Nike, Gap і H&M: світові ритейлери змушені підтверджувати походження бавовни для продажу в США

Технологію, яку раніше використовували для пошуку вбивць, почали застосовувати у фешн-індустрії. Тепер за її допомогою визначають, де була виготовлена бавовна, з якої пошили конкретну річ.

Через нові заборони на імпорт в США ритейлери змушені шукати нові способи довести, шо їхні речі не походять з таких місць, як Сіньцзян-Уйгурський автономний район Китаю.

Недотримання заборони може обернутися мільйонними збитками у вигляді конфіскованих товарів.

Новозеландський стартап Oritain використовує криміналістичну експертизу у своїй роботі, з її допомогою можна точно сказати, чи використовує та чи інша компанія у своїй роботі бавовну з країн та їхніх регіонів, де не гребують примусовою працею. Серед таких регіонів не лише певні райони Китаю, а й окремі країни, наприклад Туркменістан.

З 2020 року замовлення стартапу виросли вп’ятеро, адже саме у цей момент на виробників одягу і текстилю почали тиснути у питанні використання примусової праці.

Наразі Oritain допомагає понад 100 великим брендам і ритейлерам, зокрема Shein, Primark і Lacoste, із перевіркою матеріалів. 

Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з матеріалу Forbes про те, як працюють ці технології, чому заборони на імпорт стали такими суворими і як це тисне на світових ритейлерів.

Як працює технологія Oritain?

Стартап шукає можливі збіги, пробиваючи зразки компаній у власній базі даних.

Ми можемо допомогти вам зрозуміти, хто у вашому ланцюгу постачання добросовісний партнер, а хто – ні, – пояснює гендиректор Oritain Ґрант Кокрейн.

Компанія цього липня залучила 57 млн доларів від Chanel та інших інвесторів, адже подібні технології швидко перейшли з категорії «цікаві» в категорію "необхідні".

Сувора заборона імпорту

Минулого року у США набув чинності закон про заборону бізнесу імпортувати продукти з Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю.

У разі виявлення митниками потенційних порушників, підозрілий вантаж можуть арештувати. Далі, якщо імпортер у 30-денний строк не може довести свою невинуватість, усі речі повертаються постачальникам або знищуються.

Для компанії це може обійтися у мільйони доларів втрачених продажів.

Але навіть якщо докази законності імпорту будуть надані, розгляд справи може затягнутися аж до втрати актуальності товарів у вантажі.

З моменту введення заборони минулого червня Прикордонно-митна служба США повідомила, що затримала різноманітних товарів на загальну суму 1,7 млрд доларів.

Згідно з даними Австралійського інституту стратегічної політики, щонайменше 82 великі компанії, серед яких Nike, Gap і H&M, мали звʼязки з Сіньцзян-Уйгурським районом станом на 2019 рік. 

Усе настільки серйозно, що ця проблема стала пріоритетом рівня гендиректора у всіх наших компаніях, – розповів старший віцепрезидент з питань політики в Американській асоціації одягу і взуття Нейт Герман.

Проблема Сіньцзян-Уйгурського району

У цьому регіоні, із жахливими умовами роботи, виробляється пʼята частина світової бавовни. Вперше у фокусі світової уваги він опинився у 2017-му, коли правозахисники почали писати про уйгурів, яких утримують проти їхньої волі та змушують працювати.

У одному зі звітів ООН описуються "постійні тортури та інші форми жорстокого, нелюдяного і принизливого ставлення", які підпадають під поняття "злочини проти людяності". 

Натомість КНР защищає цю програму та називає її професійним навчанням.

Два роки по тому Oritain випадковим чином обрала 1000 зразків бавовняного одягу різних брендів у різних магазинах США і виявила, що 16% цього одягу вироблено з сіньцзянської бавовни.

 

Вирішення проблеми

Американський уряд хоче бачити документальне підтвердження на кожен крок виробництва товару, отримати таке дуже важко, особливо якщо компанії невідомі всі деталі ланцюга постачання.

Раніше виробники могли напряму працювати з сотнями постачальників, але майже нічого не знати про постачальників своїх постачальників.

Тож сьогодні все більше ритейлерів вкладають кошти у створення всі деталі твого ланцюга постачання, щоб можна було миттєво знайти усі підтвердження походження товару.

Однією з компаній, яка надає такі послуги є Sourcemap, гендиректор Леонардо Бонанні називає її "LinkedIn для постачальників".  Працює це наступним чином - кожна компанія запрошує своїх постачальників, які, своєю чергою, запрошують власних постачальників, так - поки не сформується повний список ланцюга.

У середньому компанія отримує близько 50 тис "ланок" у своєму ланцюгу постачання. 

Аналіз документів

Ще один стартап допомагає вишукувати приховані звʼязки з Сіньцзянем шляхом аналізу мільярдів документів про право на власність компаній і світові торгові транзакції. Його назва Sayari і він може позначити як підозрілих 12 постачальників, після чого замовник послуги проводить службове розслідування.

Це дає змогу нашим клієнтам відсортувати ризики у власних ланцюгах постачання, – каже голова міжнародних аналітичних рішень у Sayari Девід Лінч.

Читайте також: Унікальна реконцепція: як старий завод у Белграді перетворили на новий ТРЦ BEO

Результати фізичних перевірок Oritain імпортери іноді надають митникам як частину більшого пакета документів, але вони різко є вирішальним фактором.

Зазвичай виробник використовує різні технології для створення повної картини свого ланцюга постачання.

Forbes