“Очікування тривожні”. Як українські ТРЦ зустрінуть зиму 2024/2025 і чи готові вони до відключень
Вже третій рік поспіль українцям обіцяють найскладнішу зиму в історії і хоча холодний сезон 2023/2024 пройшов відносно спокійно, аномальна спека та обстріли влітку все одно нагадали країні про відключення.
Тепер не за горами нова зима, у яку Україна вступає зі значним дефіцитом генеруючих потужностей. Втім, вітчизняний бізнес вже має досвід виживання в умовах енергодефіциту і відключень.
Для ТРЦ енергонезалежність та наявність резервного живлення - критично важливі. Таким великим об’єктам недостатньо одного генератора, який міг би забезпечити роботу невеликої кав’ярні.
Для повноцінної роботи усіх орендарів та зручності відвідувачів, необхідний комплексний підхід та значні інвестиції. Цим українські ТРЦ активно займалися останні два роки, а чи вистачить напрацювань для проходження нового сезону, чого загалом очікують девелопери та чи зросли їхні витрати?
Про це Українська Рада Торгових Центрів поспілкувалася з найбільшими гравцями ринку і представляє їхні відповіді у ексклюзивному матеріалі.
Підготовка до нової зими
За словами операційного директора Budhouse Group (ТРЦ Nikolsky, ТРЦ Lubava, ТРЦ Forum Lviv) Максима Гаврюшина, підготовку до складного сезону почали ще влітку цього року.
Попри заходи минулих років, у компанії додатково збільшили потужність генераторів: на 400 кВТ у ТРЦ Nikolsky в Харкові та на 400 кВт у ТРЦ Lubava в Черкасах, а також підписали контракти на постачання імпортної електроенергії.
У харківському ТРЦ “Французький бульвар” також впевнені, що в торговельному центрі завжди є що покращувати та вдосконалювати і не тільки до опалювального сезону.
Підготовку почали ще з квітня. Тому що важливою складовою є енергозабезпечення функціонування ТРЦ з можливим використанням альтернативних джерел живлення. Були замовлені потужні генератори на дизельному та газовому живленні, розповів директор ТРЦ Олександр Чупилко.
В першу чергу звертаємо увагу на збереження тепла та раціональне використання теплових носіїв. Провели ремонтні роботи по вхідним групам з додатковим техобслуговуванням віялових дверей, встановили більш потужну теплову завісу на основному терміналі по загрузці товарів орендарів та ще багато заходів, які є базовими при підготовці до опалювального сезону, - каже Олександр Чупилко.
У мережі ТРЦ “Дафі” відзначають - щорічна підготовка до зимового сезону стає все більш важливою частиною діяльності компанії. У попередні роки “Дафі” активно інвестували у резервні джерела живлення, що дозволило підтримувати безперебійну роботу ТРЦ в складних умовах. Цього року вирішили зупинитися на підтримці вже наявних рішень.
Наші генератори та інші резервні джерела енергії забезпечать роботу основних систем життєзабезпечення та освітлення в зимовий період. Однак наявність опалення в ТРЦ у зимовий період повністю залежить від газопостачання: якщо буде газ — буде можливість для ведення господарської діяльності. Щодо харківського "Дафі", то на жаль, у 2024 році фасад зазнав часткових пошкоджень внаслідок обстрілів Салтівки, тож ми провели комплексний аудит фасаду та відновили тепловий контур будівлі, який сприятиме підтримці температурного режиму всередині ТРЦ, - кажуть у прес-службі мережі.
Планування та підготовчі роботи до зими 2024/2025 розпочали ще влітку цього року. Основну увагу було приділено оцінці наявних систем.
Керівник департаменту девелопменту, в.о. директора з експлуатації девелопера Arricano Микола Якименко розповідає, що ще у 2022 році в торговельних центрах групи компаній підготували план першочергових заходів і почали його реалізацію.
Він передбачав:
- встановлення альтернативних джерел електрозабезпечення, а саме дизель-генераторних установок у кожному ТРЦ;
- розробку кількох сценаріїв дій на різні випадки в залежності від умов тривалості відключень від енергозабезпечення (теплопостачання, газопостачання та електропостачання), зовнішньої температури в осінньо-зимовий період тощо.
Наразі в Arricano розглядають та аналізують прогнозну ефективність додаткових джерел енергопостачання, але поки їх не встановлювали.
Зазвичай, за базових умов роботи, служби експлуатації торговельних центрів Arricano починають готуватися до нового зимового періоду одразу після завершення попереднього опалювального сезону. Виконуються планові ремонтно-профілактичні роботи. Враховуючи поточну ситуацію, аналізуємо всі можливі ризики, проводимо необхідні заходи та будемо діяти відповідно до наших планів дій, - резюмував Якименко.
Продовжує підготовку до можливих блекаутів і столичний ТРЦ DREAM, попри заходи минулих років для об’єкту закупили два нових генератори та значно посилили технічні заходи.
Ще однією важливою новацією є підключення до постачання імпортної електроенергії, яке ми почали тестувати з вересня. Це дозволяє нам підвищити енергетичну стійкість DREAM, що особливо важливо в умовах зимового періоду під час війни, - каже Олексій Пашунов, керуючий директор ТРЦ DREAM.
Аби врахувати усі технічні нюанси, підготовку почали ще в липні.
У тернопільському ТРЦ “Подоляни” також активно готувалися, зокрема докупили ще два генератори потужністю 120 кВт. Попередньо були проведені заходи по зниженню енергозатрат – заміна систем освітлення в комплексі, рекуперації тепла, усунення тепловтрат, тощо.
За словами директорки з розвитку ТРЦ Тетяни Чубак, до цієї зими почали готуватися вже наприкінці весни – на початку літа.
Як в українському народному прислів’ї: «готуй сани влітку, а воза зимою». Торгово-розважальний центр - це величезний багаторівневий і багатоелементний об’єкт з точки зору менеджменту, який потребує злагодженої діяльності всіх систем, що забезпечують його функціонування. Сучасні реалії вимагають швидких реакцій, прорахунку і попередження можливих ризиків та збалансування доходів та витрат, - каже Тетяна Чубак.
У хмельницькому ТРЦ “Оазис” заходи підготовки до зими 2024/2025 значно відрізняються від минулорічних.
Заступник директора з технічних питань Віталій Мокрота розповів, що перше місце посіло надійне безперебійне електропостачання, а друге – опалення. Цього сезону в ТРЦ готуються до більш тривалих відключень, тому заходи у цій сфері стали комплексними та масштабними.
Йдеться про збільшення енергоефективності ТРЦ, заміну обладнання АВР генераторів, облаштування додаткових ємностей для зберігання дизельного палива, збільшення кількості та якості технічного персоналу, монтаж нового ліфта, укладення угоди про імпорт електроенергії, додаткові угоди з постачальниками дизельного палива, модернізація газових опалювальних установок.
Також розглядаються проекти та пропозиції щодо встановлення сонячної електростанції на даху та парковці ТРЦ.
Витрати та очікування
Про збільшення витрат на альтернативні джерела живлення та енергонезалежність говорять майже всі компанії. Так само у ТРЦ очікують складної, а можливо навіть найскладнішої зими в історії. Втім, відзначають абсолютно усі спікери - повністю передбачити ситуацію неможливо.
Очікування щодо цієї зими у всіх тривожні, вже завдані удари по енергосистемі України можуть призвести до періодичних відключень електроенергії. В цих умовах плануємо забезпечити безперебійну роботу комплексу, стати пунктом незламності для тернополян і гостей міста, - каже директорка ТРЦ “Подоляни” Тетяна Чубак.
У Arricano додаткові альтернативні джерела живлення не встановлювали, а витрати на паливо та сервісне обслуговування залежать від тривалості блекаутів, тому збільшилися цьогоріч, враховуючи більшу кількість відключень у 2024 році.
За оптимістичними прогнозами, за умови відсутності негативного впливу зовнішніх чинників, відключення відбуватимуться згідно із графіками, і торговельні центри групи компаній Arricano в Україні, які забезпечені потужними генераторами, будуть працювати у звичайному, комфортному для відвідувачів і партнерів режимі, - фіналізує Микола Якименко.
У “Дафі” очікують і подальшого подорожчання витрат на альтернативне живлення через зростання цін на паливо.
У компанії впевнені, що зможуть повністю забезпечити стабільну та безперебійну роботу ТРЦ «Дафі» в Дніпрі.Щодо "Дафі" у Харкові, ми розглядаємо два можливі сценарії розвитку подій. Перший, негативний сценарій, може передбачати часткову або повну "консервацію" ТРЦ. Для нас це може бути вимушений крок у разі суттєвого погіршення безпекової ситуації або енергетичної кризи. З частковою «консервацією» ми стикалися в 2022/2023 роках, коли взимку прийнятна температура підтримувалась тільки в певній галереї на першому поверсі, де працювали орендарі, а інша частина ТРЦ була “законсервована", - кажуть в компанії.
Позитивний сценарій для харківського ТРЦ передбачає, що безпекова ситуація в регіоні буде відносно стабільною та забезпечить зменшення енергетичних перебоїв та безперебійне газопостачання, що дозволить продовжувати повноцінну діяльність ТРЦ з комфортними умовами для відвідувачів та орендарів.
У “Оазисі” кажуть, що усі перераховані заходи, які наразі вже реалізовані в ТРЦ на 90%, збільшили витрати вдвічі, порівняно з минулим роком.
Керуючий директор ТРЦ DREAM Олексій Пашунов фіналізував:
Так, витрати на альтернативні джерела живлення, зокрема на генератори та імпортну електроенергію зросли. Однак, ми завжди прагнемо підтримувати наших партнерів, особливо в складні періоди. Ще влітку, під час переходів на резервне електроживлення, орендарям було частково скасовано оплату за електроенергію, яку постачали генератори.
Читайте також: Перший ТРЦ “Епіцентру”. В чому особливість нового формату компанії (репортаж)
Про складнощі майбутньої зими говорять і українські ритейлери. У мережах триває безперебійна робота з покращення енергоефективності, особливо це важливо для продуктових ритейлерів, яким загрожує псування товару. А як готуються до зими 2024/2025 у всеукраїнській мережі супермаркетів VARUS, читайте в ексклюзивному матеріалі.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації