Не лише Metro та Auchan: голова НАЗК Олександр Новіков розповів про компанії, що не вийшли з рф

Тисячі різних міжнародних компаній спонсорують рф у війні проти України, зокрема Procter&Gamble, Auchan Holding, Metro Cash & Carry, Yves Rocher та Raiffeisen Bank International.

Про це, а також про те, як в Україні борються з тими, хто вирішив заробляти гроші на крові, розповів голова НАЗК Олександр Новіков.

За словами Новікова, росія є носієм та розповсюджувачем вірусу корупції і ті компанії, що залишилися там працювати, створюють живильне середовище для його розповсюдження. До того ж вони спонсорують війну.

НАЗК веде окремий список найбільших міжнародних компаній, які роблять найбільший внесок у спонсорування війни. На сьогодні ми внесли туди 21 компанію. Це Auchan, Metro, Procter&Gamble, Yves Rocher, Raiffeisen Bank та інші. Загальний список компаній ми не складали, але наші колеги з Єльського університету ведуть список із тисячі міжнародних компаній, які залишаються працювати в Росії, - розповідає Олександр Новіков.

Чому це важливо для рф?

Голова НАЗК пояснює, що компанії, які працюють в рф, несуть з собою міжнародні стандарти, іноземні стандарти ефективності управління, якість, тощо.

Сама росія не може створювати якісний продукт, тому вихід іноземного бізнесу це про те, щоб виробництво агресора не було ефективним і ця країна виробляла менше ракет, танків, куль, які вбивають українців.

Крім цього, російським компаніям, які замінюють іноземні, знадобиться чимало часу на перебудову процесів. Від цього російський бюджет буде отримувати все менше коштів для фінансування війни.

Конкретний обсяг фінансового забезпечення, який генерують ці компанії у агентстві не рахували, але голова відомстві впевнений, що йдеться про мільярди і десятки мільярдів доларів.

І друге: 57% споживачів у світі орієнтуються на споживання товарів і послуг компаній, які є доброчесними та соціально відповідальними. Вбивства і участь у вбивствах — це не соціально відповідальний бізнес, - каже спікер.

Фармацевтичні компанії в рф

Навесні минулого року Верховна Рада прийняла закон, що дає змогу Міністерству охорони здоров’я заборонити обіг медичних препаратів компаній, які мають виробництво в рф.

Але у ньому є корупційні ризики, які опрацьовувала НАЗК з МОЗ. Внаслідок цього з’явився проєкт наказу, який змусить міжнародні компанії впродовж місяця подати плани виходу з російської федерації.

У відомстві переконані, що всі міжнародні фармацевтичні компанії мають вийти з російського ринку і сподіваються, що Мін’юст нарешті зареєструє вищезазначений наказ.

Санкції

До тих компаній, що принципово залишаються на російському ринку рано чи пізно будуть застосовані санкції. Наприклад, Schlumberger, найбільша нафтосервісна компанія у світі. До неї застосував санкції уряд США за допомогу Ірану.

Серед усіх компаній Новіков згадав і російський Райффайзен Банк з банківської групи Raiffeisen Bank International. В Україні є дочірнє підприємство корпорації Райффайзен Аваль.

Очевидно, що вони пов’язані між собою, тож банк було внесено до реєстру міжнародних спонсорів війни, а проти материнських компаній (не української дочки) ініціювали санкції.

Однак ми сподіваємося, що працівники українських представництв будуть чинити тиск на материнські компанії, зокрема тому, що комплаєнс-служби українських підприємств не можуть фактично виконати вимоги українського законодавства, коли їх материнські компанії продовжують працювати в росії. І це рано чи пізно призведе до того, що до них будуть вжиті юридичні заходи в Україні. Купувати українцям товари в компаній, які спонсорують їх вбивства, — це рішення особисто кожного, - каже Олександр Новіков.

Інструменти тиску

Для впливу на материнські компанії українські офіси мають використовувати конкретні інструменти, зазначає Новіков.

На думку голови НАЗК, це може бути діяльність уповноважених із комплаєнсу. Відомству відомі такі факти, але їх не розголошуватимуть до фінального виходу з росії.

Новіков наголосив, що після внесення до міжнародного списку війни акції таких компаній втрачають в ціні на світових біржах, стає все важче залучати клієнтів.

Гроші на крові. Прекрасна, дуже «світла» мотивація”, - коментує позицію компаній, що працюють в рф голова агентства. - Ми якраз і працюємо, вносимо ці компанії в реєстр міжнародних спонсорів війни для того, аби чинити репутаційний тиск.

Крім цього, дані про компанії з цього списку індексуються міжнародним сервісом World-Check. Тобто всі банки та фінансові організації будуть знати, що з цими суб’єктами краще не укладати угоди.

Частина санкційного плану проти росії це створення всіма країнами санкційної коаліції спеціального механізму декларування своїх відносин з цією країною.

На думку Новікова, це може бути вигідно і самим компаніям. Санкційний тиск рано чи пізно призведе то того, що вони муситимуть вийти з Росії. Тільки зараз це можна зробити з меншими репутаційними втратами.

В окремих країнах таке законодавство вже прийнято. В Україні також. Єдине, що необхідно допрацювати, щоб і ЄС, і Україна криміналізували обхід санкцій. Тоді це будуть конкретні затримання, конкретні керівники цих міжнародних компаній у в’язниці за обхід санкцій, - резюмував він.

Російський бізнес в Україні

Наразі НАЗК працює спільно з Міністерством Юстиції та Службою безпеки для виявлення таких активів та їх конфіскації. Мета - виявити і конфіскувати всі активи, які підпадають під критерії, визначені законом про санкції.

Читайте також: НАЗК внесло Xiaomi у перелік спонсорів війни

Лише в лютому 2022 року було ідентифіковано 16 тисяч активів, пов’язаних із росією та росіянами.

НВ Бізнес