Нові гравці ринку: як регіональні мережі виходять у лідери ритейлу

У своєму прагненні розширитись і завоювати більшу частину ринку, йдуть в регіони і невеликі міста не лише національні мережі. Відбувається і зворотний процес: локальні мережі проводять активну експансію, кидаючи виклик лідерам у своєму сегменті.

Про сміливі регіональні бренди, які активно завойовують свою частку ринку розповідає LIGA.net.

Обігнали лідерів food-ритейлу

У сегмент продовольчого ритейлу минулого року увірвалась мережа магазинів формату біля дому Mashket, продемонструвавши рекордне відкриття торгових точок – 67 протягом року, а на кінець 2024-го – понад 70 точок. З таким показником вона обігнала лідерів ринку – АТБ і Fozzy Group з її мережею магазинів біля дому "THRASH!ТРАШ!" та Фора.

Мережа належить вінницькій компанії "Альянс Рітейл Груп", заснованої у 2021 році. Кінцевими бенефіціарними власниками компанії є вінничанин Павло Варшавський та мешканець Чернівців Юрій Пасічник.

f480766d ef6def0dafe8cc9a0d81a3ded18072a8 | 1

Mashket – одна з чотирьох продуктових мереж компанії. Крім неї “Альянс Рітейл Груп” розвиває мережу магазинів біля дому "Домашній маркет", супермаркетів Osnova та магазинів "Pro – просто продукти". Згідно з даними Опендатабот, за три квартали 2024 року дохід компанії становив 908 млн грн, що майже на 200 млн грн більше, ніж за весь 2023 рік.

Мережа Mashket з’явилася у 2023 році внаслідок ребрендингу мережі "Домашній маркет", який до того існував на ринку з 2010 року. Наразі вона розширюється у трьох напрямках – переформатування магазинів "Домашній маркет", відкриття власних торгових точок, продаж франшизи.

Згідно з інформацією на сайті мережі, є різні умови придбання франшизи. Її можна купити повністю, вартість становить від 18 тисяч доларів за один об’єкт. Також можна скористатися спеціальною пропозицією – оплатити 9 тисяч доларів, а решту виплачувати з операційного прибутку. На 2025 рік у планах мережі відкрити понад 100 нових точок.

Мають майже 200 магазинів у сегменті beauty and drogerie

Ще один вінницький бренд, який завойовує сегмент beauty and drogerie, – мережа магазинів Blisk, яка до ребрендингу називалась "Шик і Блиск". Належить вінницькому підприємцю Олексію Грищуку.

Мережа налічує понад 190 магазинів у 16 регіонах України, згідно з даними офіційного сайту. 

blysk | 2

В Асоціації ритейлерів України зазначають, що за минулий рік мережа відкрила 14 нових магазинів і в 72 провела реконструкцію. Комплексне переобладнання включає оновлення торгового простору, оптимізацію розміщення товарів та розширення торгової площі. Крім того, в магазинах додалися нові категорії товарів і суттєво розширився асортимент наявних категорій.

Херсонці завойовують сегмент техніки та електроніки

У сфері техніки та електроніки високих результатів досягла херсонська мережа "Кібернетики", заснована у 2005 році.

На сьогодні вона налічує 56 торгових точок в 37 містах України, 23 з яких були відкриті у 2024 році. Зокрема, й флагманський магазин на 1200 кв. м у київському ТРЦ Lavina Mall.

1 5 | 3

Як пише Forbes, минулорічне її зростання зумовлене тим, що вона зайняла площі, де до того перебувала мережа ringoo (належала Fozzy Group Володимира Костельмана), що закрилась навесні 2024 року.

До повномасштабного вторгнення мережа робила ставку на невеликі міста у південних регіонах України. До 2022 року налічувала 55 магазинів. Однак з початком воєнних дій 20 магазинів вона втратила, ще 7 змушені були закрити.

Команді вдалося виїхати з окупації. Пізніше більша її частина зібралась у Києві, де відкрили новий офіс і взялися за перезапуск мережі. У планах компанії – збільшити свою частку ринку з 2,5% до 10%.

Ставка на повсякденний одяг

У fashion-ритейлі помітним гравцем став бренд Solmar, заснований подружжям Ольгою та Сергієм Костецькими з Хмельницького. Solmar з’явився у 2018 році і позиціює себе як бренд трикотажного одягу №1 в Україні. Засновники зайняли нішу доступного повсякденного одягу, пропонуючи базовий гардероб у широкій колірній гамі.

b1f4ddee 7b330bf9fab88f93e1a9a5e6151d2285 | 4

Бренд розвинувся із декретного хобі Ольги Костецької. Вона купувала речі на Хмельницькому ринку і перепродувала їх з націнкою через платформу OLX. Побачивши успіхи дружини, до неї приєднався і Сергій, закривши власний туристичний бізнес. Згодом у Solmar з’явилося власне виробництво одягу.

Читайте також: У новому форматі: Estro відкриє перший магазин у Хмельницькому

За шість років компанія пройшла шлях від інтернет-магазину до мережі з 25 магазинами в Україні та Польщі, досягнувши виторгу в 300 млн грн. На ринок США бренд вийшов з онлайн-продажами одягу. Магазин в Іnstagram налічує 1 млн підписників.