням всього 15 тис. людей, однак враховуючи навколишні населені пункти, реальне охоплення зростає до 30 тисяч. Також девелопер активно співпрацює з новими житловими комплексами, реалізуючи концепцію комерції поруч зі споживачем.

Наприклад, цього року у Трускавці має відкритися ТЦ Апекс, ТЦ Galas запрацює у Львові, а у Стрию компанія почне будувати ще один новий об’єкт.

Ольга Яремчук розповіла про об’єкти, які компанія планує реалізувати у 2025 році. Так, ТЦ Cinematic біля львівського аеропорту матиме один підземний та три надземних поверхи, вище - ЖК. Таким чином мешканці цього житлового комплексу зможуть задовольнити усі потреби не виходячи з дому.

85n 5636 | 11

Далі директорка з розвитку ТРЦ “Подоляни” Тетяна Чубак розповіла про майбутній запуск другої черги об’єкту.

ТРЦ Подоляни працює на ринку вже 17 років, об’єкт відвідує близько 6 млн осіб на рік, а в середині працює понад 120 орендарів. Втім, девелопер планує розширюватися, тож новим етапом стане будівництво та запуск другої черги ТРЦ.

85n 5663 | 12

В певний момент ми досягли межі, тому саме збільшення торговельного центру буде новим етапом розвитку для нас, - пояснила Чубак.

Директорка відзначила брак площ на запит нових орендарів, які звертаються із запитом про відкриття магазинів. Після відкриття GBL об’єкту збільшиться до 71 тис. м кв. Дві черги будуть з’єднані одна з одною на першому поверсі.

На серпень-вересень 2025 року заплановане урочисте відкриття другої черги ТРЦ, також триває активне проєктування третьої черги і перемовини з непредставленим у Тернополі шведським брендом H&M.

Ганна Корягіна, міжнародний комерційний директор Nhood Holding та CEO Nhood Ukraine і Віталій Бойко, СЕО NAI Ukraine та Urban Experts показали презентацію про запуск майбутнього ТРЦ Ocean Mall у столиці та залучення нових брендів до об'єкту, який має стати так званим Entry Projekt. Характеристиками Entry Projekt є:

  • унікальна локація;
  • ідеальний тенант-мікс з усіма типами якорів;
  • видатні та унікальні характеристики (архітектура, дизайн, концепція);
  • інтеграція з локальною спільнотою та взаємодія з нею.
  • максимально широке цінове позиціонування.

Ocean Mall має 5 поверхів, на двох він пов’язаний з сусідньою Ocean Plaza. Наразі загальнобудівельні роботи виконані на 98%, інженерні на 92%, а оздоблювальні роботи всередині на понад 70%.

Підписано договори оренди на 80% площ, зокрема розібрано усі великі та середні лоти. Також вже закриті усі якірні функції, однак девелопер все ще шукає магазини до 150 м кв та проєкти громадського харчування. Очікуване відкриття - весною 2025 року.

85n 5770 | 13

Надзвичайно насиченою стала панельна дискусія "Виклики воєнного часу – адаптація до обставин, що постійно змінюються". У ній взяли участь представники великих девелоперських компаній за модерації комерційної директорки Dragon Capital PM (ТРЦ Victoria Gardens, Sky Park, Smart Plaza Obolon, Piramida, Aladdin та Караван) Наталії Кравець.

Так, голова УРТЦ та Операційний директор Budhouse Group (ТРЦ Nikolsky Харків, ТРЦ Lubava Черкаси, ТРЦ Fabrika Херсон та ТРЦ Forum Lviv) Максим Гаврюшин відзначив дуже велику різницю між роботою в різних регіонах.

Дуже велика різниця між заходом, центром і сходом України. Найгірша ситуація зараз у Харкові - там торговий центр ще не відновився до показників довоєнного часу. Ми відновили роботу ТРЦ Nikolsky наприкінці 2022 року. 2024-й почався дуже погано, у Харкові були масові обстріли, до 70% робочого часу було зайнято під тривоги, але восени ситуація покращилася. Зараз ТРЦ Nikolsky працює краще, ніж у 2023, товарообіг вищий. Але якщо порівнювати з 2021, то на фудхол, наприклад, мінус 40-50%, - сказав Гаврюшин.

Натомість ТРЦ Lubava в Черкасах уже перевищив показники довоєнного часу: товарообіг - вищий на 50%, по фудхолу - плюс 20% порівняно з 2021, але ще не перевищили доковідні показники. Найвищі результати - у ТРЦ Forum, де показники товарообігу вищі на 80% за довоєнний 2021 рік.

При цьому компанія тримає нульову вакантність (за виключенням компаній, які займають площі однак ще не відновили роботу в Україні).

Також девелопер імпортує електроенергію для своїх об’єктів у Харкові та Черкасах, що дає змогу уникати обмежень по світлу. Додатково кожен ТРЦ забезпечений генераторами, які дозволяють працювати за умови технічних пошкоджень внаслідок обстрілів.

Максим Гаврюшин відзначив зміну купівельної поведінки відвідувачів, основні тезиси такі:

  • покупець став більш цільовим;
  • людина частіше заздалегідь планує свій візит;
  • зменшилася на 30% кількість магазинів, які за один раз відвідує людина;
  • значно впала кількість тих, хто приходить в ТРЦ випадково і просто погуляти.

85n 5829 | 14

Анжела Борисова, генеральна менеджерка комерційного центру Alef Estate (Дніпро) розповіла, що ТРЦ нещодавно провів реконструкцію деяких зон, продовжує ротації та вдосконалення тенант-мікс.

Протягом 2024 року великий ресторан було замінено на Sinsay, який у перший день роботи став четвертим у світі за товарообігом. У зв’язку з тривалою комендантською годиною торговий центр зсунув графік роботи і тепер працює з 9 до 21.

За результатами 10 місяців 2024 року ми дійшли до показників 2021 року, - зазначила Анжела Борисова.

За її словами, це дуже гарний тренд, адже на сьогодні у ТРЦ ще не відновила роботу група Inditex, яка займає близько 11% площ.

У той же час, об’єкти девелопера на жаль, не можуть бути під’єднані до імпортної енергії, оскільки в їхньому складі є житло.

Ми пішли шляхом когенерації. Я дуже сподіваюся, що навесні ми перейдемо на цей альтернативний варіант, - повідомила вона.

Наталя Антоненко, CEO Порт Сіті Груп також розповіла, що ТРЦ працює над тим, щоб напряму імпортувати електроенергію з-за кордону. У районних центрах це складніше реалізувати через особливості роботи обленерго, яке просто не дає згоду на імпорт.

Імпорт - для нас рішення, у нас є окрема лінія. Але сьогодні в регіональних центрах підключитися складніше, ніж у містах-мільйонниках. На жаль, на сьогодні обленерго не дає нам згоду, - повідомила Антоненко.

Вакантність ТРЦ Порт Сіті у Луцьку становить 10%, однак майже всі вільні площі вже законтрактовані і незабаром будуть зайняті новими орендарями. 

Відвідуваність ТРЦ стабільно зростає, відвідувачі адаптовуються до частих замінувать та виключень світла. У зв’язку з цим ТРЦ також змінив графік роботи для економії.

У Порт Сіті також відзначають зростання кількості прямих покупців та зменшення кількості тих, хто просто гуляє.

Відвідуваність у нас вища, ніж у середньому по Західній Україні - 540 осіб/1 тис. кв. м порівняно з 390/1 тис. кв. м, - додала експертка.

85n 5924 | 15

Ірина Круппа, генеральна директорки БФК Gulliver доповіла, що товарообіг зріс на 16% за останні 12 місяців, а кількість чеків за той самий період на 5%. Вакантність ТРЦ становить до 5%, здебільшого за рахунок того, що на 4 поверсі закрився візовий центр.

Круппа відзначила що багато брендів обирають ТРЦ для свого першого відкриття, а незабаром у торговельному центрі запрацює дитячий розважальний центр “Папашон”.

Гулівер в середньому споживає 3,5 мегевата енергії, тоді як встановлені обмеження по споживання для об’єкту - 1,5 мегавати.

Вирішенням ситуації стала імпортна електроенергія та генератори, які здатні покрити майже все споживання.

Ми користуємося змішаним тарифом, нам дозволено споживати 20% української електроенергії та 80% імпортної, середньозважений тариф у БФК Gulliver за жовтень був 8 грн 72 коп. за 1кВт*год, це з ПДВ. Є інформація, що з нового року, можливо і з грудня, буде можливо брати українську електроенергію - 40%, а 60% - імпортну, тоді цей тариф буде зменшуватися, - зазначила вона.

Модераторка дискусії Наталя Кравець також дещо розповіла про роботу об’єктів Dragon Capital.

По всіх об’єктах окрім столичного ТРЦ “Караван” фіксується нульова вакантність, однак за останній рік відбулося чимало ротацій.

І нещодавно з колегами підрахували, товарообіг на тих площах, де ми змінили орендарів, збільшився вдвічі і більше разів. Також щомісяця у нас є позитивна динаміка товарообігу по всьому ТРЦ, - сказала Кравець

Майже в усіх об’єктах відвідуваність вища навіть за доковідні часи. Серед нових орендарів майже половина - українські бренди.

Найкраще приростає електроніка, спорт та фаст-фуди, наприклад “Пузата Хата” б’є власні рекорди ледь не щомісяця, обороти подекуди можна порівняти з оборотами великого супермаркета.

На думку Кравець, об'єкти компанії в Києві (Smart Plaza Obolon, Piramida, Aladdin, "Караван") немає сенсу підключати до імпорту, адже у них немає відокремленої лінії електроживлення. Для того, щоб зробити цю окрему гілку, потрібно вкладати мільйони.

Досягти відповідної домовленості для ТРЦ Victoria Gardens, не вдалося. 

"У Львові жоден комерційний об'єкт не може домовитися з обленерго про імпорт електроенергії, що дивно для нас. Але, на жаль, це факт", - констатувала вона.

85n 5784 | 16

Сесія №5 Український прорив

Головною цікавинкою сесії стала панельна дискусія під модерацією директорки з маркетингу Територія мінімальних цін Наталі Хомік.

У ній взяли участь власниця one by one Лідія Сметана, засновниця W8Less Анна Шаш, CEO ТОВ «Дюна–Веста» Сергій Вишневський.

Усі експерти відзначили зростання тренду на українські товари. Так, Дюна, ще у 2014 році розробила шкарпетки для українських військових, а зараз продукцію бренду носить та рекламує премʼєр Канади Джастін Трюдо.

Анна Шаш відзначає, що з початком повномасштабного вторгнення почалася нова ера популярності українського, однак тепер покупці звертають величезну увагу на якість виробів. 

Лідія Сметана поділилася результами дослідження цільової аудиторії і зазначила, що мейнстрім на українські бренди вже проходить і до них покупці виставляють все вищі вимоги, навіть вищі, ніж до закордонних брендів.

469399887 599838145894131 2483316027120710043 n | 17

Усі спікери підтвердили зміну купівельної поведінки, яку відзначали девелопери у попередній сесії. 

Щодо повернення на ринок міжнародних брендів, то W8Less та Дюна не помітили відтоку споживачів, адже працюють дещо в іншому ціновому сегменті, ніж західний масмаркет. 

Лідія Сметана каже, що це був дуже позитивний момент, адже Inditex залучив додатковий трафік до ТРЦ, де працюють основні бутіки бренду.

Сесія №6 Підкорювачі зовнішніх ринків

Про експансію та її перші результати під час панельної дискусії розповіли:

  • Володимир Поперешнюк, співвласник Нової пошти, український підприємець, лібертаріанець
  • Алла Теліга, співзасновниця “Галя Балувана” та Wesoła Pani
  • Андрій Галицький, засновник, співвласник, СЕО Lviv Croissants

Модератор: Андрій Жук, співзасновник та голова Асоціації ритейлерів України.

469186995 599838289227450 6159813479980863994 n | 18

Спікери поділилися деталями своєї експансії та її першими результатами.

Так, Алла Теліга розповіла, що своє розширення вирішили почати з Варшави, адже Польща територіально та культурно найближча до України. Складністю стали неочікувані відмінності у поведінки споживачів та пошук приміщень, однак їх згодом ці проблеми подолали.

СЕО "Нової пошти" зазначив, що єдине, про що жалкує це те, що експансію у Європу почали так пізно.

"Львівські круасани" також обрали Польщу за початкову країну експансії через географічну близькість та зручність логістики. Сьогодні компанія працює також у Чехії Словаччині та Сполучених штатах.

Сесія №7 Погляд у майбутнє

Під час завершальної сесії, яка була присвячена питанням стратегії розвитку та викликам, які стоять перед галуззю, було проведено цікаву панельну дискусію.

В якості експертів виступили: генеральний директор ТОВ «Новус Україна» Марк Петкевич, International Leasing and Expansion Director Sinsay Анна Марсова, CEO Comfy Ігор Хижняк, директор з розвитку McDonald’s в Україні Віталій Стефурак. Модерував дискусію генеральний директор robota.ua Валерій Решетняк.

469507027 599838305894115 1375531620111828709 n | 19

Так, СЕО Comfy розповів, що у грудні 2024 року мережа перетне знакову межу в 1 млрд грн обороту, а Анна Марсова розповіла про відкриття магазинів Sinsay в населених пунктах, де є лише «ринок і церква».

Вже наступного дня на цій же локації пройшло нагородження компаній у галузі ритейлу та девелопменту RAU Awards 2024, про його результати розповідаємо тут.

Фото: RAU