Радомир Цуркан, CBRE: як торгова та складська нерухомість України адаптувались до війни

Під час архітектурно-будівельного BUSINESS FORUM "Відбудова країни. Стратегія змін для архітекторів, девелоперів та забудовників" керуючий партнер CBRE Ukraine Радомир Цуркан розповів про те, в якому стані ринок комерційної нерухомості перебуває під час війни і наскільки швидко він відновлюється.

Складська нерухомість

Повномасштабне вторгнення спровокувало досі небачену кризу в логістичному сегменті України та всього світу.

Закриття одеських портів призвело до впровадження так званих "ланцюгів сухого постачання", тобто через наземне та залізничне транспортування. Це змістило попит на Захід України.

На фоні нового ситуативного попиту, в таких областях як Львів та Ужгород, де проходить основний маршрут для міжнародних перевезень - траса М-06, особливо гостро постала потреба в якісних складських площах, - каже Радомир Цуркан.

Але після деокупації Київської області навесні 2022 року, компанії почали повертатися до столиці, оскільки Київ був і залишається основним логістичним хабом, що дозволяє транспортувати товари по всій Україні.

Окрім цього, багаторічний розвиток ринку складської нерухомості у столичному регіоні дозволяє забезпечити якісними площами компанії та підприємства, тоді як західні регіони лише починають нарощувати обсяги такої пропозиції.

Проте знищення майже 22% загальної складської пропозиції в Київському регіоні ракетними влучаннями завдало безпрецедентної шкоди ринку. Беручи до уваги, що в останні роки дефіцит вільних площ відчувався особливо гостро, зниження загальної пропозиції складів у майбутньому буде продовжувати тиснути на відкладений та післявоєнний попит, - пояснює експерт.

У той же час протягом першого кварталу 2023 року утримується позитивна динаміка минулого року, що дає змогу складської нерухомості Києва почувати себе найліпше серед інших сегментів. У першому кварталі орендна активність склала близько 27 тис. кв.м., що є на 48% більше ніж у довоєнному 2021 році.

Незмінними залишаються обсяг загальної пропозиції та оренда ставка на складські об’єкти А класу. Натомість вакантність з початку року незначно знизилась і досягла рівня того ж 2021-го.

Цього року очікується введення в експлуатацію близько 160 тис. кв. м нових складських площ. Спекулятивний ринок очікує лише близько 40 тис. кв.м нових площ для оренди, оскільки приблизно 71% нової пропозиції буде представлено проєктами, які будуються під власні потреби власників (owner-occupied).

Також до кінця 2023-го очікується відбудова майже 120 тис. кв.м складських площ, які постраждали від обстрілів.

У середньостроковій перспективі, ймовірно, збережеться дефіцит нової спекулятивної пропозиції. Причина в тому, що невизначеність щодо тривалості війни, дефіцит будівельних матеріалів і трудова міграція, впливають на довгострокові рішення девелоперів.

Активні бойові дії на Сході змусили промислові підприємства релокуватися у безпечніші регіони. За даними Міністерства економіки, протягом 2022 року в більш безпечні регіони країни було переміщено 800 підприємств, 623 з яких вже відновили роботу на новому місці.

Найбільше бізнесів переїхало до Львівської (24%), Закарпатської (14,5%), Чернівецької (9,8%), Івано-Франківської (8,3%), Хмельницької (7,3%), Тернопільської (6,3%) областей.

Це дало поштовх на розвиток промислової нерухомості та створення нових індустріальних парків в регіоні і ця тенденція буде зростати в найближчі 3-5 років. Активізація попиту на промислові ділянки та об’єкти, особливо помітно в західних областях. Окрім того, є потенційний попит від міжнародних інвесторів, які готові розвивати промислові виробництва в Україні, що працюватимуть на ринок ЄС, - резюмує керуючий партнер CBRE.

Ринок торгової нерухомості

Цей ринок зіштовхнувся з більшими воєнними ризиками, ніж інші сегменти комерційної нерухомості.

Але йому все ж вдалось стабілізуватися на рівні 2022 року і утримувати показники на тому ж рівні протягом першого кварталу цього року.

За даними Української ради торгових центрів (УРТЦ), Індекс самопочуття ритейлу у грудні 2022 досяг найвищого рівня з початку війни (29,3) і продовжує зростати в 1 кв. 2023.

Ритейлери показали, що здатні адаптуватися до нових реалій, тим часом населення та бізнес впоралися з дефіцитом електроенергії цієї зими.

Попри значні руйнування та пошкодження торгових центрів, за даними УРТЦ, 76% торгових центрів по всій Україні перевідкрились вже до кінця 2022 року.

Ритейлери та орендарі протягом минулого року також швидкими темпами відновлювали свою активність по мірі стабілізації ситуації на фронті. Вже до кінця року відвідуваність торгових центрів подекуди сягала довоєнних показників і продовжує зростати. І хоча, частина міжнародних fashion брендів все ще повторно не відкрила свої локації, більшість брендів відновило свою роботу, а деякі розпочали активну експансію на заході країни, - зазначає Радомир Цуркан

Очікується, що подальше відновлення галузі ритейлу буде поступовим через значний відтік населення та пошкодження інфраструктури.

Але очікуване післявоєнне масштабне відновлення та інвестиції в Україну можуть дати масштабний поштовх для всієї економіки.

Читайте також: Віктор Мольченко, SPAR, “Наш Край”: про логістику, збитки та плани на Крим і Донбас

Цей новий етап вже охрестили Українським Відродженням, яке має перетворити країну на сучасну та вільну еконмічну державу, на рівні з її європейськими сусідами.

На ринок торгової нерухомості потенційно може вплинути приплив міжнародних гравців, спричинений структурними реформами та спеціальними програмами та ініціативами ЄС.

“Інтерфакс-Україна”