Проблема дефіциту кадрів залишається. Бізнес незначно покращив оцінки наприкінці 2024-го

Українські підприємці четвертий місяць поспіль називають брак робочої сили як одну з ТОП-3 проблем для ведення бізнесу.

У грудні 2024 року ця перешкода знову очолила рейтинг, свідчить щомісячне опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Порівняно із попереднім місяцем відбулись незначні зміни: про те, що небезпечно працювати, говорили 55% у грудні після 54% у листопаді. Тобто показник тримається на рівні багатьох попередніх місяців. З весни минулого року більше половини бізнесу стабільно вказує на цю проблему, - зазначає старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел.

Друге місце посіла відповідь “небезпечно працювати”, а завершують трійку лідерів серед перешкод перебої з електро-, водо- або теплопостачанням з показником 51%.

Тим часом зростання цін на сировину, матеріали і товари опустилось на четверту сходинку з показником 42%.

Як повідомили у ІЕД, у грудні бізнес незначно покращив виробничі показники, а його очікування залишилися позитивними та стабільними.

Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА), як і у листопаді, знаходився на позначці 0,16.

Частка компаній, які працюють майже на повну потужність зросла з 40% у листопаді до 42% у грудні, а частка тих, хто працює на 100% потужності, - з 10% до 11%.

Загалом 53% опитаних працюють на повну або майже повну потужність. Для ситуації третього року війни цей показник демонструє сталість і адаптивність бізнесу, – вважає директорка ІЕД Оксана Кузяків.

Ринок праці

Що до ринку праці, то 82,8% підприємств не планують змін, а частка компаній, які хочуть наймати нових працівників, скоротилась - з 14,1% у листопаді до 11,8% у грудні. Кількість тих, хто планує звільнення зменшилася з 6,8% до 5,4% останнього місяця.

Різко зросла частка підприємств, які планують відправити працівників у вимушені відпустки – із 4,2% до 10,3%.

Гострота кадрової проблеми трохи зменшилась, однак про проблеми у пошуці кваліфікованих працівників у останній місяць року заявили 51,6% опитаних після 55,5% у листопаді.

Читайте також: В Україні відкрилося на 119 тисяч більше ФОПів, ніж закрилося за рік: статистика 2024 року

Некваліфікований персонал важко знайти для 34,8% бізнесів проти 38,9% попереднього місяця. За словами Кузяків, це може бути пов’язано із планами підприємств до зростання, бо коли вони не планують збільшення виробництва, додаткова робоча сила не потрібна.