Найнижчий показник за три роки: лише 3% бізнесів позитивно оцінили економічну політику

Частка підприємств в Україні, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, у лютому впала до 3%.

Про це повідомляє старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) Євген Ангел і зазначає, що це рекордно низький показник за три роки досліджень.

У лютому частка позитивних оцінок була найнижчою за три роки нашого дослідження. Лише 3% підприємств позитивно оцінили дії уряду. Частка негативних оцінок досить висока і перевищує 20%. Проте більшість підприємств все ж обирають нейтральні оцінки, – сказав він.

На початку повномасштабного вторгнення частка нейтральних оцінок уряду становила 40%, а в лютому 2025-го цей показник зріс до 66%, і це максимум за останній три роки.

У той же час високим залишився рівень негативних оцінок, після падіння у 2023-му він різко зріс влітку 2024-го до 30% і наразі перевищує 20%.

oczinka diyalnosti uryadu | 1

Перешкоди для ведення бізнесу

Проблеми корупції чи тиску контролюючих та правоохоронних органів традиційно перебувають в кінці переліку основних перешкод для ведення бізнесу.

Але підприємства, які дають негативні оцінки, набагато частіше говорять про брак обігових коштів, корупцію, логістичні проблеми та незаконні вимоги і тиск з боку правоохоронних органів, – повідомив Євген Ангел.

Також вони частіше стикалися зі зниженням виробництва (37,8%) і продажів (40,8%) і мали менш оптимістичні очікування щодо цих показників, ніж бізнес, який оцінював роботу уряду нейтрально чи позитивно.

pereshkody diyalnosti | 2

За словами виконавчої директорки ІЕД Оксани Кузяків, проблема безпеки є важливою характеристикою бізнес-клімату, частка підприємців, які скаржаться на проблеми безпеки, останній рік майже постійно перевищує 50%.

Читайте також: В Україні планують запровадження ринкового нагляду за продукцією, що продається онлайн

Проблема безпеки впливає і враховуються бізнесом, коли він планує свою довгострокову діяльність. Але протилежну ситуацію ми бачимо, коли аналізуємо 3-місячні очікування. На початку війни ми бачили досить високу кореляцію між короткостроковими очікуваннями і небезпекою для роботи, але потім кореляція зменшилась, - наголосила вона.

Це означає, що у своїй повсякденній діяльності бізнес вже не дуже враховує таку перешкоду, як питання безпеки.