“Нова пошта” хоче досягти повної енергонезалежності: скільки це коштуватиме

Логістична компанія “Нова пошта” планує досягти повної енергонезалежності до кінця 2025 року.

Нещодавно компанія підключила першу дахову СЕС, а протягом року запрацюють газопоршневі установки та energy storage, щоб повністю покрити споживання сортувальних терміналів та відділень компанії в Україні, яке становить 11,3 МВт.

Чому компанія інвестує в енергетику і чи планує торгувати своєю електрикою, розбирався Forbes.

Гендиректор "Нова Енерджі" Андрій Литвиненко розповідає, що перша СЕС площею 5000 кв. м обійшлася компанії у 14 млн грн, її очікувана окупність - три роки. Проєктування і монтаж електростанції зайняли п’ять місяців.

Перешкод не виникало, бо чітко спланували всі етапи реалізації, – додає він.

Нова сонячна електростанція потужністю 1 МВт здатна покривати влітку 60% потреб сортувального термінала, а взимку – до 15%. Взимку генерація станції становить до 25% від проєктної потужності.

Спочатку електростанція працюватиме виключно для потреб “Нової пошти”, але у планах - вивести її на відкритий ринок енергоресурсів через дочірню енергокомпанію "Нова Енерджі". Наразі компанія у процесі отримання необхідних дозволів та ліцензій.

Ціна питання

Цього року “Нова пошта” планує повністю покрити 11,3 МВт споживання завдяки запуску дахових СЕС, газопоршневих електростанцій та energy storage.

Минулого року логістичний оператор придбав обладнання на 10 МВт за 300 млн грн, а у 2025-му інвестиції у монтування та придбання додаткових потужностей становитимуть 150 млн грн.

Сукупні інвестиції у 2024–2025 – 450 млн грн, або 10,7 млн доларів. СЕС планують обладнати ще на чотирьох сортувальних терміналах у різних містах. Три станції загальною потужністю 2,5 МВт вже у процесі встановлення.

Читайте також: Конфлікт “Укрпошти” та “Аврори”: чи може Temu стати проблемою для українського бізнесу?

"Нова пошта" також законтрактувала системи зберігання електроенергії. Вони дозволяють зберігати електроенергію, вироблену сонячною електростанцією у сонячні години, і витрачати її вночі, під час відключень електроенергії або при високих цінах на неї.