Максим Гаврюшин про стан ринку під час та після карантину
Максим Гаврюшин Голова Української Ради Торгових Центрів Операційний директор Budhouse Group
Втрати ТРЦ під час карантину
За нашими оцінками, українські ТРЦ за 2 місяці карантину втратили близько 7 млрд гривень орендних надходжень. Орендарі українських ТРЦ втратили за 2 місяці понад 50 млрд. гривень товарообігу. Постраждали також усі обслуговуючі компанії.
Ті орендарі, які працювали під час карантину (продуктові магазини, засоби зв'язку), втратили в оборотах від 15% (супермаркети) до 50 і більше відсотків (засоби зв'язку, зоотовари, побутова хімія тощо)
Прогнози
Я щільно спілкуюсь із колегами з національних рад ТЦ у Європі, зокрема Польщі, Німеччини, з Європейською Радою ТЦ. Там, де торгові центри вже запрацювали, трафік упав на 25-50% після відкриття залежно від розміру та типу ТЦ. Найменше падіння трафіку простежується у більш стійких ТЦ та невеликих ТЦ біля будинку. Такі ж прогнози я давав ще на початку карантину для України.
Думаю, що наші ТЦ після відкриття впадуть у трафік на 30-50%. Але є й добрі новини. Даних щодо виторгів ще немає, але, судячи з перших днів роботи об'єктів у країнах, де вони вже відкрилися, спостерігається досить високий середній чек і хороша конверсія. Дається взнаки довге перебування в ізоляції.
Я думаю, весь рік ми будемо повільно відновлюватися і вийдемо на докризові показники навесні наступного року.
Скільки орендарів пішло
Поки що немає масового відтоку орендарів. Є поодинокі випадки. У період, коли торговий центр закритий, а оренду тобі не нараховують, нелогічно розривати договір оренди і кидати магазин, в який вкладені великі гроші, тому що ніяких витрат бізнес не несе. Після початку роботи, коли багато хто зіткнеться з необхідністю платити в повному обсязі оренду та зарплату, багато торгових підприємств можуть закритися. Для слабких ТЦ це буде непростий рік у плані вакантності та рівня орендних ставок. Частка вільних площ у таких ТЦ може зрости до 10-20%, у той же час успішні ТЦ залишатимуться заповненими.
Чи зможуть всі відкритись
Так, переважна більшість орендарів готова до відкриття 11 травня. Нашими ТЦ близько 90% орендарів готові до відкриття 11 травня. Торгові центри також готові відкриватись, технічно всі були готові ще до введення карантину у березні. Бізнес швидко реагує на зміни.
Усі об'єкти, в яких я цікавився про готовність відкриття, заявляють про дотримання всіх заходів щодо протидії розповсюдженню інфекції. УРТЦ підготувала також Комплекс профілактичних заходів протидії COVID-19, рекомендації, які ми вважаємо, необхідно дотримуватися в працюючому ТРЦ на період складної епідеміологічної ситуації. Ці рекомендації є у нас на сайті ucsc.org.ua, ми їх розіслали всім членам нашої асоціації. Розробляючи цей документ, ми врахували досвід країн, де ТЦ працюють уже давно – Гонконг, Китай, Корея, а також рекомендації країн ЄС.
Київ
Обмеження з роботи торгових центрів вже знято у країнах, де епідеміологічна ситуація складніша, ніж в Україні. Наприклад, у Польщі, Німеччині, Австрії, Франції, Бельгії та інших торгові центри вже розпочали свою роботу або почнуть 11 травня поряд з окремими магазинами. Незважаючи на це і постанова Кабміну про зняття обмежень з торгівельної нерухомості 11 травня, розпорядження Виконкому Київської Ради від 04.05.2020 р. не знімає обмежень з роботи магазинів та торговельних центрів, але дозволяє працювати продовольчі ринки та господарські магазини.
У такому рішенні ми бачимо дискримінацію торгової нерухомості та непродуктового рітейлу, які сьогодні продовжують залишатися серед найбільш постраждалих від карантину галузей. Будівельні гіпермаркети та базари не є безпечнішими з погляду поширення інфекції. Заявлена максимальна щільність перебування людей 1 особа на 10 м2 у дозволених об'єктах, для торгового центру не є критичним.
Навіть у години пік у найуспішніших столичних ТРЦ щільність відвідувачів становить 1 людина на 15м2 загальної площі, а після відкриття ТЦ, як бачимо з досвіду Європи, трафік падає на 50%, тобто щільність перебування буде на рівні 1 чол на 30 кв. м. Продовження дії обмежень у Києві спричинить ще більше банкрутств, неплатежів, судових процесів.