NOVUS, Дайнюс Туменас: після досвіду України, біля кожного європейського супермаркету стоять генератори

Мережа супермаркетів NOVUS у 2023 році запустила пілотний проєкт з енергоефективності одного зі своїх супермаркетів. Це магазин у Нових Петрівцях, що під Києвом, на якому компанія встановила сонячні панелі, вклавши в обладнання 130 тисяч доларів.

Експеримент у компанії називають вдалим, під час найбільшої активності СЕС покривають 65% потреб супермаркету. Тепер ритейлер хоче масштабувати проєкт, але не лише забезпечити альтернативне джерело живлення магазинів під час блекаутів, а зробити свої торгові точки повністю енергетично незалежними.

Про те, як NOVUS втілюватиме цей амбітний план в життя, скільки це коштує і що вже зроблено, виданню LIGA.net розповів заступник гендиректора з управління активами NOVUS Дайнюс Туменас.

Чому саме СЕС?

Сонячна станція на даху встановлена виключно для покриття власних потреб магазину і не передбачає повернення виробленої енергії в мережу.

Якщо взяти до уваги вартість капіталізації інвестицій і розділити на прогнозовану кількість електроенергії, яку станція згенерує за 15 років, 1 кВт електроенергії коштуватиме близько 1,5 гривні.

Минулого року, коли ми запускали пілотний проєкт, ми розраховували на вартість 1 кВт в 5 гривень. І в нас виходила окупність у 4,5-5 років. Тепер, коли ми подивились на ситуацію цього року, висновки змінилися. Електроенергія з мережі подорожчала до 7-8 гривень. Під час великих  відключень магазини працювали на дизельних генераторах і вартість 1 кВт виробленої ними електроенергії склала 18-20 гривень. За таких умов сонячні станції у нас окупляться за 2,5 роки, - пояснює Туменас.

До того ж сонячна станція – це і економія, і зелена електроенергія, яка не виробляє додаткових викидів вуглекислого газу в атмосферу.

Що означає енергетична незалежність для NOVUS?

Спікер пояснює, що ритейлер хоче бути незалежним постійно через енергетичні проблеми в Україні.

Компанія хоче самостійно забезпечувати себе електрикою, теплом, водою. Щоб кожен магазин був незалежний, який може автономно працювати.

Загалом у програму енергоефективності вже вклали понад 70 млн грн. Для реалізації інших задумів потрібно ще 15 млн доларів.

Наразі пілотний проєкт у Нових Петрівцях повністю завершено, цього року компанія закінчить оснащення сонячними панелями великого логістичного центру та інших магазинів.

Додатково запустили проєкт на 3 МВт на 30 магазинах. Також запустили ще два пілотні проєкти на двох великих об'єктах – у логістичному центрі та магазині на Здолбунівській. Це встановлення газових генераторів.

Програма на наступний рік – повністю автоматизувати всю систему дизель-генераторів, щоб ми могли віддалено ними управляти. Далі, звичайно ж, будемо продовжувати встановлення СЕС, газових генераторів, робити загальну автономну систему. І, звісно, – встановлення BMS, - каже Дайнюс Туменас.

BMS - це комп'ютерна система управління, яка контролює та моніторить механічне та електричне обладнання будівлі, таке як вентиляція, освітлення, електричні, пожежні та охоронні системи. BMS складається з програмного та апаратного забезпечення, яке допоможе краще управляти будівлею і менше витрачати на електроенергію.

Додатково мережа встановлює накопичувачі, які дозволять відпрацювати проміжки в перемиканні від мережі на дизель-генератор, щоб магазин взагалі не зупинявся, а покупці нічого не помітили. Усе це планується реалізувати протягом п’яти років.

Як працюватиме NOVUS взимку та під час можливих блекаутів?

На 98% об'єктів ритейлера встановлені дизельні генератори, якими будуть користуватися взимку, за відсутності альтернативного джерела. Зараз мережа додатково готує нові проєкти для встановлення газових генераторів.

Крім того, нові магазини NOVUS, які відкриватимуться, теж будуть обладнані сонячними електростанціями. Це новий стандарт, який ми вже запустили цього року. Ставимо на всіх магазинах сонячні станції. Також там, де є можливість, ставимо газові генератори, від яких отримуватимемо не тільки електроенергію, а й тепло. І навіть розробляємо технологію, щоб отримували промхолод, який потрібен для магазинів.

Велика програма енергоефективності стосується магазинів з великими витратами на електроенергію, тобто супермаркетів NOVUS. Але невеликі "Мі Маркети" теж обладнані генераторами, накопичувачами, щоб вони могли працювати, навіть коли немає електрики.

Логістичний центр компанії оснащений трьома великими дизельними генераторами загальною потужністю 1,5 МВт, що повністю забезпечує його потреби. На фінальній стадії і проєкт встановлення газового генератора.

Поруч є ще одна ділянка, де планується будівництво фабрики їжі. Ми маємо намір об'єднати енергетичні системи фабрики та логістичного центру. Можливо, буде встановлено один великий газовий генератор. Проєкт – в стадії розробки. Плануємо його запуск на початку наступного року.

Загалом, сьогодні 100 магазинів компанії (NOVUS та "Мі Маркет") працюють на дизель-генераторах. У червні на їх заправку витратили майже 291 тонну дизелю на 16 мільйонів гривень. У липні спалили 450 тонн на 25 мільйонів гривень.

Європейські супермаркети ще років п'ять тому почали ставити на дахах сонячні електростанції. У них окупність виходила протягом шести-семи років. Але річ у тім, що електроенергія у Європі є дорожчою. Коли ж ми провели власні розрахунки, у нас вийшли інші цифри, бо за цих кілька років технологія подешевшала. І вже можна спокійно говорити, що ця інвестиція окупається до п'яти років, - резюмував Дайнюс Туменас.

Читайте також: Олег Спірін, VARUS: ТРЦ можуть використовувати сервіси доставки для переосмислення бізнес-моделей

Але після досвіду України, біля кожного європейського супермаркету вже стоять генератори, підкреслив він.