Молодь витрачає, старші економлять: як змінився середній чек українського покупця
Двадцятирічні витрачають на покупки у двічі-тричі більше, ніж люди старші за 50, проте не роблять фінансових запасів на майбутнє.
Зростання цін на продукти призводять до неочікуваних змін. Приміром, в Болгарії популісти протягнули через парламент проєкт зі створення державної мережі магазинів. Вони обіцяють обмежити імпорт, щоб 60% товарів на полицях були болгарськими. Їх колеги в Угорщині вводять 10% стелю торговельної націнки на певні товари, про це пише LIGA.net.
Такі рішення стали наслідком серії бойкотів супермаркетів, що відбулися раніше у балканських країнах. До цих зрушень призвело зростання витрат на продукти на 4,5%. Саме на стільки за рік збільшився середній чек із супермаркету в Болгарії.
Згідно з останнім дослідженням Deloitte, середній чек на продукти в Україні за рік збільшився на 17% у разі купівлі безпосередньо в магазині та на 54% в онлайн-закупах.
Локомотиви торгівлі
Більше за всіх в українських магазинах витрачає молодь. Середній чек на продукти для українця від 18 до 27 років дорівнює 1305 грн, в разі відвідування фізичного магазину. У разі онлайн-закупів, разові витрати такого ж покупця на харчі становлять 1772 грн.
З таким рівнем витрат молодь стає пріоритетним клієнтом для продуктових магазинів, руйнуючи стереотипи про те, що сімейні покупці середнього віку приносять у торгівлю основний виторг.
Покоління зумерів витрачає більше на їжу, електроніку, одяг та інші категорії, оскільки саме зараз визначає свої споживчі вподобання й облаштовує комфортне середовище для життя. Варто враховувати фактор соціального тиску та впливу соціальних мереж, що стимулюють підвищене споживання, – каже Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та CEO Gradus Research.
Вона додала, що молодь значно піддається рекламному впливу. Зумери, між іншим, є найбільшими поціновувачами іноземних брендів. Вони готові витрачати гроші на кросівки з нової колекції відомого бренду чи нову модель гаджета, бо для них бренди мають особливе значення.
Збільшення витрат у двадцятирічних значно обганяє середній показник по країні, не кажучи вже про покупців вікової категорії "сеньйор". За останній рік витрати на харчі тих, кому до 27 років, зросли на 22% в офлайні та на 89% в онлайні.
Для порівняння у тих, кому під 60 років, чек у звичайному магазині збільшився на 26%, а в онлайн-закупах майже не змінився. Було 612 грн, стало 614 грн. Серед усіх вікових категорій зростання продуктового чека складає 17% і 54% відповідно.
Витрати покупців до 27 років в аптеках також найбільші. Молодь витрачає втричі більше від тих, кому під шістдесят років. Середній чек двадцятирічного в аптеці та в онлайні – 1593 грн й 2014 грн. На іншому віковому полюсі такі витрати становлять 660 грн і 603 грн відповідно.
Схожа ситуація під час купівлі одягу, електроніки, товарів для дітей, косметики та навіть товарів для будівництва й ремонту. У цих категоріях молодь до 27 років є лідером.
Найбільший розрив у споживанні серед двох полюсних вікових груп – у витратах на книги. Молоді люди витрачають на книги усемеро більше від тих, кому 58+: 2107 грн проти 316 грн офлайн і 2329 грн проти 335 грн в онлайн.
Джерела ейджизму
По-перше, молодь до 27 років у більшості не належить до категорії фахівців із високим рівнем оплати праці. Дослідження work.ua доводять, що винятком є відносно нечисельна – близько 300 000 осіб – каста ІТ-фахівців. Переважна більшість зумерів працюють продавцями-консультантами, операторами, низовими менеджерами й іншим "офісним планктоном", технічними фахівцями середнього рівня (хоча є висококваліфіковані спеціалісти зі світлими головами та прямими руками).
Навіть їх очікування щодо оплати праці нижчі від рівня, пропонованого роботодавцями, й коливаються в діапазоні 15 000 – 20 000 грн на місяць.
Таких доходів у середнього споживача до 27 років вистачить на півтора десятка закупівель продуктів, якщо орієнтуватися на середній чек із дослідження Deloitte.
Разом з тим, треба враховувати, що найбільші статті витрат українців – це так звані постійні витрати, до яких належать комунальні платежі, оренда, медицина, транспорт і так звані інвестиції (зазвичай це депозити або сплата іпотеки). У середньому на це витрачають 46% власного бюджету. На другому місці – купування продуктів, на які йде 34%. Їх головними платниками є споживачі 28-42 і 43-57 років.
Покоління Z не готове відкладати життя на потім — 73% респондентів із цієї вікової групи кажуть: "Я прагну жити "тут і зараз". Вони схильні швидше витрачати, ніж заощаджувати. Розглядають витрати як інвестицію у власний комфорт, самовираження й соціальний статус. У майбутньому цей підхід може змінитися з накопиченням досвіду та зміною пріоритетів, але наразі саме молодь залишається головним рушієм споживання у великій кількості категорій, – каже Євгенія Близнюк.
Категорія споживачів 18-27 років найбільш зацікавлена в споживчих кредитах для підтримки рівня споживання. Дослідження Gradus підтверджують, що молодь швидше помічає і підхоплює нові тренди, швидше заходить у trial, активно використовує цифрові сервіси та зручні фінансові інструменти, такі як купівлі на виплат чи кредитні картки.
Читайте також: Майбутнє ритейлу: чи зможе ШІ витіснити Google та Amazon? (дослідження)
З іншого боку, ця група через нестабільність доходів і незбалансованість витрат є уразливою для неплатежів за комунальними й іншими регулярним платежами.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації