НБУ дозволив e-commerce майданчикам купівлю валюти для сплати ПДВ у ЄС – умови

Національний банк дозволив купівлю і переказ іноземної валюти юрособами-резидентами, які є суб'єктами e-commerce, за кордон для сплати податку на додану вартість (ПДВ) за операціями купівлі товарів вітчизняних виробників споживачами з країн ЄС.

Про це регулятор повідомив у понеділок, 9 вересня.

Умова для проведення цих операцій - суб'єкт електронної комерції має бути зареєстрований як платник податків у ЄС. Таке пом'якшення насамперед підтримає малий і середній бізнес, який отримає можливість просувати власні товари на ринку ЄС завдяки торговельним майданчикам, - йдеться в пресрелізі центробанку в понеділок.

У НБУ вважають, що це не матиме негативного впливу на міжнародні резерви, оскільки надходження валюти в країну за продані товари перевищуватиме додатковий попит на валюту для сплати ПДВ у Євросоюзі.

Натомість для фізосіб НБУ обмежив купівлю ювелірних виробів та операції з нерухомістю за кордоном.

Усі нововведення запроваджуються згідно з постановою №108, від 6 вересня 2024 року, яку офіційно було оприлюднено 9 вересня.

Дослідження українського e-commerce

У першому півріччі 2024-го кількість онлайн-покупок у категорії "Одяг і взуття" зросла на 74%, хоча кількість користувачів порівняно з 2023 роком не збільшилася.

Так, найбільш стабільною в електронній комерції України залишається галузь “Електроніки”, у цій категорії кількість користувачів виросла в середньому на 14%, відносно перших шести місяців 2023 року.

Читайте також: Епоха Mobile Commerce у ритейлі: головні тренди 2024

Ключовий приріст відбувся у травні та червні, на думку аналітиків, причиною ймовірно є криза з електропостачанням в Україні та надпопит на електроустаткування.

Втім, не всі категорії активно зростають, детальніше про різницю в різних секторах, читайте в матеріалі.