Магазини без продавців. Чи вдався експеримент “Київхліба”?
У лютому 2024 року “Київхліб” відкрив у Києві перший магазин без персоналу. Усього за кілька місяців мережа розширилася до шести точок, які працювали повністю автономно.
Втім, станом на осінь того ж року залишилася лише одна крамниця. Чому компанія призупинила розвиток мережі після шести місяців удосконалень та вирішення всіх технічних питань, СЕО "Київхліб" Ярослав Федоренко розповів Forbes.
Тестовий магазин
Перша точка без касирів та продавців запрацювала на вул. Симиренка у Святошинському районі Києва.
Такий формат вирішили запустити через нестачу кадрів в країні, каже CEO «Київхліба» Ярослав Федоренко, 38.
Коли не можеш за будь-які гроші знайти продавця, приходиш до ідеї зробити повністю автономну точку, – пояснює він.
Автономний магазин працював 24/7, потрапити всередину можна було, відсканувавши банківську картку, оплата товару також виключно карткою.
За словами Федоренка, спочатку розглядали варіант вендінгу - встановити в кіоск вісім автоматів, кожний з яких буде видавати свою групу продукції.
Після прорахунків вирішили, що це не рентабельно, адже площа полиці вендінгового автомату виявилась замалою для хлібобулочних виробів, а для дозаправки потрібно багато виїздів.
Тоді на стандартний хлібний кіоск площею 30 кв. м встановили двері з системою входу за допомогою банківського картки. Товар всередині розмістили по колу, поставили касу самообслуговування та камеру відеоспостереження з фіксатором обличчя.
Однак така система не лякала дрібних злодіїв, Федоренко каже, що спостереження через камери на дають цього психологічного ефектую
Шахраїв не зупиняв і ризик того, що оператор може дистанційно заблокувати двері й викликати охорону. Тоді вирішили додати відео-консьєржа на дисплеї біля каси розрахунку.
Ми подумали: навіщо платити €5000 за купівлю каси самообслуговування, як у супермаркеті, якщо можна розробити власний софт, – каже Федоренко.
Програмісти компанії зробили фіскальний сканер з вбудованим електронним консьєржем зі звичайного планшету, технологія обійшлася у 2 тис. євро.
Власний софт вирішив ще одну проблему – в систему змогли додати «Картку киянина», адже у компанії є зобовʼязання: продавати хліб зі знижкою від 20 до 70% в залежності від пільгової аудиторії.
Новою проблемою стали масові вимкнення світла. Двері при вимкненні електрики не зачинялись, а камери – гасли.
В решті, зробили так, щоб при відключенні світла двері таки були закриті. Якщо в магазині є продавець, то він включив ліхтарик, записує продажі на папірець, потім все пробиває по касі, а тут точка просто не працює, – каже Федосенко. – Для потенційних покупців незрозуміло, чи йти туди, чи не йти, вона буде працювати, чи не буде.
Чому залишився лише один магазин?
Станом на жовтень цього року працює лише один магазин без касирів.
Формат працюватиме ефективно тільки без відключень світла, в ідеалі – в режимі 24/7, без комендантської години, каже Федоренко.
До того ж формат показав менший виторг, ніж у типовому кіоску, у той же час в ньому не було основної витрати – зарплати продавця.
Читайте також: Перший ТРЦ “Епіцентру”. В чому особливість нового формату компанії (репортаж)
Усі напрацювання зберегли і в березні 2025 року буде зрозуміло – чи продовжить Київ жити далі без відключень світла, і чи буде шанс повернути магазини без касирів до роботи, – резюмує Федосенко.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації