Пройшла кризу швидше за інші галузі. Погляд інвесторів на торговельну нерухомість у ЄС

Наприкінці березня міжнародне видання across-magazine провело конференцію на тему "Перспективі інвестицій у торговельну нерухомість Європи".

Основний висновок заходу - інвестиції в торговельну нерухомість є і будуть завжди, оскільки галузь пройшла через кризу швидше, ніж інші класи активів.

Експерти зазначають, що наразі на ринку торговельної нерухомості позитивних ознак більше, ніж негативних. Однак настрої в галузі роздрібної нерухомості залишаються неоднозначними.

За словами Рюдігера Дані, генерального директора NEPI Rockcastle, його компанія бачить на ринку більше можливостей, ніж проблем. Втім, ринок ЄС демонструє певний розкол, в залежності від регіону. Так, Західна Європа стагнує, а Східна поступово її перевершує.

NEPI Rockcastle за останні два роки досягла двозначного зростання, завдяки високому попиту з боку ритейлерів, які переїжджають у країни Східної Європи та інвесторів, які хочуть інвестувати у цей регіон.

Керуючий партнер ECE Real Estate Partners доктор Фолькер Крафт зазначив, що налаштований обережно оптимістично.

Загальна картина змінилася на краще. У роздрібній нерухомості відбулася корекція цін, яку зараз відчувають інші класи активів. Ми подолали шторм Covid-19. Ключові показники ефективності для багатьох активів показують стійку тенденцію, що є позитивним, і інвестори відчувають, що вони можуть знову оцінити ризик і можливості роздрібної торгівлі, що робить її цікавою в майбутньому, – підкреслює керуючий партнер ambas Real Estate GmbH Штеффен Хофманн.

Інвестиційна активність

На думку експертів, галузь ритейлу досягла дна, а це є хорошою відправною точкою. Також ця сфера стикається зі зростанням цін, високими відсотковими ставками, браком капіталу та тиском на потік прибутку від оренди. 

Фолькер Крафт вважає, що ринок широко відкритий і немає обмежень щодо боргового фінансування, однак існує проблема справедливості на тлі високих ставок у ТЦ.

Багато з них все ще торгуються значно нижче ВЧА, що ускладнює збільшення капіталу без розрідження. Що стосується приватних інвесторів, пенсійних фондів, державних інвестиційних фондів тощо, вони розширили свої асигнування на нерухомість, особливо в Німеччині, протягом останніх десяти-15 років до дуже високих показників, близьких до нормативних бар’єрів. Тому їм важко скористатися ситуацією на ринку. Скандинавський і англосаксонський капітал легше скористатися ситуацією. Спершу приходять покупці-оппортуністи, потім покупці, які додають цінність, і останньою є основна цінність, – підкреслює він.

Щодо операційних факторів, спостерігається досить здорове відновлення продажів у всьому портфоліо ECE. Споживачі у важкі часи утримуються від великих покупок, але не відмовляються від маленьких радощів та шопінгу, тож загальний споживчій настрій у Європі - нормальний.

Це складна ситуація, але порівняно з іншими інвестиційними можливостями, як каже ринок на даний момент, я вважаю роздрібну торгівлю цікавою. Амбас спілкується з великими опортуністичними фондами або фондами доданої вартості з Великої Британії чи США і зауважує, що деякі країни ЦСЄ справді можуть мати більш стабільний рівень активів, ніж, наприклад, деякі активи в Німеччині, – каже Штеффен Хофманн. 

Цікавими для інвесторів є Німеччина, де максимальні ставки перемістилися на рекордний рівень та Іспанія, де ТРЦ перевищують показники, а кількість відвідувачів зростає.

Читайте також: Архітекторка Роксолана Медвідь: технологічні інновації, які визначають майбутнє торговельних центрів

Усі експерти зійшлися на думці, що ринок “одужує”, спостерігається позитивний спред між фінансуванням і максимальними ставками в секторі роздрібної торгівлі. 

 UTG