Понад 70% компаній відчувають значний дефіцит кадрів – дослідження ринку праці
Дефіцит кадрів, мобілізація та високі зарплатні очікування стали ключовими тенденціями ринку праці у 2024 році.
Про це свідчать результати дослідження Європейської Бізнес Асоціацією разом з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці.
Основні зміни щодо персоналу компаній наступні:
- 88% респондентів відкрили нові вакансії у 2024 році;
- 87% підвищили зарплату працівникам;
- 71% опитаних відчули значний дефіцит кваліфікованих кадрів;
- 56% інвестували у розвиток персоналу.
Найпоширенішим способом підтримки працівників були виплати заробітної плати в повному обсязі (98%) та премій (84%). Більше половини респондентів (56%) інвестували у розвиток персоналу, 46% надавали психологічну підтримку працівникам та їхнім рідним, а 21% роботодавців допомагали працівникам з орендою житла.
Також деякі компанії оплачували медичне страхування для членів сімей працівників і проживання в іншому місті чи закордоном чи компенсували витрати на електроенергію та інтернет.
На тлі цьогорічних тенденцій, у 2025 році бізнес планує чергову хвилю змін для утримання та розвитку своїх працівників, серед основних напрямів:
- Збільшення кількості працівників — 46%
- Підвищення заробітної плати – 88%
- Збільшення бюджетів на навчання та розвиток – 33%
- Вихід на нові ринки та пошук нових партнерів — 24%
- Збільшення рівня заробітної плати на 10-15% — 24%
У 2024 році 93% компаній відкривали нові вакансії, з яких 3% відкривали вакансії лише для внутрішніх кандидатів та колишніх працівників.
У 2025 році 46% компаній планують розширення штату, 7% компаній планують скорочення чисельності штату, а ще 47% не планують змін чисельності працівників.
71% опитуваних відчувають значний дефіцит кадрів, 25% відчувають частковий дефіцит, і лише 4% компаній не відчувають дефіциту кадрів.
Основними тенденціями на ринку праці у 2024 році за результатами опитування є:
- Дефіцит робочої сили;
- Вищий рівень очікувань заробітної плати кандидатів, ніж пропозиції бізнесу;
- Мобілізація;
- Відтік персоналу закордон.
*Довідка
В дослідженні взяли участь 216 фахівців зі сфери управління персоналом. 50% учасників даного дослідження представлять міжнародний бізнес, 50% – український. 51% компаній є представниками великого бізнесу, 36% середнього бізнесу, та 13% малого бізнесу.
Найбільша кількість учасників дослідження представляють оптову та роздрібну торгівлю, фармацевтичний сектор, виробництво продуктів харчування та спеціалізовані консультаційні послуги (юридичні, аудиторські, маркетингові, рекрутингові, тощо).
Читайте також: Український ритейл максимально автоматизуватиме процеси через дефіцит людей – думка
Дослідження тривало у період з 7 жовтня до 10 листопада 2024 року та охоплювало період травень-жовтень 2024 року. Участь у дослідженні була анонімною.