Олександр Дерека, TOTUM LF: як власникам комерційної нерухомості фіксувати збитки від агресії рф
Повномасштабна війна з росією триває, а разом з нею і постійні нові ракетні обстріли та дронові удари. Все це завдає збитків та горя громадянам, а також бізнесу, який втрачає приміщення, товар та прибуток.
Власники пошкодженого або знищеного житла вже мають певні механізми для відшкодування, а що робити українським підприємцям? Про це у колонці Commercial Property розповів старший юрист TOTUM LF, в. о. керівник практики будівництва та капітальних інвестицій Олександр Дерека.
План дій для стягнення збитків
Відповідно до звіту Київської школи економіки, лише станом на 26 січня 2023 року збитки українського бізнеса від російської агресії оцінювались у 13 мільярдів доларів.
За підсумками 2022 року пошкоджено або зруйновано щонайменше 109 великих і середніх підприємств. Про результати 2023-го говорити рано, але краще точно не стане. І якщо щодо житлового фонду держава зробила певні кроки, то стосовно нежитлової нерухомості поки немає відповіді – як і в який спосіб бізнес отримає компенсацію за пошкодження або руйнування.
Що ж у такому випадку робити українським підприємцям прямо зараз? Передусім фіксувати й отримувати документальне підтвердження завданої бізнесу шкоди. Ми рекомендуємо отримати рішення суду, яким зафіксовано розмір завданої шкоди та факт того, що пошкодження або знищення майна було спричинене саме військовою агресією рф, - зазначає Олександр Дерека.
Однак для суду потрібно зібрати належні докази, для цього юрист пропонує наступний план дій.
Крок 1. Ініціювання проведення обстеження пошкодженого майна
Обстеження ініціюється поданням заяви до місцевої військової адміністрації, про пошкоджене чи знищене майно внаслідок бойових дій.
За загальним правилом, воно проводиться відповідно до рішення органу місцевого самоврядування та затвердженого плану робіт.
Експерт зауважує, що комісії з обстеження створені в усіх територіальних одиницях, тож звертатися до них можна на місцях.
Крок 2. Отримання акту обстеження пошкодженого майна
Дерека наголошує, що проведення обстеження можливе лише на території, де немає або завершено активні бойові дії і здійснено розмінування. Для підтвердження останнього додається Акт розмінування, складений відповідним територіальним управлінням ДСНС України.
Форма та зміст Акту обстеження, виданого комісією, можна знайти в додатку до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рф, пов’язаних із пошкодженням будівель і споруд.
До нього також додаються результати фотофіксації об’єкта, які свідчать про характер та обсяг пошкоджень.
Крок 3. Подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення
Заява про вчинене кримінальне правопорушення подається до територіального органу Національної поліції України.
Досудове розслідування зазвичай починають за однією з двох статей:
- 194 КК України (умисне знищення або пошкодження майна);
- 438 КК України (порушення законів і звичаїв війни).
На підтвердження початку досудового розслідування заявнику надається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Крок 4. Подання інформаційного повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна
Після початку роботи Реєстру пошкодженого та знищеного майна, підприємець має подати до нього інформаційне повідомлення. Вимоги до змісту та отримання підтвердження містяться в Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф.
Зауважу, що станом на дату написання цієї статті (липень 2023) можливість подати таке повідомлення і внести свій об’єкт у відповідний реєстр фактично відсутня. Слідкуватимемо, як і коли це буде виправлено, - додав юрист.
Крок 5. Технічне обстеження об’єктів
Воно зазвичай здійснюється інженером-проєктувальником, якого може залучити власник пошкодженого майна або орган місцевого самоврядування (військова адміністрація).
Виконавець готує звіт, який має містити:
- висновок про технічний стан;
- рекомендації щодо подальшої експлуатації або демонтажу;
- відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі й огороджувальні конструкції, інженерні системи, із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень;
- принципові рішення щодо їхнього відновлення.
Цей документ є підставою для ухвалення рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об’єктів або їхнього демонтажу.
Крок 6. Розрахунок збитків
Здійснюється будівельним експертом, у ньому зазначається розрахована сума збитків, завдана нерухомому майну внаслідок пошкодження або знищення.
За результатами розрахунку готується експертний звіт.
Крок 7. Подача позовної заяви до суду
Це останній крок і переходити до нього можна, коли зібрано всі необхідні документи. Йдеться про підготовку позовної заяви про стягнення збитків із рф.
Підприємцю потрібно отримати позитивне рішення суду, в якому компетентним державним органом буде зафіксована сума отриманих збитків. Це дозволить у майбутньому звернутися до міжнародних судових інституцій.
Олександр Дерека звертає увагу на те, що відповідно до п. 22 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях позивачі звільняються від його сплати.
Відновлення експлуатації будівлі
Іноді будівля пошкоджена частково і тоді постають питання - чи можна експлуатувати її частково, як її відновлювати та які є ризики?
Згідно з положеннями відповідної постанови Кабміну і "Методики проведення обстеження та оформлення його результатів", затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України, будівельний експерт з кваліфікаційним сертифікатом відповідного рівня має право визначати можливість експлуатації будівлі загалом, а також частини пошкодженої будівлі автономно за умови, що це безпечно, та з дотриманням вимог розділу 5 ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016.
Також, за необхідності та при відповідному обґрунтуванні обстеження й оцінка технічного стану можуть бути проведені для окремих частин об’єкта, виділених за функціональними або конструктивними ознаками.
Окрема частина об’єкта може бути віднесена до гіршої категорії технічного стану, ніж об’єкт загалом. Ця категорія може не поширюватись на інші частини об’єкта за умови, що немає загрози зниження надійності та безпеки їхнього використання, - пояснює старший юрист.
Читайте також: Максим Гаврюшин, Budhouse Group: про відновлення ТРЦ Fabrika у Херсоні та нові проєкти
Тож окреме функціонування та експлуатація частини пошкодженої будівлі можливе, поки в іншій частині об’єкту проводять ремонтні роботи.
Ми б дуже хотіли, щоб ця інформація ніколи не стала актуальною. Однак практика показує, що є багато бізнесів, для яких ця ситуація стала реальністю. На жаль, до кінця війни таких випадків буде більше, - резюмував експерт.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації